Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

За якими критеріями треба перевіряти контрагента у воєнний час

Від надійності контрагентів часто залежить успіх співпраці з ними. Перевіривши потенційних партнерів, можна впевнитися у їх платоспроможності та добросовісності, а також попередити можливі негативні наслідки. З початком повномасштабного вторгнення росії в Україну перевірка контрагентів, яка зазвичай передує укладенню з ними договорів, набула нового значення. Якщо раніше основні ризики зводилися до того, що контрагент може не поставити товар чи не оплатити його і таким чином створити негативні фінансові наслідки, то сьогодні такий перелік негативних наслідків значно розширився. Так, наприклад, співпраця з резидентом російської федерації не лише несе безліч репутаційних ризиків, а й може бути підставою для застосування санкцій чи притягнення до кримінальної відповідальності.

Із запровадженням воєнного стану в Україні доступ до багатьох державних реєстрів було обмежено, та станом на сьогодні деякі з них повністю або частково відновили свою роботу.

Перевірку контрагента варто почати саме з аналізу даних про його державну реєстрацію у реєстрах. Хоча загальний онлайн-доступ до корпоративного реєстру (Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань) досі відсутній, існують альтернативні веб-сайти, де можна дізнатися необхідну інформацію.

Бажаєте першими дізнаватися про зміни в компаніях, з якими співпрацюєте? Скористайтеся можливостями розширеного моніторингу на ІТ-платформі LIGA360. Система надсилатиме сповіщення про нові перевірки, виконавчі провадження чи участь в тендерах. Замовте презентацію LIGA360:Керівник за посиланням.

На вказаних ресурсах слід перевірити, чи не перебуває контрагент у стані припинення, хто має право підпису, чи існують обмеження по сумах правочинів, які вправі підписувати керівник, склад учасників (засновників) тощо.

На цьому етапі важливо пересвідчитися, що серед керівників, засновників (учасників) контрагента відсутні російська федерація, республіка білорусь та/ або їх резиденти. Зважаючи на останні зміни в чинному законодавстві України, зокрема, прийняття Закону України «Про основні засади примусового вилучення в Україні об'єктів права власності Російської Федерації та її резидентів», встановлення кримінальної відповідальності за взаємодію з державою-агресором, доповнення Закону України «Про санкції» новою санкцією тощо, особливу увагу слід приділяти власне корпоративним зв'язкам контрагента. Так, якщо серед засновників контрагента є резиденти росії, то за певних умов взаємодія з ним може бути визнана правоохоронними органами колаборацією з державою-агресором і потягти за собою кримінальну відповідальність.

Водночас, аби мінімізувати ризики, пов'язані зі співпрацею з державою-агресором, варто здійснити перевірку контрагента (його учасників, менеджмент) у базі даних спільного проєкту Міністерства закордонних справ України та Національного агентства з питань запобігання корупції ВІЙНА & САНКЦІЇ, яка містить інформацію про санкції, накладені через напад росії на Україну.

Цей ресурс дозволяє перевірити як юридичних, так і фізичних осіб (менеджмент контрагента), на яких вже накладено санкції, а також тих, на кого поки що санкції ще не накладено, але найближчим часом це може змінитися.

Також варто звернути увагу на Оголошення та повідомлення у справах про банкрутства. На вказаному ресурсі можна перевірити, чи не порушено щодо контрагента справу про банкрутство та вирішити для себе, чи співпраця з ним має перспективу. Окрім цього, вказаний ресурс буде корисним і для перевірки поточних контрагентів, щоб не пропустити строк звернення з кредиторськими вимогами.

Крім цього, варто перевірити інформацію щодо контрагентів у Єдиному реєстрі боржників, Автоматизованій системі виконавчого провадження, Єдиному державному реєстрі судових рішень та у розділі Стан розгляду справ на офіційному веб-сайті Судової влади. На цих ресурсах можна дізнатися, чи наявні у контрагента борги, чи є він учасником судових спорів та яких саме. Наявність судових спорів про стягнення з контрагента заборгованостей, оспорювання його права власності на майно, в купівлі/оренді якого ви зацікавлені, наявність кримінального провадження проти керівництва (посадових осіб) контрагента має стати тривожним дзвіночком, який змусить переглянути рішення про початок співпраці з ним. Аналіз інформації на вказаних ресурсах свідчитиме не лише по фінансову спроможність контрагента виконати взяті на себе зобов'язання, але й про його добросовісність та репутацію.

Також, за наявності можливості, варто попросити контрагента надати його установчі документи (статут), довіреності, рішення загальних зборів товариства, ліцензії на здійснення конкретного виду господарської діяльності, а також інші документи, які є важливими в конкретному випадку для співпраці з ним.

Врешті, не слід забувати про найдоступніший спосіб перевірити контрагента - здійснити пошук інформації про нього в мережі інтернет та онлайн-ЗМІ. Хоча така інформація не є офіційною, вона може загально охарактеризувати репутацію контрагента та обставини щодо нього, які слід перевірити у офіційних реєстрах. Наприклад, Єдиний державний реєстр судових рішень або розділ Стан розгляду справ на офіційному веб-сайті Судової влади можуть не містити відомостей про кримінальне провадження проти директора контрагента, однак відповідна новина про це у ЗМІ буде корисною під час прийняття рішення про співпрацю з контрагентом.

Зазначений алгоритм може застосовуватися не лише для перевірки нових (потенційних) партнерів, але також і для поточних контрагентів, з якими співпраця уже здійснюється. Перегляд актуальних бізнес-зв'язків надасть можливість виявити потенційні ризики подальшої співпраці з контрагентом та прийняти вчасні рішення, які зможуть зменшити та/або не допустити настання негативних наслідків такої співпраці.

Нова можливість у LIGA360 - перевірка контрагентів, партнерів та клієнтів з Великобританії. Працюйте на міжнародних ринках з українським рішенням LIGA360!

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему