Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Купівля квартири/машини за біткоїн: правовий аспект угод з використанням криптовалют в Україні

Близько 100 компаній в Україні заявляють, що продають товари і послуги за криптовалюту. Спектр широкий: від зоотоварів до хмарних технологій. Якщо стане до діла, то, в кращому випадку, готові будуть лише половина з них. Проте, це дає право задати резонні питання - чи можна купити в Україні нерухомість або авто, розрахувавшись криптовалютою?

Криптовалюта та закон

Закон України «Про віртуальні активи» не набрав чинності.

Деталі: закон про віртуальні активи можна буде застосовувати тільки тоді, коли набере чинності інший закон - про оподаткування операцій з віртуальними активами.

13.03.2022 такий проект закону "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування операцій з віртуальними активами" був зареєстрований (реєстраційний номер 7150) комітетом Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики і на теперішній час залишається без руху.

Прийняття самого закону про віртуальні активи буде не достатньо.

Деталі: розпоряджатися забезпеченим (!) віртуальним активом не зрозуміло як, тому що така процедура чітко не прописана. Для реалізації цього пункту, необхідна наявність підзаконних нормативних актів, в яких має бути зафіксовано чіткий процес реалізації забезпечених віртуальних активів.

Фактичний стан

Замість повноцінної купівлі товарів чи послуг відбувається обмін.

Деталі: Учасники ринку віртуальних активів виходять з того, що крипто валюта є нематеріальним активом. Це означає, що такий актив може підлягати обміну. Предметом такого обміну може бути нерухомість, автомобілі, товари тощо.

Проте, на території України такий обмін теж не дозволено на сьогоднішній день. Більше того, навіть у разі вступу в силу закону, є чітка позиція законодавця: «Віртуальні активи не є засобом платежу на території України та не можуть бути предметом обміну на майно (товари), роботи (послуги)».

Ті мережі, які пропонують здійснювати розрахунок в біткоїнах, діють за складними і часто не перевіреними схемами. Зокрема, щоб оплатити товар, потрібно зв'язуватися з менеджером та проходити довгий етап погоджень: попередньо узгодити ціну в криптовалюті, перерахувати її на вказаний гаманець, очікувати підтверджень і т.д. Скоріше за все, оплата буде здійснюватись не напряму магазину, а через інший сервіс, причому з урахуванням комісійного відсотку.

Тобто, можна здійснити операцію з крипто валютою та нерухомістю, але вона суттєво відрізнятиметься від звичайної купівлі-продажу, та не передбачатиме правових наслідків, що притаманні цій угоді. Процес матиме наступний вигляд:

  • укладення смарт-контракту, де криптовалюта «блокується» до моменту переходу права власності;

  • підготовка необхідних документів нотаріусом;

  • укладення договору міни та засвідчення його підписами;

  • внесення змін до Державного реєстру прав на нерухоме майно;

  • отримання витягу про право власності;

  • завантаження витягу з реєстру, яким розблокується смарт-контракт, та автоматично переведення криптовалюти продавцеві.

Як бізнесу захистити нерухомість та землю? З сервісом SMS-Маяк. Не пропусти жодної зміни в Реєстрі майнових прав.

Висновки та безпека

Щодо офіційної частини - учасники ринку не мають правової можливості та юридичного захисту при здійсненні угод купівлі квартири / машини за біткоїн. Причина - відсутній розроблений механізм розпорядження криптоактивом та невизначений статус віртуальних валют в Україні. До всього, слід розуміти, що криптовалюту «не випустять» на ринок без встановлення податкових ставок.

Доступний варіант реалізації криптовалют - готівкове середовище. За аналогом: купуючи автомобіль на вторинному ринку - можна розрахуватись крипто валютою; купуючи квартиру на вторинному ринку - оплата готівкою або криптовалютою; оренда житла - теж саме. Тобто скрізь, де можна розрахуватись готівкою буде прийнятним і розрахунок віртуальною «валютою».

Єдине, що слід пам'ятати - ви маєте бути готові і до відповідних правових наслідків чи юридичного захисту своїх інтересів, які супроводжують готівковий обіг. Оскаржити чи повернути щось буде вкрай складно. А також не забувати про можливості Державного фінансового моніторингу: безперервне збирання та обробка інформації триває, комплексний аналіз відомостей про фінансові операції нікуди не подівся, обмін інформацією з питань фінмону обробляється у встановленому порядку.

Маєш сумніви щодо свого управлінського рішення? Звіряйся з LIGA360:Керівник. Отримай надійне джерело для: перевірки контрагентів, пошуку законодавчих позицій, аналітики та алгоритмів дій для бізнесу. Деталі за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему