Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як працює е-резидентство в Україні

Можливість отримання статусу електронного резидента в Україні було ініційовано у 2020 році, але реалізація технічної частини так і не відбулась. Більшість процедурних документів чинні саме з 2020 року (зокрема, Постанова КМУ «Про реалізацію експериментального проекту із запровадження та реалізації в Україні електронного резидентства»,  від 25.06.2020 р. №648 (далі - «Порядок»), Наказ № 152 від 13.10.2020 «Про визначення переліку держав, громадяни яких можуть брати участь в експериментальному проекті із запровадження та реалізації в Україні електронного резидентства» (далі - «Перелік)», зміни до Податкового кодексу набули чинності 01 квітня 2023 року, але подати заявку на порталі Дія немає можливості і досі. Анонсів із датою запуску у публічному доступі ми ще не бачили. 

В цілому не дивно, що проект ще технічно не запущено. Аналіз процедури і кроків, які мають бути вчинені для набуття статусу е-резидента дозволяє зробити висновок про те, що навіть на папері це складний процес, який передбачає взаємодію багатьох суб'єктів. Зокрема, це НБУ, МЗС, Мін'юст, МВС, СБУ та Державна податкова служба. І це за умови воєнного стану, технічної обмеженості роботи багатьох реєстрів тощо.  

 Реально, досі не забезпечена нормативно-правова база у повному обсязі в частині забезпечення реалізації проекту (наприклад, Положення про реєстрацію фізичних осіб у Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків оновлено не було). Насправді, алгоритм взаємодії заявника та державних органів, строки для прийняття рішень на кожному етапі визначені чітко. Тому, за нормальних умов цей процес мав би тривати до 2 місяців.  

Що це таке?  

Е-резидент фактично є «обмеженим» ФОП. Так, е-резиденти можуть бути виключно платниками податку на спрощеній системі (3 група, тільки 5% від доходу), річний ліміт - 1167 мінімальних заробітних плат (у 2023 році - це 7 818?900,00 грн.). Обрання цієї системи оподаткування відбувається із реєстрації е-резидентом і не потребує подання окремої заяви.  

Також важливо, що дохід від діяльності е-резидента має надходити виключно на його банківський рахунок та від нерезидентів України. Така особа не може мати найманих працівників в Україні та не сплачує ЄСВ. 

Е-резиденти звільнені від обов'язку вести облік та складення звітності, не подають квартальну податкову звітність. По суті, цей обов?язок покладається на відповідні банки. Саме на банківські установи покладається обов'язок «бухгалтера» е-резидента.  

Реєстрація е-резидентом має відбуватись дистанційно. Заявка має подаватись через портал «ДІЯ» (для цього напряму створюється окрема інформаційна система «Е-резидент»). Уповноважений Адміністратор (від Мінцифри) повністю супроводжує цей процес. Саме він забезпечує формування та направлення запитів до державних органів України на перевірку заявника, забезпечує резервування податкового номеру та комунікує із консульською установою. Фактично, сам майбутній е-резидент формує заявку, надає свої документи і чекає, коли йому призначать зустріч у консульській установі України вже для особистою верифікації та видачі довіреності Адміністратору (чим реально реєстраційна процедура завершується). 

Після цього, має відбутись відкриття банківського рахунку (у банках, які матимуть договір із Мінцифри і лише 1 рахунок) і вже можна працювати. Інформацію про акредитовані банки для обслуговування е-резидентів ще немає.  

Хто може бути е-резидентом 

1. іноземні громадяни країн, які включені до Переліку (станом на 10 липня 2023 року, цей Перелік включає 14 країн, серед яких, зокрема, республіка білорусь.  Не виключено, що його оновлять), 

2. які досягли 18 років; 

3. не є податковими резидентами України та/або не мають посвідки на постійне проживання в Україні; 

4. не є особами без громадянства або громадянами (підданими)/резидентами чи мають посвідку на постійне проживання.  

Український ринок не зможе напряму співпрацювати з е-резидентами, це суперечить вимогам до їх діяльності. Дохід, який вони отримують має генеруватись виключно від нерезидентів. Контроль за цим мають здійснювати банку. 

На жаль, зараз ми можемо робити лише припущення щодо роботи цього інституту в Україні. Реально, система «Е-резидент» ще не працює. 

Реєстрація е-резидентом передбачає значну кількість перевірок від державних органів та їх взаємодію між собою, обробку великого обсягу інформації не лише з українських реєстрів, а із-за кордону, технічно багато каналів взаємодії ще не сформовано, не виключено відсутність достатнього нормативного забезпечення саме на внутрішньому рівні, так само як і протоколів безпеки. Так, багато адміністративних послуг в Україні цифровізується, але ще не було втілено такого масштабного проекту. Тому не дивно, що потрібен час. Але у такому випадку, бажано було б офіційно про це зазначати, надавати інформацію про орієнтовні строки запуску. Бо на сьогодні, ми навіть не знайдемо офіційного повідомлення про те, що немає можливості скористатися послугою е-резидент. Такий висновок випливає із просто технічної відсутності відповідних розділів на порталі «ДІЯ». 

Як підприємцю самостійно орієнтуватися в законодавстві? Усі роз'яснення доступні в системі LIGA360:Підприємець. А ще система миттєво направлятиме сповіщення про зміни законодавства. Деталі за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему