Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Перевірки бізнесу під час війни

Починаючи з 24 лютого 2022 року всі ми живемо в умовах нової реальності, реальності воєнного стану. Проте, навіть у такі тяжкі часи бізнес продовжує працювати, що зумовлює необхідність у державному контролі за такою діяльністю.

Слід зазначити, що 13 березня 2022 року, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову № 303 «Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану» (надалі - «постанова № 303»), якою встановлено, що припиняється проведення планових та позапланових заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 «Про введення воєнного стану в Україні».

Однак, це не означає, що заходи державного нагляду (контролю) повністю зникають з життя підприємців. Навіть сама Постанова № 303 містить певні виключення. Зокрема, на періоду воєнного стану дозволено здійснення позапланових заходів державного нагляду (контролю) в окремих сферах, а саме:

- щодо запобігання неконтрольованому зростанню цін на товари, які мають істотну соціальну значущість, виключно на підставі рішення центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у відповідній сфері;

- за наявності загрози, що має значний негативний вплив на права, законні інтереси, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та забезпечення безпеки держави.

За таких обставин в певних сферах державний нагляд (контроль) все ж таки нікуди не зникне.

Які перевірки залишись?

Податкові перевірки. Законом України від 15 березня 2022 року № 2120-ІХ «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо дії норм на період дії воєнного стану» (надалі - «Закон 2120-ІХ») внесені зміни до Податкового кодексу України, зокрема, доповнено новим п.п. 69.2 п. 69 підрозд. 10 розд. ХХ «Перехідні положення» ПКУ.

Так, згідно з п.п. 69.2 п. 69 підрозд. 10 розд. ПКУ податкові перевірки не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються, крім:

- камеральних перевірок декларацій або уточнюючих розрахунків (в разі їх подання) до яких подано заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, показники яких сформовані на підставі податкових накладних та/або розрахунків коригування, складених та зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, та/або митних декларацій, за виключенням товарів (продукції), визначених підпунктами 215.3.1, 215.3.2, та 215.3.2 прим. 1 та 215.3.3 прим. 1 п. 215.3 ст. 215 ПКУ. Така камеральна перевірка податкової декларації або уточнюючого розрахунку може бути проведена протягом 90 календарних днів, що настають за останнім днем граничного строку їх подання, а якщо такі документи були надані пізніше, - за днем їх фактичного подання;

- фактичних перевірок.

Щодо фактичних перевірок.

Фактична перевірка може проводитися за наявності хоча б однієї з таких підстав:

- у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації від державних органів або органів місцевого самоврядування, яка свідчить про можливі порушення платником податків законодавства, контроль за яким покладено на контролюючі органи, зокрема, щодо здійснення платниками податків розрахункових операцій, у тому числі із забезпеченням можливості проведення розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів, ведення касових операцій, наявності патентів, ліцензій, та інших документів, контроль за наявністю яких покладено на контролюючі органи, виробництва та обігу підакцизних товарів;

- письмового звернення покупця (споживача), оформленого відповідно до закону, про порушення платником податків установленого порядку проведення розрахункових операцій, у тому числі із забезпеченням можливості проведення розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів, касових операцій, патентування або ліцензування.

Відповідальність. У разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок (камеральних, фактичних), до платників податків застосовується відповідальність згідно із ПКУ, законами, контроль за якими покладено на контролюючі органи, а вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) у такому випадку не застосовуються, у т.ч. положення п.п. 112.8.9 п. 112.8. ст. 112 ПКУ.

Керівники бізнесу знаходять інформацію про воєнний стан у LIGA360. Окремий блок із законодавчими новаціями, аналітикою й відповідями експертів. Також система доповнена тематичними добірками щодо господарської діяльності, виплат, власності під час війни. Замов LIGA360 на спеціальних умовах, щоб слідкувати за змінами щодня.

Перевірки щодо нарахування ЄСВ.

Законом 2120-ІХ внесено зміни до розділ VIII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», який доповнено, зокрема, п. 9-23. Відповідним пунктом установлений мораторій на проведення документальних перевірок правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на період дії правового режиму воєнного, надзвичайного стану та протягом трьох місяців після припинення або скасування воєнного, надзвичайного стану.

Документальні перевірки правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску, розпочаті до 24 лютого 2022 року та не завершені, зупиняються по останній календарний день третього місяця з дня припинення (скасування) воєнного, надзвичайного стану.

Контроль за зростанням цін.

Хто перевіряє. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06 березня 2022 року № 223 «Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 року № 1548», на період воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64 «Про введення воєнного стану в Україні», обласні військові адміністрації разом із Національною поліцією, Державною службою з питань безпечності харчових продуктів та захисту споживачів, Державною службою з лікарських засобів та контролю за наркотиками забезпечують контроль за встановленням суб'єктами господарювання роздрібної торгівлі цін.

Які товари підпадають під контроль. До переліку таких товарів, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06 березня 2022 року № 223 «Про внесення зміни до постанови Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 р. № 1548» увійшли:

  • борошно пшеничне;

  • макаронні вироби;

  • батон;

  • хліб;

  • крупа гречана;

  • крупа вівсяна;

  • свинина;

  • яловичина;

  • птиця (тушки курячі);

  • молоко;

  • масло вершкове;

  • сметана;

  • яйця курячі;

  • олія соняшникова;

  • цукор кристалічний;

  • капуста білокачанна;

  • цибуля ріпчаста;

  • буряк;

  • морква;

  • картопля;

  • етанол (розчин 96%);

  • нестероїдні протизапальні лікарські засоби вітчизняні;

  • антибактеріальні лікарські засоби вітчизняні;

  • бензин (марки А-92, А-95);

  • дизельне пальне;

  • газ скраплений для автомобілів.

Слід зазначити, що відповідно до п. 41-12 постанови Кабінету Міністрів України від 09 грудня 2020 року № 1236, для окремих продуктів харчування встановлено граничний рівень постачальницько-збутової надбавки (постачальницької винагороди) та торгівельної надбавки (націнки) в розмірі не більше як 10 відсотків.

Відповідальність. До суб'єктів господарювання, які допустять відповідні порушення, застосовуються адміністративно-господарські санкції відповідно до статті 20 Закону України «Про ціни і ціноутворення».

Також громадяни (фізичні особи-підприємці) і посадові особи суб'єктів господарювання за порушення порядку формування, встановлення та застосування цін і тарифів, притягуються до адміністративної відповідальності шляхом накладання штрафів у розмірах, визначених статтею 165-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Щодо інших заходів державного нагляду. Слід зазначити, що більшість державних органів прямо задекларували, що не здійснюватимуть жодних перевірок або ж не здійснюватимуть виїзних перевірок. Тому, порядок проведення заходів державного нагляду (контролю) на період воєнного стану у кожному конкретному випадку слід розглядати окремо.

Так, наприклад, Національний банк зупинив на період дії воєнного стану проведення планових та позапланових виїзних перевірок, які передбачені Положенням про порядок організації та здійснення нагляду у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду з питань реалізації і моніторингу ефективності персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій), затвердженим постановою Правління Національного банку України від 30 червня 2020 року № 90.

Одночасно, Національний банк на період дії воєнного стану здійснюватиме безвиїзний нагляд у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду з питань реалізації та моніторингу ефективності персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій).

Відповідне рішення затверджено постановою Правління Національного банку України від 23 березня 2022 року № 60 «Про особливості виконання окремих вимог законодавства у сфері фінансового моніторингу, валютного нагляду, нагляду з питань реалізації і моніторингу ефективності персональних спеціальних економічних та інших обмежувальних заходів (санкцій) протягом дії воєнного стану».

Разом з тим на період дії воєнного стану не забуваємо дотримуватись законодавства у відповідній сфері, оскільки після перемоги відповідні заходи державного нагляду будуть відновлені і у випадку виявлення правопорушень з боку суб'єкта господарської діяльності до останнього можуть бути вжиті передбачені нормою закону санкції.

Андрій Петришак, адвокат, старший юрист АО «КПД Консалтинг»

Кирило Казак, адвокат, партнер АО «КПД Консалтинг»

Отримай спеціальні умови підключення LIGA360 в умовах воєнного стану. Сьогодні власникам бізнесу, бухгалтерам та юристам важливо забезпечити життєдіяльність компаній. Рішення LIGA360 надасть оперативну аналітику й новини, повну базу НПА й контроль змін законодавства. Отримай доступ за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему