Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як громадяни РФ можуть набути українське громадянство в умовах війни

17.30, 13 травня 2022
140602
3

Війна в Україні у 2022 році є не лише супротивом збройним, але й світоглядним. Громадянство, якому в контексті відносин Україна-РФ до 2014 року не надавали суттєвого значення, наразі стає одним із критеріїв, за яким своїх відрізняють від чужих, ворогів. Тут діють 2 рушії: моральний і практично-правовий.

З моральної точки зору багато громадян РФ не підтримують і навіть активно виступають проти збройного вторгнення. Дехто з тих, хто проживає поза межами РФ, на знак протесту більше не бажає бути громадянином РФ. Є росіяни, що свідомо приїздять в Україну і стають на її захист зі зброєю в руках. Є приклади й з громадянами інших держав: Батальйон імені Кастуся Калиновського, Батальйон імені Шейха Мансура, Іноземний легіон та інші. Вибір громадянства - це вибір кожного. Та якщо людина за власним переконанням стає до оборони України, ризикуючи своїм життям, вона заслуговує на право отримати український паспорт, якщо вона того забажає.

З юридичного боку виникає чимало нюансів, адже з початку війни критерій громадянства стали використовувати і в деяких правових механізмах, спеціально створених для умов воєнного стану та боротьби з наслідками агресії. Досить оперативно Парламент та Уряд встановили низку спеціальних тимчасових обмежень та заборон для громадян РФ в Україні. Зокрема, для них наразі більше недоступні нотаріальні послуги, відчуження нерухомого майна та цінних паперів, виконання судових рішень на їх користь. Очікуються також норми про можливу конфіскацію майна громадян РФ та подібні компенсаційні механізми.

Дедалі частіше зараз виникає питання зміни громадянства, а якщо точніше - прийняття до українського громадянства на підставі ст. 9 ЗУ «Про громадянство України» та виходу з громадянства іноземного. Видається, що в умовах збройної агресії РФ проти України, як не дивно, українське громадянство є частим вибором насамперед серед громадян РФ. У першу чергу за рахунок тих, хто проживає тут багато років, має сім'ю, бізнес, постраждав від рук окупантів або за покликом совісті і відчуття справедливості став на оборону України. Водночас, найбільші складнощі можуть очікувати саме громадян РФ та РБ і причина тому не ставлення українських органів до них, а можливі проблеми з виходом із громадянства на їх батьківщині.Про нюанси цих процесів під час воєнного стану - читайте далі.

Умови отримання українського громадянства

Від початку війни умови отримання українського громадянства не зазнали змін. Ч. 2 ст. 9 Закону України «Про громадянство України» (далі - Закон № 2235-ІІІ) передбачає такі умови:

1) визнання і дотримання Конституції України та законів України, що засвідчується особою у поданій в установленому порядку заяві про прийняття до громадянства України;

2) подання зобов'язання припинити іноземне громадянство або декларації про відмову від іноземного громадянства;

3) безперервне проживання на законних підставах на території України протягом останніх п'яти років;

4) отримання дозволу на імміграцію;

5) володіння державною мовою або її розуміння в обсязі, достатньому для спілкування;

6) наявність законних джерел існування.

Більшість умов прості і напрацьовані роками, проте під час війни найбільше питань виникає щодо поєднання процедур прийняття до українського громадянства з припиненням іноземного громадянства.

А ви впевнені у зв?язках бізнес-партнерів? Перевірити наявність російського і білоруського сліду компаній допоможе CONTR AGENT у LIGA360. Замов сьогодні на вигідних умовах.

Єдине громадянство і запобігання безгромадянству

Поєднання процедур виходу з іноземного громадянства та прийняття до громадянства України пов'язане з рядом передумов:

  • Міжнародна боротьба з випадками безгромадянства реалізована у юрисдикціях більшості країн. В РФ, наприклад, умовою виходу з громадянства є наявність іншого громадянства або гарантій його набуття.

  • Наявність принципу єдиного громадянства в Україні. Чинним законодавством України не передбачено жодної відповідальності за те, що особа є власником паспортів двох або більше держав. Наразі в Україні триває обговорення питання про дозвіл громадянам України мати громадянство інших держав. Проте в аспекті набуття принцип єдиного громадянства певною мірою відображено у ст. 4 Конституції України та детальніше розкрито у відповідних процедурах прийняття до громадянства, де одним із документів, який має подати заявник, є зобов'язання припинити іноземне громадянство / декларація про відмову від іноземного громадянства. До цих документів ми ще повернемося.

Складнощі виходу

Процедура прийняття до громадянства України передбачає подання документа із назвою «зобов'язання припинити іноземне громадянство». Це письмово оформлена заява іноземця про те, що в разі набуття громадянства України він/вона протягом двох років з моменту такого набуття припинить іноземне громадянство і надасть документ, що це підтверджує.

В демократичних юрисдикціях проблем з виходом зазвичай не існує. У свою чергу, вихід з громадянства РФ чи РБ в сучасних реаліях - це складна та бюрократична процедура, що передбачає низку перешкод у реалізації. В деяких випадках складність може зашкалювати і переходити у практичну неможливість. Пояснюється це рядом проблем:

  • В Україні не працюють консульства вказаних держав. Прямого, законного і безпечного сполучення з РФ Україна також не має. Для тих, хто перебуває в Україні, проблема виникає вже на етапі подання документів про вихід із громадянства - їх не можна подати дистанційно з території України.

  • За деякими документами, які вимагаються російською процедурою виходу з громадянства, найімовірніше, потрібно їхати до РФ / РБ. Мова про довідки про зняття з реєстрації та про відсутність податкової заборгованості тощо. В теорії, ці документи можливо отримати за нотаріальною довіреністю представником, однак залишимо це питання юристам відповідних держав.

  • Ризик бути затриманим / заарештованим на території вказаних держав за проукраїнську позицію. Так, у ЗМІ ще в березні цього року анонсували кримінальні провадження проти учасників білоруського батальйону.

  • Ризик отримати відмову у виході з громадянства РФ / РБ. Внаслідок цього, у випадку невиходу з іноземного громадянства особа ризикує бути позбавленою українського громадянства після спливу встановленого 2-річного строку (ч. 1 ст. 21 Закону № 2235-ІІІ). Тут, як і в проблемі можливого затримання, варто враховувати суб'єктивізм та політизованість органів державної влади РФ / РБ, особливо зараз, коли відповідні політичні режими нестабільні, і репресивна машина набирає свої обертів в умовах війни.

Законодавчі зміни

Законодавець ще за 2,5 місяці до війни, ніби передбачаючи проблему, для деяких категорій осіб спростив процедуру прийняття до громадянства, розширивши перелік осіб, які замість зобов'язання припинити іноземне громадянство (підданство) можуть подати документ із назвою «декларація про відмову від іноземного громадянства». 19 грудня 2021 року набув чинності Закон України “Про внесення змін до Закону України “Про громадянство України” щодо спрощеного набуття громадянства України окремими категоріями осіб (далі - Закон № 1941-IX), яким і були запроваджені нові норми.

Зміни, які пройшли майже непоміченими у момент прийняття, набули актуальності у перші місяці відкритої збройної агресії РФ.

Які особи можуть подати декларацію про відмову від іноземного громадянства?

Для прийняття до громадянства України замість зобов'язання припинити іноземне громадянство декларацію про відмову від громадянства може бути подано іноземцем:

  • у якого існують незалежні від нього причини неотримання документа про припинення іноземного громадянства (підданства) або іноземних громадянств (підданств) (категорія існувала і до змін);

  • якого визнано біженцем або якому надано притулок в Україні (категорія існувала і до змін);

  • який отримав посвідку на тимчасове проживання на підставі ч. 20 ст. 4 Закону України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства"(категорія існувала і до змін);

  • який в установленому законодавством України порядку проходить військову службу за контрактом у Збройних Силах України або проходив таку службу, контракт якого припинено (розірвано), та який звільнений з військової служби з підстав, передбачених підпунктами "а", "б" пунктів 1-3 ч. 5 ст. 26 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» (нова категорія);

  • який має визначні заслуги перед Україною або прийняття якого до громадянства України становить державний інтерес для України (нова категорія);

  • який в установленому законодавством України порядку проходить військову службу за контрактом у Збройних Силах України та нагороджений державною нагородою України (нова категорія);

  • який є громадянином держави, визнаної ВРУ державою-агресором або державою-окупантом, і зазнав переслідувань через політичні переконання у країні своєї громадянської належності (що підтверджується довідкою Міністерства закордонних справ України, дипломатичного представництва чи консульської установи України) (нова категорія);

  • який є одним із подружжя особи, яка має право на подання декларації як особа (нова категорія), яка:

- в установленому законодавством України порядку проходить військову службу за контрактом у Збройних Силах України або яка в установленому законодавством України порядку проходила військову службу за контрактом у Збройних Силах України, контракт якої припинено (розірвано), та звільнена з військової служби з підстав, передбачених підпунктами "а", "б" пунктів 1-3 частини п'ятої статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу";

- має визначні заслуги перед Україною або прийняття якої до громадянства України становить державний інтерес для України;

- в установленому законодавством України порядку проходить військову службу за контрактом у Збройних Силах України та нагороджена державною нагородою України;

- є громадянином держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором або державою-окупантом, та зазнала у країні своєї громадянської належності переслідувань, що підтверджується документом, передбаченим цим Законом.

Окремо новим законом передбачено декларацію про відмову дитини від іноземного громадянства. Це документ, у якому один із батьків дитини або її опікун чи піклувальник засвідчує відмову дитини від громадянства (підданства) іншої держави або громадянств (підданств) інших держав.

"Зобов'язання" чи "декларація"

Як бачимо, процедура подачі декларації стосується лише виключної категорії осіб та потребує документів, які підтверджують таку належність.

Якщо особа не відноситься до цього переліку, а просто є громадянином РФ / РБ, що проживає на території України, то вона подає зобов'язання припинити іноземне громадянство та самостійно виходить з громадянства РФ.

Відкритим залишається питання щодо можливості подачі декларації про припинення громадянства особами, які не відносяться до вищезазначених категорій осіб, проте мають інші об'єктивні причини неможливості виходу з іншого громадянства. Зокрема, якщо громадянин РФ / РБ займає активну проукраїнську позицію і відкрито висловлює її в соціальних мережах. У такому разі поїздка такої особи в РФ / РБ для ініціювання процедур виходу може виявитися останньою - її просто заарештують за однією чи кількома політичними статтями.

Щодо роботи таким громадянам закон прямої відповіді не дає. Формально такі обставини не підпадають під законодавче визначення «незалежна від особи причина неотримання документа про припинення іноземного громадянства» (тут вимагатиметься відсутність законодавчої процедури виходу або її нездійснення, в тому числі у певні строки). Також навряд можна говорити про "переслідування", коли воно ще не розпочалося або про нього невідомо.

Ймовірно, неповноту законодавства тут перекриватиме ефективне правозастосування. Наприклад, через тлумачення «очевидної загрози переслідування» як рівнозначної самому «переслідуванню». В майбутньому ж можна очікувати розширення категорії «незалежних від особи причин», що зараз закріплена в абзаці 13 ст. 1 ЗУ «Про громадянство України».

Слід враховувати й те, що на практиці іноземці часто першочергово подають зобов'язання вийти, а в процесі процедури набуття громадянства, коли з'являються вже певні формальні докази неможливості виходу - долучають декларацію про відмову. Тому не виключені варіанти поєднання описаних підходів.

Дізнавайтеся першими про зміни законодавства під час воєнного стану. Усі нововведення, аналітика й консультації доступні в LIGA360. Замовляй сьогодні на вигідних умовах.

Інші документи, які необхідно подати для отримання українського громадянства

Звісно, що подання зобов'язання вийти / декларації про відмову від іноземного громадянства є не єдиним документом, що вимагається для набуття українського громадянства. Керуючись положеннями п. 47 Порядку провадження за заявами і поданнями з питань громадянства України та виконання прийнятих рішень (далі - Порядок), для прийняття до громадянства України особа подає такі документи:

а) Заяву про прийняття до громадянства України (в двох примірниках);

б) Три фотокартки (розміром 35*45 мм);

в) Один із таких документів:

- декларацію про відсутність іноземного громадянства (для осіб без громадянства);

- зобов'язання припинити іноземне громадянство (для іноземців);

- декларацію про відмову від іноземного громадянства;

- заяву про зміну громадянства (для іноземців, які є громадянами держав, міжнародні договори України з якими передбачають припинення особами громадянства цих держав одночасно з набуттям громадянства України).

г) Один із таких документів:

- документ, що підтверджує безперервне проживання особи на законних підставах на території України протягом останніх п'яти років, - для особи, яка в'їхала в Україну іноземцем (копія паспортного документа);

- документ, що підтверджує безперервне проживання особи на законних підставах на території України протягом трьох років з моменту в'їзду в Україну, разом із документом, який підтверджує, що особа в'їхала в Україну особою без громадянства, - для особи, яка в'їхала в Україну особою без громадянства (копія паспорта громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року, або копія проїзного документа особи без громадянства, або копія посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон).

д) Один із таких документів:

- копію документа про дозвіл на імміграцію в Україну;

- копію паспорта громадянина колишнього СРСР зразка 1974 року з відміткою про прописку на території України;

- копію посвідки на постійне проживання (для іноземців та осіб без громадянства, які прибули в Україну на постійне проживання до набрання чинності Законом України «Про імміграцію»).

е) Один із таких документів:

- документ про володіння державною мовою;

- копію атестата чи витяг із залікової відомості диплома;

- документ, що підтверджує інвалідність (для особи, яка має фізичні вади).

є) Документ про наявність законних джерел існування протягом останніх шести місяців на момент подання заяви про прийняття до громадянства України;

В залежності від категорії особи, перелік необхідних документів для набуття громадянства може змінюватися (у більшості випадків спрощуватися).

Так, наприклад, для прийняття до громадянства України особа, яка перебуває у шлюбі з громадянином України понад два роки та отримала дозвіл на імміграцію, повинна подати додатково копію документа, що підтверджує перебування чоловіка (дружини) у громадянстві України, та документ, що підтверджує перебування особи у шлюбі з громадянином України терміном понад два роки. Натомість документи, передбачені п. «г» вищезазначеного переліку, надавати не потрібно.

Для прийняття до громадянства України особи, яка в установленому законодавством України порядку проходить військову службу за контрактом у ЗСУ, відсутня вимога щодо подання документів, передбачених п.п. «г - д» переліку, проте необхідно подати документ, який підтверджує, що особа в установленому законодавством України порядку проходить військову службу (копію контракту про проходження військової служби у Збройних Силах України та довідку з місця служби, дійсну на момент подання документів), та документ, що підтверджує безперервне проживання особи на законних підставах на території України протягом трьох років з моменту набрання чинності контрактом (копія військового квитка, копія паспортного документа (проїзного документа особи без громадянства, посвідчення особи без громадянства для виїзду за кордон - для осіб без громадянства).

Для прийняття до громадянства України особа, яка має визначні заслуги перед Україною, або особа, прийняття якої до громадянства України становить державний інтерес для України, подає подання на ім'я Президента України, центрального органу виконавчої влади України, що підтверджує дані обставини, та лише документи, передбачені п.п. «а - в» вищезазначеного переліку. Для прийняття до громадянства України особа, яка в установленому законодавством України порядку проходить військову службу у Збройних Силах України та нагороджена державною нагородою України, подає документи, передбачені п.п. «а - в» вищезазначеного переліку, а також: копію документа, що підтверджує нагородження, копію військового квитка особи, копію контракту про проходження військової служби та довідку з місця служби.

Законодавець, враховуючи певні заслуги іноземця перед Україною, враховує це та надає можливість отримати громадянство України у спрощений спосіб - усуваючи певні вимоги і тим самим прискорюючи процес. Плюсом є й те, що уточнені переліки / процедури вже передбачені для категорій осіб, введених в законодавство Законом № 1941-IX. Це демонструє вивіреність підходів.

За подання заяви та інших документів з питань громадянства сплачується державне мито у розмірі 0,5 неоподаткованого мінімуму доходів громадян (8,5 гривень), документ про сплату якого подається разом із заявами та іншими документами з питань громадянства (абц. 2 п. 1 Порядку). Сума мізерна, проте недотриманя цієї формальності може перешкодити процедурі.

Хто має право подати заяву та документи

Заяву та інші документи з питань громадянства заявник подає особисто. За наявності поважних причин (хвороба заявника, стихійне лихо тощо) заява та інші документи з питань громадянства на прохання заявника можуть бути подані іншою особою або надіслані поштою (п. 5 Порядку). Впровадження воєнного стану, ймовірно, відноситься до поважних причин. Водночас, враховуючи важливість кроку та задля усунення будь-яких непорозумінь, рекомендуємо за можливості користуватися загальним правилом і подавати документи особисто.

Куди необхідно подавати заяву та документи

Документи щодо оформлення набуття громадянства України подаються до територіального органу Державної міграційної служби за місцем проживання заявника (абц. 2 п. 2 Порядку). Можливість подачі документів через інші органи (в т.ч. консульства) не передбачена. Отже, заявник має перебувати в Україні.

З 15 березня територіальні органи та територіальні підрозділи Державної міграційної служби, які знаходяться в безпечних районах, де не ведуться активні бойові дії, відновили роботу з прийому та надання адміністративних послуг. Війна триває, тому ситуація з роботою територіальних органів ДМС досі залишається нестабільною: деякі підрозділи можуть відчувати брак кадрів, також можуть бути офіційні / неофіційні політичні рішення щодо можливості прийому документів у громадян тих чи інших держав на період війни. Тому ми рекомендуємо завжди попередньо дізнаватися графік роботи конкретних державних органів, переліки необхідних документів та можливість подання документів безпосередньо зв'язавшись із відповідними працівниками. З контактами територіальних підрозділів ДМС можна ознайомитися на офіційному сайті.

Процедура розгляду

Після подачі заяви і необхідних документів розпочинається процедура їх перевірки. Якщо під час перевірки буде встановлено, що подані заявником документи не оформлені відповідно до вимог законодавства України, територіальний підрозділ ДМСУ не пізніш як у двотижневий строк з дня надходження документів надсилає їх заявникові для усунення недоліків. Якщо заявник у двомісячний строк з дня повернення йому документів не усуває недоліки та не подає документи повторно, керівник територіального підрозділу ДМСУ приймає рішення про припинення провадження за цією заявою (абц. 2 п. 101 Порядку).

Державна міграційна служба України відправляє подані іноземцем документи до органів СБУ та МВС, які повинні підтвердити відсутність підстав, за яких прийняття до громадянства України не допускається, зокрема, керуючись, ст. 9 Закону № 2235-ІІІ, до громадянства України не приймається особа, яка:

1) вчинила злочин проти людства чи здійснювала геноцид;

2) засуджена в Україні за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину (до погашення або зняття судимості) з урахуванням рівня загрози для національної безпеки держави;

3) вчинила на території іншої держави діяння, яке визнано законодавством України тяжким або особливо тяжким злочином.

Дія положень, передбачених пунктами 1, 3 вищезазначеного переліку, не поширюється на іноземців та осіб без громадянства, які:

  • уклали контракт про проходження військової служби у Збройних Силах України;

  • надавали допомогу підрозділам Збройних Сил України та іншим утворених відповідно до законів України військовим формуванням, залученим до проведення антитерористичної операції, перебуваючи безпосередньо у районах її проведення, та/або залученим до здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо у районах їх проведення;

  • мають визначні заслуги перед Україною чи прийняття яких до громадянства України становить державний інтерес для України та/або брали (беруть) участь у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України (останнє доповнення здійснено вже під час війни на підставі Закону № 2153-IX від 24.03.2022).

Для цього компетентні органи України повинні у порядку, встановленому КМУ, визначити, що рішення про притягнення відповідної особи до відповідальності за вчинення злочинів, передбачених пунктами 1 та/або 3 цього переліку, було прийняте з політичних мотивів правоохоронними та/або судовими органами держави, визнаної ВРУ державою-агресором або державою-окупантом, або держави, яка не визнає територіальну цілісність та суверенітет України або відмовляється визнавати протиправність посягань на територіальну цілісність та суверенітет України.

Підставами для відмови є також:

  • невиконання підстав для отримання послуги;

  • невідповідність оформлення поданих документів вимогам законодавства України.

Після отримання позитивних рішень ДМСУ відправляє документи до Комісії при Президентові України з питань громадянства, яка розглядає подані документи й у разі відсутності недоліків приймає рішення про внесення пропозицій Президентові України щодо задоволення заяви іноземця про прийняття до громадянства України.

У разі ухвалення позитивного рішення Президент України виносить Указ про присвоєння іноземцю громадянства України, а документи відправляються разом із наказом до Державної міграційної служби України та Міністерства закордонних справ України.

Строки та результати

Загальний строк розгляду заяв і подань про прийняття до громадянства України або припинення громадянства України не повинен перевищувати 1 року з дня їх надходження (п. 112 Порядку). Проте, враховуючи реалії воєнного часу, строки фактично можуть бути довшими.

У разі прийняття щодо особи рішення про встановлення прийняття до громадянства України, територіальний орган Державної міграційної служби України реєструє особу громадянином України, про що видається відповідна довідка.

Особам, які набули громадянство України та взяли зобов'язання припинити іноземне громадянство, видаються тимчасові посвідчення громадянина України. Після подання цими особами в установленому Законом порядку документа про припинення іноземного громадянства або декларації про відмову від іноземного громадянства (якщо така не була подана раніше) їм замість тимчасових посвідчень громадянина України залежно від місця проживання видаються паспорти громадянина України або паспорти громадянина України для виїзду за кордон (п.п. 117-119 Порядку).

Замість висновку

Україна з повагою ставиться до всіх народів і національностей, тому механізми набуття громадянства поширюються на громадян РФ на рівні з іншими іноземцями, незважаючи на те, що країна їх належності є агресором і державою-терористом. Для них навіть існує два спрощених варіанти набуття українського громадянства: родинний (через шлюб / родинні зв'язки) та політичний (якщо особа відноситься до певної категорії осіб, яка у зв'язку з теперішньої геополітичною ситуацією вже не може повернутися до Росії, адже стала на бік України у цій війні). Проте, звісно, такі особи мають дотримуватися усіх встановлених законом умов.

Повертаючись до морального і практично-правового аспектів, відзначимо, що надані вище інструкції допоможуть тим, хто має у першу чергу моральні передумови для зміни громадянства: небажання мати будь-що спільне із державою-окупантом і бажання допомагати Україні в її спротиві. Набуття українського громадянства з метою уникнення націоналізації, санкцій чи з іншою корисливою метою навряд чи вдасться, зважаючи на строки процедури, ступені перевірки заявників, а також імовірні майбутні контрзаходи законодавця і органів безпеки.

Микола Єрема, адвокат, юрист ЮФ INTEGRITES

Алла Борисенко, помічник юриста ЮФ INTEGRITES

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему