Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Що потрібно знати про вивіз валютних цінностей за кордон

Наразі питання вивезення валютних цінностей за межі території України є як ніколи актуальним, оскільки Громадяни України, які вимушені залишити територію України через війну, занепокоєні, зокрема питанням порядку законного вивезення валютних цінностей за кордон.

Митним кодексом України (далі - МК України) та іншими нормативно-правовими актами встановлений порядок переміщення товарів через митний кордон України. Так, саме товарів, оскільки відповідно до п. 57 .ч. 1 ст. 4 МК України під «товарами» розуміють - будь-які рухомі речі, у тому числі ті, на які законом поширено режим нерухомої речі (крім транспортних засобів комерційного призначення), валютні цінності, культурні цінності, а також електроенергія, що переміщується лініями електропередачі.

У МК України та Законі України «Про валюту та валютні операції» від 21.06.2018 р. є визначення поняття «валютні цінності», під якими розуміють - національну валюту (гривню), іноземну валюту та банківські метали.

Порядок переміщення валюти України, іноземної валюти, банківських металів через митний кордон України здійснюється з урахуванням вимог Закону України "Про валюту і валютні операції".

Так, у ст. 8 Закону України «Про валюту та валютні цінності» зазначено, що транскордонне переміщення фізичними особами валютних цінностей у сумі, що дорівнює або перевищує еквівалент 10000 євро за офіційним курсом валют, встановленим Національним банком України на день переміщення через митний кордон України, підлягає письмовому декларуванню митним органам, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Порядок транскордонного переміщення валютних цінностей суб'єктами валютних операцій і уповноваженими установами визначається Національним банком України.

Так, за для виконання зазначених вище положень законодавства, та враховуючи ситуацію, яка мала місце на території України після початку бойових дій, які були спричиненні вторгненням російської федерації, Національний банк України 4 березня 2022 року вніс зміни до постанови Правління Національного банку України від 24 лютого 2022 року № 18 “Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану”, які давали змогу фізичним особам не надавати підтвердні документи під час перевезення валютних цінностей за кордон. Дана Постанова давала можливість вивозити громадянам України валютні цінності еквівалент яких перевищував 10 000 євро без їх письмового декларування та надання відомостей щодо законного походження коштів.

Однак, 13 березня 2022 року Національний банк України повернув вимогу щодо надання громадянами підтвердних документів банків під час переміщення валютних цінностей за межі України у сумі, що перевищує 10 тис. євро (в еквіваленті), зокрема документи про зняття готівки з власних рахунків або про придбання банківських металів.

Враховуючи вищевикладене, вважаю за необхідне роз'яснити порядок вивезення валютних цінностей за кордон.

Так, фізичні особи можуть переміщувати через митний кордон України валютні цінності, що не перевищують еквівалент 10000 євро, без письмового декларування митному органу.

Письмове декларування валютних цінностей здійснюється у разі переміщення валюту України, іноземну валюту та банківські метали у сумі, що дорівнює або перевищує еквівалент 10000 євро.

Разом із заповненою Декларацією до митного органу, який здійснює митне оформлення, Декларант повинен подати документи, які підтверджують законність походження валютних цінностей.

Зокрема, такими документами можуть бути:

1. Податкова декларація про майновий стан і доходи та сплати податків.

2. Податкові звіти, довідки про нарахування заробітної плати, які підтверджують отримання чистого білого доходу від провадження підприємницької діяльності або у якості заробітної плати.

3. Інші документи, які підтверджують отримання законного доходу. Наприклад, доходу за договором дарування, доходу від продажу автівки чи нерухомості тощо.

Бланки Декларації, які заповнює Декларант у такому випадку затвердженні постановою Кабінету Міністрів України від 27.02.2019 р. «Про деякі питання транскордонного переміщення фізичними особами валютних цінностей» та можуть бути роздруковані та заповненні Декларантом завчасно.

Враховуючи вище викладене робимо висновок, що за для законного вивезення валютних цінностей закордон, слід дотримуватися правил митного декларування валютних цінностей. Для цього, при проходженні митного контролю необхідно заявити про намір задекларувати валютні цінності та заповнити митну декларацію - декларацію транскордонного переміщення фізичними особами валютних цінностей, у випадку якщо суму валютних цінностей становить більше 10000 євро.

Де керівнику знаходити інформацію щодо законодавчих ініціатив та їх впливу на бізнес? Графічні зв'язки у LIGA360:Керівник - це інноваційний інструмент для аналізу правового поля, що показує всі пов'язані документи у візуальній формі. Знаходь найважливіші нововведення й аналітику до них у два кліки, замовивши LIGA360:Керівник.

Читайте також: Митний дайджест: добірка актуальних матеріалів щодо митного оформлення під час війни

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему