Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Електронне резидентство іноземців в Україні: як це буде працювати?

11.30, 5 листопада 2022
3021
0

Запровадження е-резидентства в Україні обговорювалось в урядових та бізнесових колах починаючи з 2020 року. Однак саме в цьому році Україна здійснила найважливіший крок в цьому напрямку 6 жовтня 2022 року Верховна Рада України прийняла Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких інших законів України щодо особливостей оподаткування підприємницької діяльності електронних резидентів" ("Закон"). Старт е-резидентства планується з 1 квітня 2023 року.

Ольга Городнюк, юрист EVERLEGAL 

Е-резидентство у світі

Концепція е-резидентства не є новою та активно впроваджується іншими країнами.

Наприклад, отримати статус е-резидента можна в Естонії та Литві.

В Естонії статус е-резидента дає можливість дистанційно створити компанію, підписувати документи за допомогою електронного підпису та сплачувати податки онлайн.

В Литві отримання статусу е-резидента дає можливість зайти на портал електронного уряду та підписувати документи за допомогою електронного підпису, однак в майбутньому планується розширити спектр послуг, що надаються е-резидентам, і включити в нього можливість заснування та управління компаніями та здійснення фінансових операцій.

Е-резидентство в Україні

Нижче розповімо детальніше, як працюватиме е-резидентство в Україні.

Крок 1. Отримати статус е-резидента

Вимоги до заявника

Отримати статус е-резидента може іноземець, якому виповнилось 18 років.

При цьому, Закон встановлює перелік окремих категорій осіб, які не зможуть отримати цей статус. Мова йде, наприклад, про іноземців, які:

  • мають право на постійне проживання в Україні, тобто оформили посвідку на постійне проживання;

  • є податковими резидентами України;

  • є особами без громадянства; або

  • мають доходи від будь-яких видів їх діяльності на території України (за винятком пасивних доходів, наприклад, дивідендів від української компанії).

Окрім цього, Міністерство цифрової трансформації України (за погодженням з Міністерством фінансів України) має встановити перелік держав, громадяни або резиденти яких можуть набути е-резидентство ("Перелік"). Відповідно, якщо держава не входить до Переліку і іноземець є (і) громадянином, (іі) резидентом цієї держави або (ііі) постійно проживає (перебуває, зареєстрований) у цій державі - такий іноземець не зможе отримати статус е-резидента України.

Зверніть увагу, що до Переліку не зможе бути включена держава, яка визнана державою-агресором та/або державою-окупантом щодо України, включена до "чорного списку" та "сірого списку" Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) тощо. Очевидно, Російської Федерації у такому Переліку не буде.

Порядок отримання статусу

Для отримання статусу е-резидента іноземець подає заяву через інформаційну систему "Е-резидент" ("Інформаційна система"). Інформаційна система є складовою частиною порталу Дія та станом на дату публікації перебуває у процесі розробки.

Після подання заяви, особа проходить ідентифікацію та отримує кваліфікований електронний підпис (КЕП). На етапі розробки е-резидентства мова йшла про те, що іноземець повинен буде особисто з'явитись до закордонної дипломатичної установи України для проходження ідентифікації. Проте Закон не містить такої вимоги, а натомість покладає завдання із визначення процедури проходження ідентифікації на Уряд. Уряд також буде зобов'язаний визначити порядок (і) набуття та скасування статусу е-резидента, (іі) надання іноземцям доступу до кваліфікованих електронних довірчих послуг та (іі) функціонування Інформаційної системи.

Цікаво, що Інформаційна система пропонує іноземцям приєднатись зараз, тобто до повнофункціонального запуску е-резидентства, і отримати статус безкоштовно. В той же час, Закон не передбачає необхідність сплати будь-яких платежів за подання заявки на отримання статусу е-резидента (на відміну від тієї ж Естонії, де подання заявки для отримання статусу е-резидента є платним). Очікуємо, що це питання буде чітко врегульоване у затвердженому Урядом порядку набуття статусу е-резидента.

Крім того, на відміну від, наприклад, Естонії та Литви, е-резидентство в Україні не має обмежень у строках. Тобто, статус е-резидента є безстроковим, за умови що іноземець відповідає критеріям, передбаченим Законом.

Юлія Шарабар, молодший юрист EVERLEGAL

Крок 2. Зареєструвати бізнес

Наразі Закон пропонує іноземцям, що отримали статус е-резидента, лише одну опцію - зареєструватись як фізична особа-підприємець (ФОП). Для реєстрації підприємцем е-резидент подає заяву через портал Дія, яку підписує КЕП.

Пілотний проект поки не дає можливості зареєструвати юридичну особу (як от, наприклад, е-резидентство в Естонії). Розробники проекту не відкидають цю ідею, але відкладають її реалізацію на наступні етапи розвитку проекту. Тому, можливо, е-резидентство 2.0 буде містити опцію реєстрації товариства з обмеженою відповідальністю (ТОВ) на основі модельного статуту.

Особливості підприємницької діяльності

Е-резиденти можуть надавати послуги, здійснювати виробництво та/або продаж товарів виключно на користь нерезидентів України. Цікаво, що Інформаційна система досі позиціонує е-резидентство як можливість найму такого ФОП українськими ІТ компаніями. Очікуємо, що після підписання Закону наповнення Інформаційної системи буде приведено у відповідність до оновлених правил, викладених у Законі.

Крім того, спочатку е-резидентство було передбачене для обмеженого кола діяльності (фокус на ІТ спеціалістів). Зараз у Законі відсутні обмеження щодо видів економічної діяльності, які може здійснювати е-резидент.

Вимоги до підприємницької діяльності

Важливо, що для ведення підприємницької діяльності е-резидент повинен:

  • не укладати трудові договори із громадянами або резидентами України;

  • не отримувати доходи від будь-яких видів діяльності на території України (крім пасивних, наприклад, дивідендів, процентів, роялті); та

  • отримувати річний дохід у рамках ліміту ФОП третьої групи.

Розмір ліміту становить 1167 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої на 1 січня (на дату публікації - 7 585 500 грн).

Дотримання зазначених критеріїв у сукупності протягом року є умовою для здійснення підприємницької діяльності е-резидентом.

Система оподаткування

З дня державної реєстрації ФОП, е-резиденти вважаються платниками єдиного податку третьої групи спрощеної системи оподаткування. Е-резиденту не потрібно окремо подавати заяву про обрання спрощеної системи оподаткування.

Ставка єдиного податку для е-резидента ФОП становить:

(a) 5% від доходу; та

(b) 15% від суми перевищення доходу над встановленим лімітом.

Крок 3. Відкрити банківський рахунок

Для відкриття банківського рахунку, е-резидент через Інформаційну систему обирає установу українського банку. Поточний рахунок можна відкрити лише в одному банку.

Обраний банк буде податковим агентом е-резидента, тобто відповідатиме за утримання та сплату податків від імені е-резидента.

Саме на банк покладений обов'язок:

(a) утримати суму податку під час зарахування коштів на рахунок е-резидента;

(b) сплатити податок до бюджету протягом двох робочих днів; та

(c) подати контролюючим органам розрахунок сум надходжень е-резидента та утриманого з них податку.

Відсутність необхідності самостійно сплачувати податки та подавати звітність значно спрощує е-резиденту процес ведення підприємницької діяльності та робить Україну привабливою юрисдикцією для ведення бізнесу.

Що в результаті?

Отримання е-резидентства дозволить іноземцю (наприклад, ІТ-спеціалісту) вести підприємницьку діяльність через Україну повністю онлайн та сплачувати податки на пільгових умовах. Фактично е-резиденти зможуть працювати за межами своєї домашньої юрисдикції та сплачувати менше податків, аніж вони б сплачували будучи підприємцями у своїй державі. При цьому е-резидентам потрібно уважно дослідити положення відповідних конвенцій про уникнення подвійного оподаткування між Україною та державою податкового резидентства е-резидента України, для того, щоб доходи, отримані е-резидентом в Україні, не оподатковувались повторно в державі податкового резидентства е-резидента України.

Також варто розуміти, що е-резидентство не дорівнює дозволу на тимчасове чи постійне проживання в Україні та не надає особі тих переваг, які вона могла б отримати при заснуванні власної компанії в Україні.

Як топменеджерам ефективніше управляти компанією? Спробуйте корпоративне рішення LIGA360. Отримайте повноту інформації для захисту від правових ризиків, ненадійних партнерів та клієнтів, помилок у договірній роботі та репутаційних збитків. Деталі за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему