Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Перевірки бізнесу в 2024 році: для кого діє мораторій та які органи можуть здійснювати перевірки

Говорячи про перевірки бізнесу у 2024 році, перш за все, ми згадаємо податкові перевірки, а також зауважимо перелік перевіряючих та контролюючих органів, які також мають компетенції щодо перевірок бізнесу залежно від галузі.

Податкові перевірки

Документальні податкові перевірки у 2024 році не торкнуться платників єдиного податку І та II груп (до 1 грудня 2024 року), а також, з певними виключеннями, - бізнесу на тимчасово окупованих територіях або територіях де ведуться бойові дії. Про це йдеться в Законі України №3453-ІХ.

Очікується, що найбільше перевірок податківців цього року припадатиме на підприємства агросектору/вирощування зернових (297) та гуртову торгівлю паливом (113). Усього мають перевірити понад 3 тисяч бізнесів.

За Законом України №3453-ІХ, в поле зору податкової попадають бізнеси, які:

1) здійснюють діяльність у сфері виробництва/реалізації підакцизної продукції;

2) організовують азартні ігри;

3) надають фінансові, платіжні послуги;

4) нерезиденти, які здійснюють в Україні діяльність через відокремлені підрозділи, та/або відокремлені підрозділи, які відповідають хоча б одному з таких критеріїв:

- рівень зростання податку на прибуток на 50% і більше відсотків менший, ніж рівень зростання доходів платника податків;

- декларування нарахованої заробітної плати за відсутності декларування об'єкта оподаткування податком на прибуток або декларування доходу, звільненого від оподаткування відповідно до міжнародного договору України;

5) інші платники податків (тобто - усі), які на основі показників, сформованих за підсумками 2021 року, відповідають хоча б одному з таких критеріїв:

- рівень сплати податку на прибуток на 50% і більше відсотків менший, ніж рівень сплати податку у відповідній галузі (не поширюється на платників єдиного податку);

- рівень сплати ПДВ на 50% і більше відсотків менший, ніж рівень сплати податку у відповідній галузі (не поширюється на платників податків, у яких операції з вивезення товарів за межі митної території України становлять 25% і більше відсотків загального обсягу постачання та одночасно рівень сплати податку на прибуток становить не менше 50% рівня сплати податку на прибуток у відповідній галузі);

- дебіторська заборгованість перевищує кредиторську заборгованість більше ніж у два рази;

- загальна сума витрат, відображених у податковій декларації про майновий стан і доходи, становить 75% або більше відсотків суми загального річного доходу (за умови, що сума загального річного доходу, отриманого від провадження підприємницької діяльності, становить 10 мільйонів гривень і більше);

- нарахування та/або виплата податковим агентом - юридичною особою доходів у вигляді заробітної плати в розмірі менше середньої заробітної плати у відповідній галузі у відповідному регіоні.

План-графік проведення документальних планових перевірок платників податків на 2024 рік оприлюднений на сайті Державної податкової служби.

Як дізнатися, чи є ваша компанія у плані-графіку перевірок? Знайдіть досьє на LIGA360 - та відкрийте розділ "Перевірки". Спробуйте прямо зараз. 

Перевірки НБУ

Національний банк України запланував у 2024 році перевірки банків та небанківських установ щодо дотримання валютного та санкційного законодавства, вимог фінансового моніторингу, також ряд інспекційних перевірок.

На цей рік заплановані виїзні перевірки з питань фінансового моніторингу, дотримання вимог валютного та санкційного законодавства семи банків та дев'яти небанківських установ

Інспекційні перевірки 27 банків, 14 страхових та 12 фінансових компаній, а також 6 надавачів платіжних послуг на 2024 рік, складені із застосуванням ризикоорієнтованого підходу.

Перевірки Державної регуляторної служби

Державна регуляторна служба України наказом від 14 листопада 2023 року № 183 затвердила План здійснення комплексних заходів державного нагляду (контролю) на 2024 рік. Буде здійснено більш як 35 тисяч комплексних перевірок бізнесів різними регуляторами.

Хоча згідно з урядовою Постановою №303 ще діє мораторій на проведення планових перевірок на період дії воєнного стану, є виключення - перевірки за умови присутності загрози, що має негативний вплив на права, життя та здоров'я людини, захист навколишнього природного середовища та безпеки держави.

Перевірки Держпраці

Під таке виключення підпадає і перевірка від Держпраці. Більше ніж 19 тисяч перевірок (на відміну від 3 тисяч від податкової) заплановано Державною службою з питань праці на 2024 рік. Серед дотримання усіх вимог законодавства в трудових відносинах - у фокусі уваги знову будуть питання незадекларованої праці та виробничий травматизм. Про Національний план подолання таких явищ було повідомлено наприкінці 2023 року.

Перевірки Пенсійного фонду

Правильність нарахування та сплати збору на обов'язкове державне пенсійне страхування, а також затримки у сплаті: Пенсійний фонд має намір перевірити цього року більше тисячі компаній та установ. Про це йдеться в Наказі Фонду від 22 листопада 2024 року № 196.

Перевірки НКЕК у сфері поштового зв'язку

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах електронних комунікацій, радіочастотного спектра та надання послуг поштового зв'язку також затвердила річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю). В плані 10 компаній, більшість з яких відома нам всім: Укрпошта, Нова Пошта, Росан, Міст Експрес.

Відповідно до останніх змін до вищезгаданої Постанови КМУ №303, перевірки компаній у сфері електронних комунікацій, радіочастотного спектра та у сфері надання послуг поштового зв'язку можуть здійснюватися протягом періоду воєнного стану.

Перевірки Держлікслужби

Комунальні та приватні лікарні, аптеки та виробничі компанії - усього понад 500 юридичних осіб та ФОПів, які має перевірити Держлікслужба у 2024 році.

До кола уваги перевіряючих потрапляють два види діяльності:

  • державний нагляд (контроль) у сфері виробництва лікарських засобів, оптова та роздрібна торгівля лікарськими засобами, імпорт лікарських засобів, (крім активних фармацевтичних інгредієнтів), що підлягає ліцензуванню;

  • культивування рослин, включених до таблиці І переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, розроблення, виробництва, виготовлення, зберігання, перевезення, придбання, реалізації (відпуску), ввезення на територію України, вивезення з території України, використання, знищення наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, включених до зазначеного переліку.

Перевірки на виробництві хімічних речовин

Міністерство захисту довкілля також має наміри провести перевірки у 2024 році. Наказом №803 Міндовкілля затвердило Річний план здійснення заходів державного нагляду (контролю) за дотриманням ліцензіатами вимог ліцензійних умов провадження господарської діяльності з виробництва особливо небезпечних хімічних речовин на 2024 рік. В плані 13 компаній хімічної промисловості.

Перевірки НКРЕКП

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг НКРЕКП Постановою №2202 затвердила План здійснення заходів державного контролю суб'єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на 2024 рік. На дотримання вимог законодавства та ліцензійних умов у сфері енергетики мають перевірити 228 бізнесів.

Як підготуватися до перевірок держорганів? З рішенням LIGA360. Практичні рекомендації, докладні алгоритми дій й відповіді на питання щодо перевірок. Деталі за посиланням. 

Перевірка безпеки на транспорті

Державна служба України з безпеки на транспорті своїм наказом №749 визначила більше тисячі перевірок на 2024 рік. У фокусі уваги три види можливих порушень:

  • законодавства з перевезення пасажирів, небезпечних вантажів та небезпечних відходів автомобільним транспортом, міжнародних перевезень пасажирів та вантажів автомобільним транспортом;

  • законодавства у сфері автомобільного транспорту;

  • законодавства, норм і стандартів у сфері залізничного транспорту.

Загальні рекомендації

Які висновки з цього переліку перевірок можна зробити? По-перше, є коло питань, наприклад, як безпека праці, які не можна залишати на вирішення після війни. По-друге, говорити про неочікувану перевірку не варто, якщо є можливість перевірити наявність свого бізнесу і планах податкової чи галузевого регулятора. По-третє, і це головне, потрібно пам'ятати про свої права та обов'язки перевіряючих. У останніх мають бути документи, які підтверджують законність перевірки (рішення про перевірку, правильно оформлене направлення, службові посвідчення та ін.). А вам, як бізнесу, все ж таки потрібно «приглядати» за перевіряючими на дотримання вказаних строків перевірки та на з'ясування виключно тих обставин, які є метою перевірки.

Андрій Шабельніков, керуючий партнер АО "EvrikaLaw", голова комітету НААУ з питань інвестиційної діяльності та приватизації

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему