Підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Таке визначення терміну «підприємництво» надав український законодавець у статті 1 Господарського кодексу України.
Особливу увагу варто звернути на критерій (складову) «на власний ризик», адже окрім ризику не отримати бажаного фінансового результату через причини відсутності запиту на послуги чи товар, що реалізує конкретне підприємство/підприємець, існує також ризик отримати негативні наслідки (проблеми) і від співпраці з ризикованими контрагентами.
Недаремно в українському фольклорі вагоме місце займають прислів'я «не знаючи броду - не лізь у воду», а також «довіряй, але перевіряй».
Дотримання цих базових істин допоможе мінімізувати негативні ризики для вашого бізнесу, а про те як своєчасно виявити потенційно «ризикованого контрагента», та які критерії необхідно брати до уваги, піде мова далі.
Які ключові ризи потрібно перевіряти?
Ризик 1. Можлива фіктивність роботи контрагента, або ж відсутність у нього визначеної законодавством організаційно-правової форми
Співпраця з новим контрагентом має розпочинатись з отримання інформації про його найменування та ідентифікаційного коду - для юридичних осіб, а також прізвища, імені та по-батькові і номеру картки платника податків - для ФОП.
Цієї базової інформації буде достатньо для того, щоб за допомогою Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (далі - ЄДРПОУ), або ж недержавних сервісів встановити місце знаходження вашого контрагента, інформацію про його органи управління, директора, податкову тощо.
Проте, на даному етапі найважливіший момент - отримати підтвердження, що така юридична особа, або ж ФОП, дійсно існують, не є припиненими чи ліквідованими.
Якщо ж інформації про вашого контрагента у ЄДРПОУ немає, або ж він давно ліквідований, чи здійснює свою діяльність без такої реєстрації («бо так зручніше», або «бо так звик») - рекомендуємо відмовитись від потенційної чи уже наявної співпраці, щоб уникнути зайвих подальших неприємних питань від Державної податкової служби України.
Як керівнику оцінити надійність нового контрагента чи потенційної угоди? Спробуйте перевірку компаній в LIGA360. Досьє на основі 400 публічних реєстрів, що ключає інсторію перевірок, судові справи, наявність у санкційних списках, борги, тощо. Замовте LIGA360 прямо сьогодні, щоб бути впевненими у своїх бізнес-зв'язках.
Ризик 2. Контрагент неналежним чином веде свою статутну документацію
Після підтвердження факту існування контрагента необхідно перевірити наявність та відповідність законодавству його статутних документів (статуту, наказу про призначення директора, протоколу загальних зборів, якими уповноважено директора чи іншого підписанта угоди на укладення угоди (якщо це вимагається статутом), виписку про реєстрацію з ЄДР, а також відомості про фінансову звітність за останній звітній період).
Після отримання запитуваних документів потрібно встановити чи має право особа, яка позиціонує себе як підписант угоди, на вчинення таких дій.
Якщо статутом підприємства визначено необхідність директора отримати згоду загальних зборів на укладення угоди - така згода має обов'язково бути.
Незважаючи на те, що зміни до Закону України «Про товариства з обмеженою та додатковою відповідальністю» набрали чинності ще 17 червня 2018 року, проте непоодинокими залишаються випадки, коли товариства не привели свої статути у відповідність до нових вимог Закону.
У зв'язку з широкомасштабною агресією ряд підприємств вимушено зазнали численних змін: зміни місце перебування, змінили склад учасників чи органи управління. Проте, не завжди ці зміни знайшли своє належне відображення у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
Щоб у подальшому укладена угода не була визнана недійсною (наприклад з тих підстав, що директор не мав повноважень на укладення договору) - статутна документація клієнта має повністю відповідати вимогам законодавства.
Ризик 3. Контрагент неналежним чином виконує свої попередні договірні зобов'язання
Ніщо так не зможе засвідчити успішність виконання контрагентом нового завдання - як його успішний попередній досвід.
Таким важливим та загальновідомим інструментом, як перевірка контрагента та його директора на предмет наявності судових спорів, - не можна нехтувати за жодних обставин.
Так, використовуючи Єдиний державний реєстр судових рішень частково можна перевірити чи були у вашого контрагента проблеми з виконанням раніше взятих на себе договірних зобов'язань.
Звісно, не усі спори щодо невиконання договору вирішуються у судовому порядку, тому не буде зайвим запитати у контрагента контакт його попередніх клієнтів, які б змогли надати зворотній зв'язок щодо досвіду їхньої попередньої співпраці з відповідним виконавцем робіт чи послуг.
Ризик 4. Контрагент пов'язаний з державою агресором (росією) або ж її сателітами
Після 24 лютого 2022р. особливо увагу рекомендуємо звертати на пов'язаність контрагентів вашої компанії з російської федерацією, зокрема шляхом встановлення чи є серед засновників, учасників чи кінцевих бенефіціарних власників таких компаній громадяни чи податкові резиденти росії та Білорусі.
Отримати дану інформацію наразі не так складно. За допомогою пошукових сервісів можна навіть без платних підписок подивитись чи пов'язаний ваш контрагент з державою-агресором. Відповідну перевірку також можна зробити за допомогою бази даних спільного проєкту Міністерства закордонних справ України та Національного агентства з питань запобігання корупції ВІЙНА & САНКЦІЇ, яка містить інформацію про санкції, накладені через напад росії на Україну.
Якщо буде встановлено, що так, то радимо не укладати правочинів з такими підприємствами (особами), а існуючі договори розірвати.
Можливо, це призведе до економічних збитків, однак мінімізує ризики потрапити на олівець не тільки податкової чи Держпраці, а і СБУ чи ДБР.
Впевнись, що контрагент не співпрацює з рф та РБ. Шукай детальне досьє компаній у LIGA360. Докладніше.
Ризик 5. Контрагент перебуває у стадії банкрутства, або ж «по вуха у боргах»
Перед початком співпраці необхідно встановити чи не розпочато щодо вашого контрагента процедуру банкрутства.
Перевірити цю інформацію можливо за допомогою Оголошення та повідомлення у справах про банкрутства.
Також, за допомогою даного ресурсу можна перевірити поточних контрагентів, щоб не пропустити строк звернення з кредиторськими вимогами.
Додатково також потрібно перевірити Автоматизовану систему виконавчого провадження на предмет наявності, або ж відсутності виконавчих проваджень щодо вашого контрагента.
Очевидно, що чим більше у контрагента як відкритих, так і закритих виконавчих проваджень у статусі «боржник», тим менше шансів, що укладена з ним угода буде виконана взагалі, або ж якщо і буде виконана, то не своєчасно чи не якісно.
Підприємці контролюють зміни контрагентів у рішенні LIGA360. Налаштуйте моніторинг компанії - та отримуйте сповіщення про зміни реєстраційних даних, перевірки, банкрутство, судові рішення й участь у тендерах. Спробуйте прямо сьогодні.
Ризик 6. Контрагент не має достатньої кількості активів, за рахунок яких можна буде виконати рішення суду (якщо справа дійде до цього)
Укладаючи будь-який договір потрібно пам'ятати, що з приводу його не виконання, або ж несвоєчасного чи неякісного виконання - буде судовий спір.
Загальновідомо, що перемога у суді - лише половина пройденого шляху, адже рішення суду потрібно ще виконати. Якщо у вашого контрагента відсутні активи, окрім статутного капіталу, який може бути лише гарним числом, виважено підійдіть до рішення щодо співпраці з таким контрагентом.
Наявність нерухомого майна можна перевірити за допомогою Державного реєстру речових прав на нерухоме майно . Рухоме майно, зокрема корпоративні активи можна перевірити за допомогою Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, наявність транспортних засобів за допомогою Єдиного державного реєстру транспортних засобів тощо
Ризик 7. За контрагентом «тягнеться негативний медійний шлейф»
Не слід також забувати і про найбільш простий та найдоступніший спосіб перевірити контрагента - здійснити пошук інформації про нього в мережі інтернет та онлайн-ЗМІ.
Хоча така інформація не є офіційною, вона може загально охарактеризувати репутацію контрагента та обставини щодо нього, які слід перевірити у офіційних реєстрах.
Якщо у процесі перевірки потенційного контрагента ви виявили вищеперераховані ризики - декілька разів подумайте щодо необхідності співпраці з ним.
Так, на противагу потенційно отриманому прибутку ваше підприємство (бізнес) може бути втягнуте або у довготривалі судові процеси, або ж отримати неякісний товар/послугу, або ж буде визнане таким, що має корпоративні (договірні) зв'язки з компаніями, пов'язаними з державою агресором (росією) або ж її сателітами, що несе як репутаційні втрати, так і неприємності у вигляді блокування податкових накладних, викликів на допит тощо.
Не крокуй із зав'язаними очима в конкурентному бізнес-середовищі. LIGA360 аналізує медіа, законодавче поле й надійність контрагентів, щоб компанії завжди ухвалювали інформовані рішення. Дізнайтеся більше переваг за посиланням.