Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Правові механізми відшкодування збитків аграріїв через воєнну агресію рф

Від початку повномасштабного вторгнення рф на територію України агросектор зазнав чи не найбільших збитків.

На жаль, на даний момент українське законодавство не передбачає чіткого механізму відшкодування збитків, завданих нападом росії.

Саме тому аграріям необхідно вже розпочинати процедуру збирання доказів та оцінки завданих збитків. Дана публікація містить рекомендації та ресурси, які допоможуть агробізнесу фіксувати збитки, які було завдано внаслідок повномасштабного вторгнення рф.

Які збитки підлягають відшкодуванню?

20 березня 2022 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 326 "Про затвердження Порядку визначення шкоди та збитків, завданих Україні внаслідок збройної агресії Російської Федерації”. Дана постанова визначає напрямки збитків, які підлягають відшкодуванню. Серед них економічні втрати підприємств, втрати земельного фонду, втрати акваторії та ін.

Збитки, які можуть бути завдані аграріям - це перш за все, збитки, які нанесені активам, що використовуються в сільському господарстві: сільськогосподарська техніка, зерносховища, тваринництво (поголів'я), багаторічні насадження, фактори виробництва, вироблена продукція.

Також, завдана шкода має включати розрахунок втраченої вигоди. До переліку втрат треба віднести не лише прямі збитки (знищення або пошкодження майна та витрати для його відновлення), а й упущену вигоду (дохід, який особа могла б одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене).

До яких органів потрібно звертатися щоб зафіксувати збитки?

У випадку фіксації збитків потрібно звертатися до правоохоронних органів з заявою про вчинення кримінального правопорушення, а саме до поліції або Служби безпеки України (якщо це порушення законів та звичаїв війни - стаття 438 КК та частина 2 статті 216 КПК).

Окрім цього, необхідно звернутися до представників військових адміністрацій або органів місцевого самоврядування задля огляду пошкодженого об'єкту і складання відповідного акту.

У випадку, якщо об'єкти пошкоджені внаслідок пожежі, необхідно звертатися до ДСНС. Фіксація шкоди, завданої землі, буде проводитись посадовими особами Держекоінспекції, а водного фонду - Держводагенства.

Також, інформацію про завдані пошкодження через воєнну агресію рф можна викласти на інтернет-портали:

1) https://dokaz.gov.ua/. Цей портал створений за ініціативи Офісу Президента України, Мін'юсту, Офісу Генерального прокурора України, Мінцифри, Представництва Президента України в АР Крим та Київської школи економіки. Він призначений для документування воєнних злочинів та злочинів проти людяності. Усі докази використовуватимуться для притягнення рф до відповідальності в Міжнародному кримінальному суді в Гаазі, Європейському суді з прав людини, спеціальному трибуналі після його створення;

2) https://warcrimes.gov.ua/. Цей портал створений Офісом Генерального прокурора для належного документування воєнних злочинів та злочинів проти людяності, скоєних російською армією в Україні.

3) https://damagedagro.in.ua Електронна платформа для збору інформації про завдані збитки аграрному сектору України. Мета платформи - фіксація та документування завданих збитків та шкоди для опрацювання органами державної влади та подальшого відшкодування і компенсацій.

Особливості щодо фіксації збитків та збору доказів:

1) докази щодо пошкодження об'єктів/майна підприємств.

05.04.2022 Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову № 423 «Про внесення змін до Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва», якою затверджено зміни до Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об'єктів будівництва, затвердженого постановою КМ України від 12.04.2017 № 257, а саме - було передбачено, що обстеження пошкоджених чи зруйнованих будівель проводиться за рішенням власника об'єкта або уповноважених органів (органів місцевого самоврядування чи військових адміністрацій) шляхом залучення фахівців, що мають кваліфікаційний сертифікат на право виконання робіт з обстеження у будівництві об'єктів, а також фахівців з кваліфікаційним рівнем «провідний» або «I категорія» за спеціалізацією «інженерно-будівельне проєктування у частині забезпечення механічного опору та стійкості»:

  • інженерів-проєктувальників;

  • інженерів-консультантів;

  • будівельних експертів.

Окрім цього, на цьому етапі важливо подбати про фіксацію злочину як кримінального правопорушення, з супровідними фото-, відео-доказами, показами свідків, оглядом місця події тощо;

2) докази щодо прямих збитків.

На даному етапі необхідно зібрати всі документи, які підтверджують факт придбання втрачених внаслідок війни товарів, устаткування, обладнання та нерухомого майна. Потрібно також спрямувати зусилля на пошук/відновлення документів, які посвідчують право власності/користування щодо тих чи інших об'єктів тощо.

3) докази щодо упущеної вигоди.

На цьому етапі необхідно зібрати документи, які підтверджують для аграріїв майбутні доходи (Доказами можуть бути договори на поставку товарів/послуг, наказ про оголошення простою під час воєнного стану, у зв'язку з чим договірні зобов'язання підприємства не могли бути виконані, докази про знищення/вкрадення майна, якщо такий товар не був поставлений з цієї причини).

Задокументувати неодержання доходів через війну у формі упущеної вигоди підприємець може, провівши аудиторську перевірку та/чи експертну оцінку вартості компанії за період з 24 лютого 2022 року. У такий спосіб буде зафіксовано зниження чи відсутність доходів або вартості бізнесу з початком повномасштабного вторгнення рф.

Хто здійснить відшкодування?

Передбачається, що відшкодування завданих збитків відбуватиметься як через звернення до міжнародних інстанцій (спеціально створений трибунал, Міжнародний кримінальний суд в Гаазі, Європейський суд з прав людини й ін.), так і через застосування внутрішніх програм та процедур. Тому для аграріїв важливо зафіксувати усі втрати, зібрати необхідні докази та бути готовими до проходження процедури компенсації у майбутньому, коли відповідні порядки будуть розроблені усіма відповідальними органами влади.

Аграрный бизнес ежедневно сталкивается с рисками. LIGA360 поможет защититься от рейдерских атак, проверить данные партнеров, следить за изменениями законов и ходом земельной реформы. Детали по ссылке.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему