Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Вже є загальновідомими факти викрадення російськими окупантами врожаїв на окупованих територіях, захоплення суден в портах та змушування до дешевого продажу або віддачі врожаю безкоштовно. Такі випадки є непоодинокими, оскільки такі незаконні та нелюдські дії окупантів підтримує керівництво країни-агресора на самому високому рівні.

Вкрадений врожай з окупованих територій вивозиться здебільшого до Криму, а вже потім його частина прямує до дружніх росії країн, які купують викрадене зерно в окупантів. Такими країнами, до прикладу, є Ліван, Сирія та інші.

Що робити в разі загрози викрадення?

Якщо землі або вже зібраний врожай знаходяться на неокупованих територіях, але поруч з тими областями, які вже попали під окупацію, то наразі ми радимо всім аграріям максимально забезпечити вивезення врожаю та запасів чи залишків на більш захищені частини України, передавши на зберігання або під реалізацію.

Оскільки зараз є дуже великі загрози втрати та крадіжки врожаю та зернових культур.

Теж саме стосується сільськогосподарської техніки та обладнання, яке коштує дуже дорого і з часом буде ще дорожчати. Якщо є можливість переміщення на більш безпечні території, то це дійсно може бути порятунком як від крадіжок, так і від знищення в результаті обстрілів та інших дій окупантів.

На сьогоднішній день аграрії в Україні дуже згуртувалися та допомагають тим, чиє майно виявилось під загрозою знищення та викрадення.

Що робити в разі викрадення врожаю?

Так як на сьогоднішній день судової та іншої практики ще не існує з даного питання, радимо вчиняти наступні дії, якщо Ваш врожай було викрадено або знищено внаслідок незаконних дій агресора.

1. Фіксування фактів (крадіжка, примушування неправомірного продажу, знищення).

Для фіксації фактів неправомірних дій радимо залучити якомога більше людей в якості свідків та за можливості залучити співробітників та представників органів місцевої влади або військової адміністрації України, а також працівників поліції. Створити комісію з фіксації правопорушень, вчинених щодо майна, в яку увійдуть всі присутні особи. Після чого обов'язково скласти Акт комісії, в якому необхідно зазначити всіх присутніх осіб та детально описати всі втрати та всі факти. Також, вказати якими засобами додатково фіксуються докази (фото-, відео- фіксація на камеру/ мобільний телефон). Після оформлення та фіксації всіх фактів попросити присутніх осіб підписати такий Акт, вказавши при цьому прізвище, ім'я, по-батькові, місце проживання та контактний телефон.

В подальшому, при розслідуванні відповідних злочинів, правоохоронні органи зможуть викликати даних осіб в якості свідків для встановлення всіх обставин, що буде вважатися належним доказом.

2. Повідомлення про кримінальне правопорушення (злочин).

Необхідно повідомити правоохоронні органи (поліція, служба безпеки), обов'язково подавши письмову Заяву про вчинення кримінального правопорушення, в якій також детально описати всі обставини, факти та втрати. До заяви обов'язково додати всі наявні докази (документи, фото- та відео-докази).

Якщо у Вашому регіоні тимчасово відсутні правоохоронні органи України, таку Заяву необхідно подати або направити письмово до військової адміністрації, органів місцевого самоврядування або направити до територіально найближчих органів влади та поліції на неокупованих територіях. Такі дії можна вчиняти як самостійно, так і через повноважного представника.

3. Відкриття кримінального провадження та подальший збір доказів в рамках нього

Данний етап є суто юридичною складовою всього процесу. Після подання Заяви до правоохоронних органів необхідно добитись відкриття кримінального провадження, внесення відповідних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань, визнання Вас потерпілим та ініціювати ряд слідчих та процесуальних дій.

Компенсація збитків

Оскільки випадки крадіжок і знищення врожаю є надто великими в масштабах України, питання щодо порядку та умов компенсації потребують законодавчого врегулювання.

Можливо в якійсь період це будуть повні або часткові дотації України постраждалим аграріям, з подальшим стягненням таких збитків з країни-агресора. Але поки що зарано прогнозувати хто саме та за яких умов буде відшкодовувати завдані збитки.

Ми сподіваємось на найскорішу перемогу України, на звільнення всіх територій від загарбників та зробимо все можливе для якісного супроводу всіх юридичних процесів в разі пошкодження, знищення або викрадення врожаю.

Як аграрному бізнесу захиститися від рейдерства? За допомогою рішення LIGA360. Контролюйте будь-які незаконні дії щодо вашої землі та інші ризиковані чинники для вашого підприємства. Замовте доступ прямо сьогодні.

З сервісом SMS-Маяк. Не пропусти жодної зміни в Реєстрі майнових прав.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему