Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як працює агрострахування в Україні

Сільське господарство, як одна із головних складових національної економіки України, є одним з основних джерел доходів від експорту. В свою чергу, агрострахування є важливим інструментом в системі аграрної політики. Страхування сільськогосподарської продукції може допомогти мінімізувати наслідки несприятливих обставин та подій. Але, навіть через стрімкий розвиток аграрного сектору, агрострахування займає низьку позначку у системі страхування в цілому. Аграрії передають перевагу страхуванню техніки, аніж самої продукції, тим паче у теперішній час.

Погодні умови в останні роки змінюються дуже динамічно. Саме тому агрострахування мало б відігравати важливу роль та сприяти сталому розвитку агробізнесу. Для цього необхідна державна підтримка.

Система страхування сільськогосподарської продукції

Україна запроваджує систему страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою. Тож давайте проаналізуємо

Державною підтримкою страхування сільськогосподарської продукції є надання сільськогосподарським товаровиробникам з державного бюджету в порядку, грошових коштів у вигляді відшкодування частини вартості страхового платежу (страхової премії), нарахованого за договором страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою.

Відшкодування вартості страхового платежу здійснюється через настання страхового випадку.Страховим випадком є настання події, передбаченої договором страхування та ЗУ «Про особливості страхування сільськогосподарської продукції з державною підтримкою».

За даним Законом страхування сільськогосподарської продукції поділяється на:

  • Страхування сільськогосподарських культур і багаторічних насаджень;

  • Страхування сільськогосподарських тварин.

У випадку страхування сільськогосподарських культур і багаторічних насаджень до страхового випадку відносять загибель (втрата, пошкодження) застрахованих посівів (посадок), загибель (недобір, недоотримання) застрахованого врожаю, продуктів бджільництва, відхилення від значення показників (індексів), визначених страховиком і страхувальником у договорі страхування, інші події, передбачені договором страхування.

Страховим випадком у страхуванні сільськогосподарських тварин може бути загибель (втрата, вимушений забій, травматичне пошкодження або захворювання) застрахованих сільськогосподарських тварин, інші події, передбачені договором страхування.

Тобто, у разі, якщо товаровиробник заключив договір зі страхувальником про страхування сільськогосподарської продукції, у разі настання страхового випадку, відбудеться відшкодування частини сплачених страхових платежів. Компенсація надається у розмірі до 60 відсотків вартості страхового платежу.

Державна підтримка у даній сфері є надзвичайно важливою. Тому що аграрний інститут є вразливим до навколишніх умов. Страхування майбутнього врожаю могло б значно зменшити ризики для аграрного бізнесу. На жаль, у нашій країні, відповідно до статистики, застрахованими є лише трохи більше 5% земель сільськогосподарського призначення. Коли ми порівнюємо український ринокі з міжнародним, то лідером в агрострахуванні є США - 90% господарств застраховані. Навіть, з наявністю державної підтримки та програм страхування, воєнне сьогодення вносить свої корективи.

Агрострахування та воєнний стан

Аграрний інститут у теперішні часи зазнає значних проблем. Окупація великої частини аграрної території країною-окупантом, перешкоджання посівам, обстріли полів з неприбраним урожаєм, пожежі. Для аграрного бізнесу це є великою проблемою.

Указом Президента України "Про введення воєнного стану" № 64/2022 від 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан.

Відповідно до статті 1 Закону України "Про правовий статус воєнного стану", воєнний стан - це особливий правовий режим, що вводиться в Україні або в окремих її місцевостях у разі збройної агресії чи загрози нападу, небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності та передбачає надання відповідним органам державної влади, військовому командуванню, військовим адміністраціям та органам місцевого самоврядування повноважень, необхідних для відвернення загрози, відсічі збройної агресії та забезпечення національної безпеки, усунення загрози небезпеки державній незалежності України, її територіальній цілісності, а також тимчасове, зумовлене загрозою, обмеження конституційних прав і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб із зазначенням строку дії цих обмежень.

Як це може впливати на агрострахування?

У випадку, якщо страховий випадок стався в період дії воєнного стану, то страхова компанія не звільняється від своїх зобов'язань перед клієнтом, але може бути застосований інститут форс-мажору.

28 лютого 2022 року Торгово-промисловою палатою України було опубліковано лист щодо засвідчення форс-мажорних обставин у зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України.

У випадку настання форс-мажорних обставин, це може бути підставою для звільнення страхової компанії від відповідальності за невиплату страхового відшкодування тільки за умови, якщо форс-мажорні обставини та саме невиконання мають зв'язок.

Відповідно, страхова компанія не може відмовити у здійсненні страхової виплати посилаючись виключно на те, що в Україні введено воєнний стан.

Чи будуть страхові виплати, спричинені бойовими діями?

Страхові відшкодування відбуваються лише через наявність страхового випадку. Страховий випадок визначається договором або законом.

Тобто, якщо договором передбачений такий страховий випадок, як «шкода, вчинена бойовими діями», то виплати звичайно будуть. Але, зазвичай, шкода, яка завдана у результаті бойових дій не визначається страховим випадком.

Отже, можна зробити висновок, що інститут агрострахування в Україні тільки запроваджується. Це є ефективним захистом агробізнесу. У найближчі часи це стане важливим та обов'язковим питанням. Товаровиробникам потрібно бути уважним у цій сфері та відразу реагувати на зміни, так як агропромисловий інститут є дуже специфічним та залежним від нових тенденцій.

Корпоративне рішення LIGA360 - надійний помічник для аграрного бізнесу. Законодавство та аналітика про земельні відносини під час війни, перевірка партнерів та клієнтів в Україні та Великобританії, моніторинг статусу земельної ділянки. Докладніше.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему