Складність теми та небажання експериментувати з новими ринками створили міф про нереальність розвитку галузі переробки та доданої вартості в агро. То законодавча база відсутня на належному рівні, то немає конкретних прикладів системних бізнесів, то нерентабельність проектів та ще чимало аргументів проти.
Для того, щоб детальніше розібратись в темі, було анонсовано та проведено агроконференцію з тематичною назвою «Бізнес-трансформації на ринку AgriFood: у пошуку святого граалю доданої вартості».
Отже, що реально відбувається на ринку переробки сировини та чи є можливості для створення маржі у випадку, якщо піти трохи далі, ніж вирощування рослин або птиці. Спойлер - так, причому в кратному розмірі. Результати підтверджуються цифрами та розрахунками, продемонстровані фахівцем з досліджень, засновницею K&P Partners - Вікторією Пасічник, а також конкретними кейсами представників агробізнесу. І ось чим вони ділились.
«Люди сьогодні купують не просто товар, а й позитив та емоції»
Такої думки притримується Роман Дяжук (Дунайський аграрій). Адже саме маркетингова складова дозволила створити системний бізнес, який є одним з найвпізнаваніших брендів України, що отримав визнання та увагу покупців. Компанія вирощує найбільшу кількість в Україні овочів та фруктів. Сприяють цьому вдале географічне положення, кліматична зона для вирощування та близькість до кордону та порту.
Серед новинок переробки: органічні в'ялені томати в олії, персикове варення з додаванням трав, сік томатний та нектарину, пастила, ефірна олія лаванди, м'яти та гісопу.
Одна з цікавинок доданої вартості до продукції та бренду - лавандове поле, на яке приїздять гості та проводять улюблені фотосесії. Ще один лайфак, як додати вартість: розмір тари для олії. Так, ціна продажу великих пляшок лавандової олії в п'ять разів нижча за ціну для маленьких банок.
Підприємству вдалося запровадити, чи не вперше в Україні, кастомізацію меду. Простий крок, але суттєво впливає на маркетинг компанії в розрізі диверсифікації продукції. Ще один цікавий елемент як просування продукції так і покращення ефективності збуту - робота з супермаркетами. Компанія проводить курси для продавців та роз'яснює переваги органічної продукції перед іншими зразками.
Як захистити земельну ділянку від рейдерських захоплень? Спробуйте SMS-Маяк Земля - сервіс інформування про початок та хід реєстраційної процедури щодо об'єктів землекористування. Деталі за посиланням.
Ефективність виробництва як конкурента перевага.
Досліджували разом з гостями конференції кейс Астарти. Компанія на сьогоднішній день просунулась не лише до переробки, а й біоенергетики. Одні з перших зайшли на ринок переробки сої. Сертифікація соєвої олії відповідно до стандарту дозволяє потім продавати її в країни ЄС для виробництва біодизелю та отримувати певну премію саме за рахунок стандартизації щодо викидів вуглекислого газу при виробництві. Продукти переробки сої, в основному, шрот та олія. При цьому, олія переважно йде на експорт, так як спостерігається низьке поживання в Україні.
Яка особливість створення доданої вартості однієї з найсистемніших компаній? Ефективність виробництва. Незважаючи, що завод є одним з найменших серед наявних в Україні, проте входить в ТОП-3 переробників сої в Україні, так як працює цілий рік з 100-відсотковим завантаженням. А це приблизно 700т на добу.
Соєвий концентрат - один з напрямків, які активно розвиває Астарта, для створення доданої вартості. Адже він має більший амінокислотний профіль та, відповідно, є більш преміальним продуктом.
Виробництво біогазу - ще один цікавий вектор холдингу. Біометан забезпечує, як мінімум, підтримку власного заводу сої та робить його енергонезалежним.
Ключа концепція ведення бізнесу - пошук синергетичних зв'язків між сегментами.
Про адаптивність під час військового стану
Мова йде про Harveast, як еталон моделі управління, що цілком заслужено можна віднести до преміального класу. Автоматизація процесів, контролинг та дообладнання сільгосптехніки вважаються ключовими важелями для підвищення ефективності.
Запорукою збільшення маржинальності в компанії слугує система прийняття рішень та розроблена політика, по якій розробляються інвестиційні проекти.
Насіннєвий завод - ключовий профільний напрямок підприємства. Проте, наразі, у зв'язку з війною, було прийняте рішення перейти на непрофільні ділянки: зрошення та гібридизацію. Такі інструменти поліпшують дохід на гектар за рахунок збільшення врожайності. Особливо цікавим такий підхід буде для високомаржинальних культур. Що успішно й демонструє компанія, незважаючи на складнощі, що постали після повномасштабного вторгнення ворога.
Вертикальна інтеграція
Поділився досвідом м'ясопереробки і представник Казахстану, населення якого складає лише 20млн, проте ментальність і культура кочівного народу дозволяють зростати обсягу виробництва м'яса. При цьому, доля імпорту зменшується.
Компанія тільки в цьому році запустила дві птахофабрики. Птахоплемрепродуктор також розпочав роботу в грудні цього року як компонент вертикальної інтеграції холдингу. Крім продажу м'яса птиці, є переробка, яка включає виготовлення ковбас, сосисок, м'ясо-кісткове борошно.
Особливістю вертикальної інтеграції саме в Aitas Agro стало прийняття рішення про вирощування корму для власних потреб. В першу чергу, соняшника. Яскраво і деталізовано розкриті на конференції переваги вертикальної інтеграції та впровадження agro digital. Новий підхід викликав неабияку зацікавленість аудиторії.
Багато понадактуальних питань підіймав комерційний директор ТАС Агро, Антон Жемердєєв. Разом з ним розбирали ринкові тенденції агро, які супроводжували 2022рік, зміни структури посівів та в що інвестували в поточному році.
Глибока експертиза та власні напрацювання представника провідної аграрної компанії України дозволила зануритись в тему маржинальності всім учасникам. Зокрема, обговорювали на що звернути увагу при створенні моделі доданої вартості. В чому різниця між продажом зернових та реалізацією продуктів переробки. В яких випадках продуктами переробки, зокрема, олійної групи буде невигідно займатись.
Картопля, амарант та біометан
Представник нової компанії CPG, з переважно європейськими інвестиціями, надав чіткий аналіз ринку вирощування картоплі. Зокрема, крохмальної картоплі, яка в Україні майже не вирощується. Цікаві думки озвучено про прийняття рішення переходу на переробку крохмалю та, врешті, створення крохмального заводу, побудованого «з нуля». З подальшою циркуляцією економіки в сільському господарстві.
Цікавий досвід почули і щодо ризиків та підводних каменів запуску переробки - цінність такої інформації складно перебільшити. До речі, CPG одна з небагатьох компаній, яка при власних трансформаціях була відкрита до взаємодії з консультантами та кращими практиками галузі. Напевно, відображається європейський підхід проектної роботи.
Відбулось незвичайне знайомство з такою культурою як амарант та однойменною назвою підприємства, що займається не лише вирощуванням а й переробкою рослини. Виявляється, що амарант гарно вписується в сучасні тенденції функціонального та органічного харчування. Розібрали тему технології весняних посівів та використання агрегатів в залежності від пори року. Досить незвичні інноваційні та перспективні продукти переробки амаранту, проте мають широке застосування в Україні.
Не менш перспективна і доволі нова тема біоенергетики в агро, яку впевнено супроводжує Всеукраїнська агенція інвестицій та сталого розвитку. Юлія Усенко яскраво та інформативно проілюстровала умови планування біогазових проектів, економічні, правові та регуляторні ризики.
Збут біометану на європейський ринок, напевно, питання часу. Всі передумови для цього є. Більше того, в ЄС створена спеціальна директива, дотримання вимог якої є обов'язковим перед заходом на ринок.
Запит на безпеку
Це лише невеличка частка компаній, які досягли успіху в ніші агропереробки і знайшли час поділитись досвідом. Інші теж є, але одного дня конференції не вистачить для висвітлення всіх кейсів. Очевидно, багато фермерів та сільськогосподарських підприємств мають бажання, амбіції, проте, з різних причин, не наважуються стати на шлях трансформацій. Це й зрозуміло, адже потреба безпеки є базовою в ієрархії потреб людини. Це ж поширюється і на бізнес, який постійно зіштовхується з новими викликами та змінами.
Співорганізатор заходу, команда Hard Skills Consulting намагались всесторонньо розкрити нову тему для українського аграрія та виконати роль зовнішньої служби безпеки. Оскільки спеціалізація компанії поєднує управління ризиками та compliance, то першочерговим завданням було максимально об'єктивно оцінити реальні можливості ніші, її підводні камені та відповідність вітчизняному законодавству.
І, здається, вдалося вибудувати діалог між учасниками заходу та аудиторією, яка ставила прикладні та відверто прагматичні питання. Зокрема, як вибирати землі, як знаходити клієнтів за кордоном, наскільки важко зайти в супермаркети, розрахунки ROI виробництві нового товару, про прибутковість біогазового заводу та чи є необхідним критерієм наявність власної сировини для прибуткової діяльності. Тому для гостей події тема переробки стала більш зрозумілою та, відповідно, безпечною.
Корпоративне рішення LIGA360 - надійний помічник для аграрного бізнесу. Законодавство та аналітика про земельні відносини під час війни, перевірка партнерів та клієнтів в Україні та Великобританії, моніторинг статусу земельної ділянки. Докладніше.