Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Новації валютного регулювання від НБУ: як це вплине на бізнес?

16.29, 27 травня 2022
2298
0

Владислав Фісун, юрист KPMG в Україні

24 лютого, коли на всій території України був введений воєнний стан, Національний Банк України (надалі - «НБУ») оперативно прийняв Постанову Правління № 18 від 24 лютого 2022 р. «Про роботу банківської системи в період запровадження воєнного стану» (надалі - «Постанова № 18»), якою встановив низку обмежень для роботи всієї банківської системи. Ці обмеження вплинули як на операції фізичних осіб, так і на діяльність суб'єктів господарювання.

Враховуючи очікувану паніку на валютному ринку, Постановою № 18 одразу було впроваджено обмежувальні регуляторні заходи, якими було призупинено роботу валютного ринку України, а також введено мораторій на здійснення транскордонних валютних платежів (за винятком підприємств та установ, що забезпечували виконання мобілізаційних планів, операцій уряду, та за окремими дозволами НБУ).

До Постанови № 18 зміни вносилися вже понад 20 разів, перші з яких НБУ запровадив ще в день введення воєнного стану на всій території України.

Вже в перший же день, усвідомлюючи неможливість функціонування держави в умовах такого регулювання, були здійсненні послаблення обмежень щодо проведення транскордонних валютних операцій, що передбачили можливість здійснювати такі операції щодо імпортних операцій резидентів з купівлі товарів критичного імпорту за переліком, затвердженим Кабінетом Міністрів України (надалі - «КМУ»).

Відповідний перелік у першій редакції був затверджений Постановою КМУ № 153 ще 24 лютого 2022 р. (надалі - «Постанова № 153»). Протягом строку дії воєнного стану, до Постанови № 153 зміни вносилися майже 20 разів з постійним розширенням переліку товарів критичного імпорту. На сьогодні з початкових 30 кодів, згідно з УКТЗЕД імпортованих товарів, за якими було дозволено здійснення транскордонних валютних операцій, перелік розширився до кількох сотень таких кодів. Водночас товари, які імпортує деякий бізнес, і досі не є товарами критичного імпорту.

З одного боку, для продовження економічного функціонування держави будь-який товар, що необхідний для діяльності бізнесу, мав би без перешкод імпортуватися, оскільки його переробка та подальший продаж давали б прибуток, який зараз є критично необхідним для України. З іншого боку, саме формулювання терміну «товари критичного імпорту» не дозволяє сюди віднести всі товари, необхідні для бізнесу.

Повертаючись до Постанови № 18, звернемо увагу на зміни, яких зазнало валютне регулювання за більш ніж три місяці з дня введення воєнного стану на всій території України.

З-поміж операцій, за якими наразі банкам дозволено купівлю іноземної валюти з метою проведення окремих валютних операцій, пов'язаних зі здійсненням інвестиційної або бізнес діяльності, можна виокремити такі як:

1) згадуване придбання товарів критичного імпорту;

2) наявність окремого дозволу НБУ;

3) переказ коштів іноземному інвестору у зв'язку з виплатою після 01 квітня 2023 року доходу за облігаціями внутрішньої державної позики України.

Інші випадки, передбачені Постановою № 18, регулюють здебільшого здійснення виплат фізичним особам або окремим галузям у чітко визначених випадках, що не впливає в цілому на здійснення бізнес-діяльності.

У зв'язку з цим, починаючи з 24 лютого 2022 року, бізнес може розраховувати на те, що необхідний йому товар буде внесено у перелік товарів критичного імпорту або отримувати дозвіл у НБУ. Вбачається, що процедура отримання дозволу НБУ здійснюється у декілька етапів, що займає значний час. Такий дозвіл отримується на кожну окрему операцію та щоразу потребує обґрунтування доцільності здійснення такої операції під час воєнного стану. Для бізнесу, який проводить сотні операцій щоденно, така опція жодним чином не рятує ситуацію. До того ж, це б створило надзвичайне навантаження на НБУ.

Саме тому, щоб здійснювати свою діяльність, бізнес, який не імпортує товари критичного імпорту та не може отримувати щоразу дозвіл, вдається до пошуку інших шляхів придбання валютних цінностей та здійснення транскордонних переказів.

Аби бізнес не йшов у тіньові перекази, НБУ слід розглянути можливість включення товарів, які є необхідними для функціонування бізнесу і імпортуються з-за кордону, до переліку товарів критичного імпорту, або зняття обмежень на транскордонні перекази найближчим часом.

Читайте також: Що з курсом валют в Україні: аналіз фахівців Економічної експертної платформи

Як бізнесу діяти правильно в умовах воєнного часу? Завдяки LIGA360. Система доповнена новими розділами й інструментами, де зібрані зміни законодавства, новини й аналітика, консультації. Знаходь відповіді та слідкуй за змінами щодня.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему