Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Трансфертне ціноутворення в ОАЕ

Наприкінці 2022 р. в ОАЕ було запроваджено новий режим корпоративного оподаткування. З-поміж іншого, введено контроль за трансфертним ціноутворенням (далі - «ТЦ») в операціях із пов'язаними та асоційованими особами (related parties and connected persons). 

Нижче наведено огляд ключових правил ТЦ в ОАЕ, зокрема: застосування принципу «витягнутої руки», доступні методи ТЦ та вимоги до документацій. 

Принцип «витягнутої руки» 

Новий режим корпоративного оподаткування, запроваджений федеральним декретом-законом № 47 (далі - «Закон»), передбачає, що умови здійснення операцій між пов'язаними та асоційованими особами мають відповідати принципу «витягнутої руки». Інакше кажучи, умови здійснення операцій між пов'язаними та асоційованими особами мають бути такими, наче сторони операцій є незалежними та раціональними економічними агентами. 

Для цілей Закону під пов'язаними особами мається на увазі: 

1. Дві або більше фізичних осіб, які перебувають у спорідненості до четвертого ступеня, в тому числі шляхом усиновлення або опіки. 

2. Фізична та юридична особи, якщо: 

  • фізична особа та/або її пов'язані особи є прямими та/або опосередкованими акціонерами юридичної особи, які володіють 50% або більшою часткою власності в юридичній особі; 

  • або 

  • фізична особа та/або її пов'язані особи здійснюють прямий та/або опосередкований контроль над юридичною особою. 

3. Дві або більше юридичні особи, якщо: 

  • юридична особа та/або її пов'язані особи є прямими та/або опосередкованими акціонерами юридичної особи, які володіють 50% або більшою часткою власності в юридичній особі; 

або 

  • юридична особа та/або її пов'язані особи здійснюють прямий та/або опосередкований контроль над юридичною особою; 

  • або 

  • будь-яка особа та/або її пов'язані особи є прямими та/або опосередкованими акціонерами двох або більше юридичних осіб, які володіють 50% або більшою часткою власності в таких юридичних особах; 

або 

  • будь-яка особа та/або її пов'язані особи здійснюють прямий та/або опосередкований контроль над двома або більшою кількістю юридичних осіб. 

4. Особа та її постійне представництво. 

5. Дві або більше осіб, які є партнерами в одному некорпоративному партнерстві. 

6. Довірчі особи, засновники та бенефіціари трастів або фондів, а також їх пов'язані особи. 

При цьому, для цілей Закону під асоційованими особами мається на увазі: 

  • власник платника податків; 

  • директор або посадова особа платника податків; 

  • пов'язана особа будь-якої з осіб, зазначених вище. 

Важливо зазначити, що під контроль за ТЦ підпадають не тільки зовнішньоекономічні операції, а й операції з пов'язаними та асоційованими особами в межах ОАЕ. 

Методи ТЦ 

Визначення відповідності умов здійснення операцій між пов'язаними та асоційованими особами принципу «витягнутої руки» здійснюється з використанням міжнародно визнаних методів ТЦ, а саме: 

  • методу порівняльної неконтрольованої ціни  

  • методу ціни перепродажу 

  • методу «витрати плюс» 

  • методу чистого прибутку 

  • методу розподілення прибутку 

Законодавство передбачає можливість застосування й альтернативних методів (наприклад, методів оцінки) у разі, якщо жоден зі звичних методів ТЦ не може бути використаний для надійного аналізу. 

Закон наголошує на тому, що рішення про вибір методу має ґрунтуватися на аналізі комерційних умов, характеристик операції, економічних обставин, ділових стратегій, функціональному аналізі сторін операції, а обраний метод має бути найбільш доцільним до конкретного випадку. 

Цікавим є той факт, що Закон напряму не передбачає ієрархічності методів ТЦ, як це, наприклад, визначено в Податковому кодексі України.

Звітування з ТЦ 

Платники податків в ОАЕ, що здійснюють операції з пов'язаними та асоційованими особами, можуть бути зобов'язані розкривати інформацію про такі операції разом із поданням податкової декларації (протягом 9 місяців після закінчення фінансового року). Безпосередньо форма розкриття інформації на даний момент не оприлюднена. Передбачаємо, що це буде свого роду звіт про контрольовані операції, який добре відомий платникам податків в Україні. 

Документація з ТЦ 

Станом на сьогодні Федеральною податковою службою ОАЕ ще не визначено критерії, згідно з якими на платників податків буде покладатись зобов'язання складати локальну документацію з ТЦ та майстер-файл. При цьому, у разі запиту з боку контролюючого органу, у платника податків є 30 днів для подачі відповідної звітності з ТЦ. Очікується, що структура локальної документації з ТЦ та майстер-файлу відповідатиме рекомендаціям ОЕСР. 

Звіт у розрізі країн міжнародної групи компаній 

Закон не торкається питання звіту у розрізі країн, проте вимоги щодо його подачі було запроваджено ще у 2020 р. Постановою Кабінету Міністрів ОАЕ № 44. 

Подачу звітів у розрізі країн в ОАЕ здійснюють материнські компаній міжнародних груп компаній які є податковими резидентами ОАЕ, у випадку, якщо сукупний консолідований дохід такої групи складає більше ніж 3,150 млрд дирхамів ОАЕ (~800,5 млн євро). 

Законодавство передбачає суттєві штрафи за несвоєчасну подачу звітів у розрізі країн. У разі недотримання платником податків термінів звітування на нього може бути накладено штраф: 

  • у розмірі 1 млн дирхамів ОАЕ (~254 тис. євро) - за факт порушення термінів подачі; 

  • у розмірі 10 тис. дирхамів ОАЕ (~2,5 тис. євро) - за кожен день протермінування (але не більше 250 тис. дирхамів ОАЕ (~63,5 тис. євро)). 

Попереднє узгодження ціноутворення

Закон впроваджує можливість для платників податків пройти процедуру попереднього узгодження ціноутворення, проте безпосередньо механізм такого узгодження ще не оприлюднено Федеральною податковою службою, тому практичне застосування даного механізму не вбачається за можливе. 

Вільні економічні зони та ТЦ 

Одним з найбільш цікавих нововведень Закону є концепція «Кваліфіковані особи вільної зони» (Qualifying Free Zone Persons). 

Багатьом відомо, що в ОАЕ наявна широка мережа вільних економічних зон (наприклад, DMCC, IFZA тощо) з різноманітними вигідними умовами ведення підприємницької діяльності. Одним із найбільш суттєвих плюсів таких економічних зон є нульова ставка корпоративного податку. 

В свою чергу, Закон передбачає, що Кваліфіковані особи вільної зони мають оподатковуватись корпоративним податком за ставкою 0% тільки у випадку відповідності наступним критеріям: 

  • в особи наявний належний рівень економічної присутності; 

  • особа отримує Кваліфікований дохід; 

  • особа самостійно не приймала рішення стати суб'єктом корпоративного податку у відповідності до ст. 19 Закону; 

  • особа дотримується принципу «витягнутої руки», звітує щодо здійснених операцій з пов'язаними та асоційованими особами та складає документацію з ТЦ

  • відповідає будь-яким іншим умовам, які можуть бути встановлені Міністром фінансів. 

Очікується, що особи, які не дотримуються зазначених критеріїв будуть суб'єктом корпоративного податку за ставкою 9%. 

Таким чином, відповідність вимогам ТЦ-законодавства стає важливим аспектом при визначенні режиму оподаткування. 

Де керівнику шукати інформацію для ухвалення рішень? На платформі LIGA360. Алгоритми дій для бізнесу, перевірка контрагентів та контроль репутації. Замовляй безкоштовний тест-драйв за посиланням. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему