Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Підступний напад російської федерації 24 лютого створив численні виклики різним галузям української економіки. Бойові дії, окрім безпосередніх руйнувань, також порушили багато логістичних ланцюжків та змінили в цілому рух товарів через митні кордони.

Агресор перекрив усі можливі шляхи руху товарів через південні порти України, чим змусив експортерів та імпортерів переорієнтовуватись на сухопутні шляхи через західні та південно-західні кордони. Ці шляхи не були розраховані на такий значний обсяг перевезень у тому числі і технічні можливості митниць.

Також змінились і потреби у різних товарах, особливо воєнного призначення. Швидкість їх митного оформлення іноді напряму впливає на обороноздатність країни. Великого значення набув волонтерський рух та товари, які волонтери переміщають через кордон для потреб населення та ЗСУ.

Усі ці виклики до існуючої митної системи змусили законодавців оперативно реагувати та вносити зміни до Митного Кодексу України та інших нормативних актів. Зрозуміло, що ці зміни в більшості носять тимчасовий характер, внесенні на час дії воєнного стану. Але, оскільки передбачити термін дії воєнного стану є неможливим, то і термін дії цих змін не передбачуваний.

Розглянемо ТОП-5 цих змін, які є суттєвими для більшості громадян та бізнесів.

1. Скасування мита на транспортні засоби. Найбільш резонансна зміна до Митного Кодексу була прийнята Законом України 2142-IX від 24.03.2022 р. «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законодавчих актів України щодо вдосконалення законодавства на період дії воєнного стану». Підпункт 1 пункту 2 цього закону вносить зміни в Митний Кодекс України. Згідно зі змінами звільняються від оподаткування ввізним митом до припинення чи скасування воєнного стану на території України:

«автомобілі легкові, кузови до них, причепи та напівпричепи, мотоцикли, транспортні засоби, призначені для перевезення 10 осіб i більше, транспортні засоби для перевезення вантажів, які ввозяться громадянами на митну територію України для вільного обігу.

Звільнення від оподаткування ввізним митом, передбачене цим підпунктом, не поширюється на товари, які мають походження з країни, визнаної державою-окупантом згідно із законом та/або визнаної державою-агресором щодо України згідно із законодавством, або ввозяться з території держави-окупанта (агресора) та/або з окупованої території України, визначеної такою згідно із законом».

Нагадаємо митний платіж за авто з двигуном внутрішнього згорання, що ввозилось в Україну становив 10% від оголошеної вартості авто. Цю норму створювали з метою допомоги тим, хто ввозить авто для потреб армії. Однак за час, що пройшов з моменту введення цієї зміни виявилось, що скористатись нею вирішили далеко не тільки люди пов`язані з армією і черги з автомобілів, що ввозились майже паралізували роботу митниць через що з`явилися проекти відміни зазначеної норми. Але поки що вона діє.

2. Тим самим законом, що і попередній пункт також на час дії воєнного стану скасовуються ввізні мита на «товари, що ввозяться (пересилаються) на митну територію України підприємствами для вільного обігу, крім спирту етилового та інших спиртових дистилятів, алкогольних напоїв, пива (крім квасу "живого" бродіння), тютюнових виробів, тютюну, промислових замінників тютюну, рідин, що використовуються в електронних сигаретах».

Ця зміна стосується підприємців, які займаються імпортом товарів на територію України і введена задля сприяння забезпечення населення необхідними товарами та уникнення дефіцитів викликаних зупиненням виробництв окремих товарів.

А ви впевнені у зв'язках бізнес-партнерів? Перевірити наявність російського і білоруського сліду компаній допоможе CONTR AGENT у LIGA360. Замов сьогодні на вигідних умовах.

3. Нововведеним пунктом 9-14 Перехідних положень Митного Кодексу України запроваджуються спрощенні правила подання декларацій. А саме: стосовно товарів, що ввозяться на митну територію України для вільного обігу може здійснюватися шляхом подання попередньої митної декларації, яка містить всю необхідну інформацію для випуску товарів. При цьому доставка та пред'явлення цих товарів митному органу, яким оформлена така попередня митна декларація, не є обов'язковими.

4. Також законодавець спростив життя бізнесу щодо перевірок на час дії воєнного стану. А саме, документальні перевірки дотримання вимог законодавства України з питань митної справи, у тому числі щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати митних платежів, не розпочинаються, а розпочаті перевірки зупиняються. Акти (довідки) про результати документальних перевірок, зустрічних звірок, заперечення до актів перевірок та податкові повідомлення-рішення не надсилаються (не вручаються).

5. Окремо законодавець звільнив від оподаткування ввізним митом, тимчасово, на період дії воєнного стану, соціально значущі продукти харчування, лікарські засоби та медичні вироби, на які Кабінетом Міністрів України встановлено фіксовані ціни у розумінні Закону України "Про ціни та ціноутворення".

Наразі, зміни в митному законодавстві в більшості стосуються скасування або документального спрощення оформлення імпорту при ввезенні в Україну.

Зрозуміло, що сприяння експорту є пріоритетом будь-якої країни, а в теперішніх умовах експорт є не тільки життєво необхідним складовим елементом економіки, а і суттєво впливає на міжнародні ринки. Залишається сподіватись, що це сприяння буде фактично реалізоване відповідальними за це органами.

В умовах воєнного стану законодавство для бізнесу змінюється щодня. Керівники аналізують очікувані правові зміни з рішенням LIGA360. Тепер результати пошуку можна побачити у вигляді схем і діаграм - щоб швидко виокремити важливі нововведення, роз'яснення та аналітику до них. Деталі за посиланням.

Читайте також: Митний дайджест: добірка актуальних матеріалів щодо митного оформлення під час війни

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему