Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Повернення податкових перевірок: до чого готуватися бізнесу

29 травня 2023 Верховна Рада підтримала в першому читанні законопроєкт № 8401, яким передбачається, зокрема,  з 1 липня 2023 року повернути проведення податкових перевірок. Але враховуючи військову агресію рф, законопроект передбачив умови безпечного проведення перевірок. Так, документальні та факичні перевірки під час дії воєнного стану проводяться за наявності умов безпечного їх  проведення, а саме: 

  • доступу, допуску до територій, приміщень та іншого майна тощо, що пов'язані з об'єктами оподаткування платників податків; 

  • доступу, допуску до фінансово-господарських документів тощо, пов'язаних з обчисленням та сплатою податків; 

  • проведення інвентаризації основних засобів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки. 

Тобто, лише за наявності цих трьох умов, можливе проведення перевірок. Яким чином платник податків має підтверджувати наявність або відсутність таких умов законопроект не визначає. 

Що стосується документальних перевірок розпочатих до 24 лютого 2022 року, які так і не були завершені  в зв'язку із військовою агресією рф,  то вони мають поновитись на невикористаний строк.  При цьому, у разі відсутності безпечних умов проведення таких перевірок, “розпочаті” перевірки можуть бути зупинені на підставі наказу керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу до усунення перешкод для їх проведення. Копія наказу розміщується в електронному кабінеті платника податків та надсилається на електронну адресу. Хто, як і в які строки має усувати такі перешкоди законопроект не містить.  

Що стосується перевірок, що мають розпочатись після 1 липня 2023 року, то тут також є питання. Що робити: якщо приміщення місцезнаходження платника є пошкодженими, якщо доступ до документів неможливий або вони знищенні, якщо об'єкти інвентаризації недоступні? Позаяк, саме платник податків скоріше за все з 1 липня 2023 року має повідомити контролюючий орган про відсутність умов безпечної перевірки, навіть якщо він не знає чи буде він перевірятись.  

Негативом є те, що обсяг документів, який може перевіряти податкова починається у 2017 році (адже строки давності були зупинені ще при КОВІДі) і тепер податківцям розвязали руки. 

Таким собі “бонусом” до перевірок, що будуть продовжені або розпочаті з 1 липня 2023 року та завершені до кінця війни, буде скасування штрафних санкцій, в разі сплати нарахованих податків. Так, якщо визначені в податковому повідомленні-рішення суми податків будуть сплачені протягом 30 календарних днів від дня отримання рішення,   нараховані штрафи - скасовуються, а пеня не нараховується. Щоправда і оскаржити такі податкові повідомлення-рішення буде вже неможливо. 

Враховуючи плани Мінфіну по надходженню до бюджетів, пов'язані із законопроектом №8401 (тільки за половину  2023 року планують зібрати близько 10 млрд грн), результати перевірок та їх правомірність легко прогнозується, правда не на користь платників податків. 

Будьте готовими до перевірок контролюючих органів у 2023 році! Модуль "Мистецтво оборони" у LIGA360 надасть відповіді, як захистити бізнес правовим шляхом. Замовте прямо сьогодні.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему