Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Обмін звітами у розрізі країн – Україна долучається

3 листопада 2022 року Україна стала на крок ближче до Європейської спільноти, приєднавшись до Багатосторонньої угоди компетентних органів про автоматичний обмін звітами у розрізі країн (CbCR MCAA). Вимога такого обміну передбачена Мінімальним стандартом Плану дій BEPS, який Україна зобов'язалась імплементувати. Фактично, на плечі ДПС України буде покладений обов'язок здійснювати збір звітів у розрізі країн (далі - CbCR) та обмінюватися інформацією з іншими державами.

Для кого це важливо?

Насамперед такі нововведення будуть актуальними для компаній, які входять до міжнародних груп (далі - МГК). А якщо точніше - тих платників податків, які при заповненні Повідомлення про участь в МГК, зазначили, що група, до якої вони належать, складає та подає CbCR. Цей звіт в більшості випадків подається материнською компанією або іншим уповноваженим членом МГК та є елементом трирівневої системи документації з трансфертного ціноутворення на ряду з локальною документацією (Local File) та глобальною документацією (Master File).

CbCR подається, якщо:

1) сукупний консолідований дохід МГК, в яку входить платник податків, за фінансовий рік, що передує звітному року, перевищує еквівалент 750 мільйонів євро.

2) виконується одна з умов, передбачених п. 39.4.10 ПКУ:

 • платник податків є материнською компанією МГК;

 • материнська компанія уповноважує платника податків на подання CbCR;

 • в країні, де розташована материнська компанія групи, відсутні законодавчі вимоги щодо подачі CbCR і при цьому така материнська компанія не уповноважує іншого учасника МГК на подання звіту в іншій юрисдикції, де його подання законодавчо вимагається;

 • між Україною та країною, де розташована материнська компанія групи або інший уповноважений на подання CbCR учасник цієї групи, підписаний міжнародний договір, що передбачає можливість здійснення обміну податковою інформацією, але не набув чинності порядок обміну CbCR або наявні факти систематичного невиконання такого порядку.

Термін подання CbCR

CbCR складається за фінансовий рік, що встановлений материнською компанією, який не завжди може збігатися з календарним роком. Подається звіт протягом 12 місяців після закінчення такого фінансового року. Якщо ж немає відомостей щодо фінансового року групи, за основу береться календарний рік.

CbCR подається в електронній формі засобами електронного кабінету.

Яка інформація буде розкрита в CbCR?

CbCR містить інформацію в розрізі податкових юрисдикцій, в яких зареєстровані учасники міжнародної групи або в яких група провадить свою діяльність. Зокрема, але не виключно, підлягає розкриттю інформація щодо основних видів діяльності та місця реєстрації учасників МГК, структури їх доходів та оподаткування прибутку. Серед основних показників, які можуть викликати інтерес в податківців, це:

 • загальна сума доходів за фінансовий рік з розбивкою на доходи, отримані в операціях з пов'язаними та непов'язаними особами;

 • прибуток (збиток) до оподаткування;

 • податок на прибуток сплачений;

 • податок на прибуток нарахований;

 • розмір статутного капіталу;

 • накопичений нерозподілений прибуток;

 • чисельність працівників;

 • балансова вартість матеріальних активів.

Щодо структури CbCR, зазначимо, що він складається з трьох частин: заголовної частини («Загальні відомості»), основної частини («Окремі звіти в розрізі країн») та «Додаткової інформації». Детальна інформація щодо наповнення звіту, його форма та порядок заповнення затверджена Наказом Мінфіну № 764 від 14.12.2020 р.

Чим «загрожує» обмін CbCR для українських компаній?

Внаслідок приєднання до Багатосторонньої угоди Україна долучиться до міжнародної системи обміну та буде обмінюватися CbCR з іншими дежавами, в яких міжнародні групи здійснюють свою діяльність, та які уже підписали Багатосторонню угоду. Наразі до обміну CbCR приєдналося понад 90 країн і цей перелік постійно поповнюється.

Тобто у найближчій перспективі ДПС України отримає від податкових органів інших країн більше інформації про діяльність міжнародних груп компаній в розрізі конкретних юрисдикцій, головним чином, як згадувалось вище, про структуру доходів та оподаткування прибутків.

Українським платникам слід врахувати, що ДПС зможе використовувати отримані дані для посилення контролю за трансфертним ціноутворенням та спеціалізованих податкових перевірок.

Поки що невідомо доступ до звітів за який період буде мати ДПС, але очікується, що це будуть 2022 або 2023 звітні роки.

Не пропусти жодної важливої зміни для бізнесу з LIGA360. Налаштуй моніторинг загдок у ЗМІ, змін конкурентів, законодавства та статусів об?єктів нерухомості. Спробуй прямо сьогодні 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему