Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Особливості спадкування під час воєнного стану

Попри війну в багатьох громадян існує необхідність врегулювання спадкових питань. В свою чергу, в період воєнного стану, нотаріальні дії вчиняються з урахування певних особливостей.

Так, нотаріальні дії в умовах воєнного стану здійснюються з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання нотаріату в умовах воєнного стану» від 28.02.2022 року № 164 (надалі - «Постанова 164») (з урахуванням змін та доповнень), якою, в том числі, врегульовані питання прийняття спадщини.

Строки прийняття спадщини.

Незмінним залишається строк для прийняття спадщини чи відмови від неї у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини. Одночасно, Постановою 164 встановлено, що на час воєнного стану перебіг строку для прийняття спадщини або відмови від її прийняття зупиняється. Свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям після закінчення строку для прийняття спадщини.

Відтак у разі, якщо спадщина відкрилася до 24 лютого 2022 року і шестимісячний строк не сплив у цей день, особа може звернутися до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини протягом періоду, на який в державі введено воєнний стан, а також після його відміни, протягом строку, що залишався станом на 24 лютого 2022 року із встановлених шести місяців.

Одночасно, не варто затягувати зі зверненням до нотаріуса з метою подачі заяви про прийняття спадщини та звернутись до останнього за першої можливості, щоб в подальшому уникнути проблем з оформлення спадщини.

Варто також звернути увагу, що якщо особа померла і шість місяців з дня її смерті минуло включно до 23 лютого 2022 року, тобто до моменту введення воєнного стану на території України, то по такій спадковій справі нотаріус за наявності доступу до єдиних державних реєстрів може прийняти рішення про видачу свідоцтв про право на спадщину.

По спадкових справах, які відкрились до 24 лютого 2022 року, проте шестимісячний строк не сплив, видачу свідоцтва про право на спадщину варто очікувати після закінчення воєнного стану та закінчення перебігу шестимісячного строку.

Якщо смерть спадкодавця настала 24 лютого 2022 року або пізніше, але в період дії воєнного стану, то відповідно до Постанови 164 шестимісячний строк прийняття спадщини розпочнеться після закінчення або скасування воєнного стану. Разом із тим, оскільки цей строк встановлений Цивільним кодексом України, зміни до якого не вносились, варто не затягувати із зверненням до нотаріуса і не відкладати його на останні дні. Незважаючи на відсутність доступу до спадкового реєстру, нотаріуси наразі приймають заяви про відкриття спадщини та відкривають спадкові справи, тобто виконують свої функції в цій частині. Тому у разі пропуску строку можуть виникнути складнощі з його поновленням та обґрунтуванням поважності причин пропуску.

Місце прийняття спадщини.

Згідно ст. 1221 Цивільного кодексу України (надалі - «ЦК України») місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця, а за відсутності такого - місцезнаходження основної частини майна. Одночасно, 11 березня 2022 року Міністерством юстиції України внесені зміни до деяких нормативно-правових актів, які регулювали питання спадкування в умовах воєнного стану.

Зокрема, внесені зміни до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22 лютого 2012 року № 296/5. Так, на даний час встановлено, що в умовах воєнного або надзвичайного стану спадкова справа заводиться за зверненням заявника будь-яким нотаріусом України, незалежно від встановленого ст. 1221 ЦК України місця відкриття спадщини.

Відтак, в умовах воєнного або надзвичайного стану спадкова справа заводиться за зверненням заявника будь-яким нотаріусом України і не залежить від передбаченого ЦК України місця відкриття спадщини. Тобто у разі, якщо спадщина відкрилася в місці, до якого складно або неможливо дістатися, для прийняття спадщини спадкоємець може звернутися до нотаріуса за місцем свого проживання чи перебування.

При цьому, навіть якщо інші спадкоємці вже подали заяву про прийняття спадщини в іншій місцевості, ви маєте право звернутися до нотаріуса за своїм місцем проживанні і надіслати заяву до іншого нотаріуса, після засвідчення.

Які ще особливості прийняття спадщини передбачені у період воєнного часу.

Зокрема, в період воєнного часу:

- за відсутності доступу до Спадкового реєстру нотаріус заводить спадкову справу без використання цього реєстру та перевіряє наявність заведеної спадкової справи, спадкового договору, заповіту протягом п'яти робочих днів з дня поновлення роботи такого доступу;

- спадкова справа реєструється у Спадковому реєстрі лише після перевірки відомостей реєстру на наявність раніше заведеної спадкової справи;

- якщо за результатами перевірки відомостей Спадкового реєстру встановлено наявність раніше заведеної спадкової справи, заведена без використання Спадкового реєстру спадкова справа передається до нотаріуса, яким раніше заведено спадкову справу. Якщо наявність такої справи не встановлено, здійснюється реєстрація спадкової справи в Спадковому реєстрі.

- забороняється видача свідоцтва про право на спадщину у спадковій справі, заведеній без використання Спадкового реєстру, до його реєстрації у Спадковому реєстрі;

- в умовах воєнного або надзвичайного стану за відсутності доступу до Спадкового реєстру реєстрація відомостей про заповіти, зміни до них, скасування заповітів, заведені спадкові справи, спадкові договори, зміни до них, розірвання спадкових договорів, видані свідоцтва про право на спадщину та їх дублікати проводиться протягом п'яти робочих днів з дня відновлення такого доступу.

Інші положення законодавства щодо спадщини наразі не зазнали змін, тому застосовуються в тій же частині і встановлюють ту ж саму процедуру, що й до правового режиму воєнного стану.

До кого звернутись.

Нотаріальна палата України веде Реєстр нотаріусів, які працюють під час війни: http://notar.npu.ua/ з метою надання інформації щодо контактів працюючих нотаріусів.

З переліком нотаріусів України, які працюють в умовах воєнного стану також можна ознайомитися за посиланням: https://npu.ua/news/notary/.

Андрій Петришак, адвокат, старший юрист АО «КПД Консалтинг»

Кирило Казак, адвокат, партнер АО «КПД Консалтинг»

Найповніша інформаційна база для юристів стає більш вигідною. Оплатіть "ІПС-Юрист" на 12 місяців - отримайте знижку 20%. Усе законодавство й судова практика, моніторинг змін й аналітика від експертів

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему