Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Що робити у разі примусового вивозу українців на територію росії та білорусі: поради юриста

Росія - не лише країна-агресор, а і держава, що умисно порушує майже кожне положення міжнародного гуманітарного права. Так, з початку ведення повномасштабної війни свідомою стратегією окупантів є примусове переміщення українців на територію росії чи білорусі. При цьому, стало відомо про проведення попередньої «фільтрації» таких осіб через спеціально створені табори, де вивезених громадян умовно поділяють на «благодійних» та «неблагонадійних».

Такі дії є безумовним порушенням ст. 49 Женевської конвенції про поводження із цивільним населенням (1949 р.) та ст. 85 Додаткового протоколу № 1 до Женевських конвенцій (1977 р.). Цими документами заборонений будь-який вид переміщення осіб (індивідуальне або масове) із окупованої території на територію держави-окупанта. Єдиним винятком може бути необхідність евакуації людей з огляду на серйозну військову загрозу для їхнього життя. Разом з цим, за час війни стало очевидним абсолютне ігнорування росією будь-яких міжнародних норм, а тому у випадках примусового вивезення слід керуватись не вимогами права, а можливостями ситуації, в якій особа опинилася.

Алгоритм дій для українців, яких примусово вивезли до білорусі чи росії

1. Видаліть будь-яку інформацію у телефоні, в тому числі і соцмережах, яка може здатись для окупантів провокаційною. Це може бути будь-яка критика дій росії, незгода із їхнім політичним режимом, заперечення приналежності Криму до росії чи незалежності так званих ЛНР/ДНР, підтримка влади в Україні, Збройних Сил України та інших військових формувань тощо. Якщо ви у будь-який спосіб допомагали у захисті незалежності та територіальної цілісності України, також знищте інформацію, яка би це підтверджувала. До прикладу, фото та відео переміщення ворожої армії, фото чи звіти надання волонтерської допомоги, докази вашої активної публічної діяльності.

2. Якщо є час та можливість, потурбуйтесь за безпеку доступу до свого телефону: встановіть пароль та двофакторну аутентифікацію.

3. Сфотографуйте чи відскануйте документи, які маєте при собі, та завантажте їх додатково на спеціальні сервіси для збереження файлів, до прикладу Google Drive. Якщо під час примусового вивезення буде вилучено документи, це зможе забезпечити альтернативний доступ до їхніх копій у подальшому.

4. Опісля цього, вилучіть з телефону сім-карту та зберігайте її окремо в якомусь із елементів одягу. У випадку, якщо вас позбавлять телефону, вже у безпечному місці за допомогою сім-карти матимете можливість відновити доступ до урядового застосунку «Дія».

5. Потурбуйтесь про додаткове збереження контактів своїх близьких чи родичів, окрім як в телефоні. Це може бути записник, а ще краще - власна пам'ять. Це знадобиться у випадку вилучення і телефону, і сім-карти.

6. Під час проведення будь-яких опитувань або допитів, поводьте себе спокійно та нейтрально. Не висловлюйте політичну чи громадянську позицію. Не засуджуйте дій окупантів, а також не вказуйте на порушення вимог будь-яких нормативно-правових актів чи міжнародних договорів.

7. Як тільки з'явиться можливість, повідомте про своє місцезнаходження родичам чи друзям, які перебувають в Україні. Одразу після цього, їм необхідно повідомити про обставини примусового переміщення та актуальне місцезнаходження Міністерство закордонних справ України, Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій та Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.

8. Також слід звернутись до найближчого посольства України, яке перебуває у сусідній державі, із проханням організувати ваше повернення додому чи надати іншу допомогу. Із контактами кожного із них можна ознайомитись за посиланням.

9. Часто є змога самостійно виїхати за межі росії чи білорусі до сусідніх держав (Польща, Литва, Латвія). Принаймні наразі невідомі випадки обмеження перетину кордону для українців. Для організації виїзду варто скористатись створеним чат-ботом «Допомагаємо виїхати» (helpingtoleve_bot).

Після повернення додому радимо повідомити про вчинення відносно вас міжнародного злочину. Для цього слід використовувати всі доступні механізми.

  • По-перше, зверніться із заявою про злочин до будь-якого національного правоохоронного органу. Окрім цього, повідомте про обставини примусового вивезення Уповноваженій Верховної Ради України з прав людини на електронну пошту hotline@ombudsman.gov.ua.

  • По-друге, подайте інформацію до створеного Офісом Генерального прокурора разом з українськими та міжнародними партнерами онлайн-ресурсу (https://warcrimes.gov.ua) для належного документування міжнародних злочинів, скоєних державою-окупантом в Україні. Зібрана інформація буде використовуватись Україною проти росії у міжнародних судових органах та створених трибуналах.

  • По-третє, повідомте про вчинення відносно Вас злочину Прокурора Міжнародного кримінального суду за допомогою спеціального веб-ресурсу.

Всі ці кроки спрямовані на притягнення росії до відповідальності за вчинені нею правопорушення.

А ви впевнені у зв'язках бізнес-партнерів? Перевірити наявність російського і білоруського сліду компаній допоможе CONTR AGENT у LIGA360. Замов сьогодні на вигідних умовах.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему