З початку війни правила публічних закупівель змінювалися декілька разів. Ми пройшли шлях від повної відмови від конкурентних торгів до часткового їх повернення в систему Prozorro. Такі трансформації стали вимушеним пристосуванням закупівельного законодавства до війни.
Якщо від початку війни бізнес був паралізований, значний відсоток компаній призупинили діяльність, то з часом вони почали відновлювати свою активність і стало очевидним, що їм потрібний надійний партнер - держава, разом із доступом до конкуренції в торгах та можливістю розвивати свій бізнес.
Конкурентний спосіб закупівель в Prozorro сприяв економії, адже якнайкраще забезпечував замовника співвідношенням ціна якість. Тому перед Урядом постала задача врегулювати правила закупівель у війну так, щоб не нашкодити оперативному задоволенню потреб держави і при цьому зберегти конкуренцію.
Які способи закупівлі та як спростили процес
12 жовтня 2022 року Уряд ухвалив постанову № 1178, якою затвердив Особливості здійснення публічних закупівель. Саме у них він спробував урахувати стан війни, положення замовників та бізнесу. Відтак, сьогодні закупівлі проходять:
простіше, адже проводяться у більш спрощений спосіб;
швидше, адже значно скоротилися терміни їх проведення;
привабливіші для бізнеса, адже тепер можна продавати товари державі на будь-які суми, в тому числі без участі в обтяжливих тендерних процедурах (електронні каталоги).
Нові правила в Прозорро стали цікавити навіть ту частину бізнесу, яка раніше трималася осторонь держзакупівель через їх бюрократичну складову. Однак, саме в чаc війни Прозоро може стати для постачальників новим каналом збуту продукції, або ж навіть способом виживання.
4 способи проведення закупівель у війну
Наразі замовникам мають чотири способи проведення закупівель:
відкриті торги “з особливостями”;
Prozorro Market;
рамкові закупівлі;
закупівля без застосування електронної системи закупівель (прямі закупівлі).
Процедура рамкової закупівлі не зазнала змін та проходить як раніше згідно з Законом України “Про публічні закупівлі”. Прямі ж закупівлі - це перелік винятків, коли замовники можуть не застосовувати ані відкриті торги, ані Prozorro Market.
Поговоримо про дві найпопулярніші процедури з жовтня 2022 року - відкриті торги та електронний каталог Прозорро Маркет. Та пояснимо, чому саме ці інструменти зараз викликають особливий інтерес у бізнеса.
Які процедури зараз привертають увагу бізнесу
Відкриті торги
В закупівельній спільноті їх ще називають - відкриті торги з особливостями. Адже їм властиві спеціальні правила, які визначив Уряд Постановою № 1178. Це по суті, така ж процедура конкурентного відбору учасників, яка була до війни, однак тепер:
удвічі скоротилися терміни її проведення;
допускається одна тендерна пропозиція, тобто процедура відбудеться навіть з одним учасником;
відсутній етап редукціону;
можна подавати цінову пропозицію вище очікуваної вартості.
ТОП закупівель у відкритих торгах
За період з 19 жовтня, 2022 року по кінець січня, 2023 року у системі ProZorro через процедуру відкритих торгів держава проводила найбільше закупівлі нафтопродуктів, продуктів харчування, медичного обладнання, послуги з ремонту та будівельні роботи.
Кількість завершених закупівель по процедурі відкритих торгів на сьогодні, що були оголошені в період з 19 жовтня, 2022 року по 31 січня, 2023 року. |
Прозорро Маркет
Електронний каталог функціонує із 2020 року і до сьогодні він є найпростішим способом реалізації товарів масового вжитку для держави. Каталог працює за принципом он-лайн магазину, коли постачальник додає товар, а замовник може цей товар купити або напряму з каталогу або ж оголосити запит цінових пропозицій для вибору кращої ціни.
Як проходять закупівлі через електронні каталоги Prozorro Market |
Далі проілюструємо, що найчастіше купують замовники в електронному каталозі, та кількість завершених закупівель на сьогодні, що були оголошені в період з 19 жовтня 2022 року по 31 січня 2023 року.
Кількість завершених закупівель через Прозорро Маркет сьогодні, що були оголошені в період з 19 жовтня, 2022 року по 31 січня, 2023 року. |
Бізнесу варто зважити, що в Прозорро Маркет:
закупівлі проходять швидше, ніж у відкритих торгах з особливостями (в середньому 5-8 днів);
не має обмежень по сумі очікуваної вартості на закупівлі товарів - замовники можуть купувати в маркеті на мільйонні суми, роблячи при цьому всього пару кліків;
не треба готувати ані тендерної документації, ані тендерної пропозиції, адже учасник один раз проходить кваліфікацію в категорію товарів, які він прагне продавати державі;
учасник оплачує комісію тільки з укладеного договору (згідно з тарифами*, які затвердив Уряд).
Тарифи, які сплачує учасник із укладеного договору
3% комісії від суми договору при вартості закупівлі до 50 тис. грн
2% комісії від суми договору при вартості закупівлі до 200 тис. грн, але не більше ніж 3400 грн
1% комісії від суми договору при вартості закупівлі понад 200 тис. грн, але не більше ніж 3400 грн
Як швидко освоїти воєнні правила продажів в Прозорро та Прозорро Маркет
Нормативних змін за час війни відбулося дуже багато, які треба швидко осягнути. Наша команда все більше отримує запити про допомогу з базових питань, наприклад, як почати працювати в Прозорро? Які документи потрібно для кваліфікації в електронному каталозі? Як успішно підготувати тендерну пропозицію та ін.
Ми вирішили підтримати учасників-новачків та розробили безоплатний курс “Prozorro для постачальника. Onboarding та адаптація”, на якому розказуємо про нюанси участі в держтендерах із врахуванням воєнних правил.
Війна привнесла багато своїх неочікуваних змін. Але деякі з них ми вміло перетворили на плюси, які допомагають нам пройти цей час. Так саме, бізнес наразі отримав можливість стати ближчим до державного замовлення через пом'якшення деяких правил у закупівлі. Незламний бізнес - незламна економіка - незламна Україна.
Добірка матеріалів про публічні закупівлі - у LIGA360. Отримай 400 документів для бізнесу, щоб брати участь в публічних закупівлях й тендерах та знати про зміни воєнного часу. Замов презентацію прямо сьогодні.