Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Ринок "зеленої" енергетики: що змінить впровадження гарантій походження енергії з ВДЕ

Україна зробила важливий крок у розвитку «зеленої» енергетики, запровадивши гарантії походження для електроенергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії (ВДЕ).

Цей крок важливий як для внутрішнього ринку, так і для підвищення експортного потенціалу України. Попри великі втрати та пошкодження, завдані війною, Україна продовжила розширювати «зелені» потужності, додавши понад 650 МВт нових потужностей ВДЕ за 2022-2023 роки.

Запроваджені нові гарантії походження виробленої з ВДЕ електроенергії дозволять підтвердити її «зелений» характер і екологічну цінність, включно з кількістю уникнутих викидів СО2. Така можливість особливо важлива для промислових підприємств, які прагнуть довести, що їхня продукція виробляється з використанням чистої енергії, що збільшує конкурентоспроможність українських товарів на європейському ринку.

Впровадження таких законодавчих змін є критично важливим для України у світлі потреби переходу на низьковуглецеві технології. Це не тільки сприяє зменшенню екологічного впливу, але й відкриває шлях до економічного зростання через розвиток зеленої енергетики. Закони, що вводять гарантії походження, допомагають створити стимули для виробників і забезпечують споживачам можливість свідомо вибирати екологічно чисту енергію.

Фахівці індустріальної групи «Природні ресурси та енергетика» аудиторської компанії BDO в Україні провели аналіз нової Постанови задля виявлення суттєвих змін і передбачення їхнього впливу на ринок «зеленої» енергетики в Україні.

Сфера застосування Постанови Кабінету Міністрів України від 24.07.2013 № 771 «Про затвердження Порядку видачі, використання та припинення дії гарантії походження електричної енергії для суб'єктів господарювання, що виробляють електричну енергію з альтернативних джерел енергії» обмежувалась видачею гарантій походження лише для суб'єктів, що виробляють електроенергію з альтернативних джерел енергії. Прийнята 27.02.2024 Постанова №227 розширює сферу застосування до відновлюваних джерел енергії, що може охоплювати ширший спектр технологій та джерел.

Зміни не оминули навіть термінологій - внесено нові визначення, такі як: агрегована генеруюча установка, анулювання гарантії походження, відповідальна особа, що розширює розуміння процесів, пов'язаних з гарантіями походження.

Також відповідно до Постанови, що втратила чинність, процес реєстрації генеруючих установок і ведення реєстру були мало деталізованими, що кардинально змінилось цього року, ввели більш складну та детально регламентовану систему облікових записів у реєстрі гарантій походження, надаючи деталі щодо реєстрації користувачів, відповідальних осіб, та умов доступу до інформації. Це встановило чіткі обов'язки та відповідальність для учасників ринку щодо реєстрації, здійснення комерційного обліку, а також видачі та обігу гарантій, забезпечуючи цим прозорість і контроль. Почала детально регулюватись процедура анулювання гарантій походження, встановлюючи термін у 18 місяців для їхнього погашення або анулювання.

Затверджені Кабінетом Міністрів України Порядки запроваджують процедуру перевірки генеруючих установок на відповідність декларованим параметрам і виробництву електроенергії з ВДЕ, що спрямована забезпечити правдивість інформації, внесеної до реєстру гарантій походження. Разом із цим вводиться поняття екологічної цінності електроенергії, виробленої з ВДЕ, встановлюючи основу для визначення та використання цієї цінності як частини екологічного внеску генеруючих установок, і надає можливість для її використання в моніторингу звітності та верифікації викидів парникових газів. У Постанові наголошується на важливості міжнародної співпраці та визнанні гарантій походження поза межами України, сприяючи інтеграції українського ринку ВДЕ з європейськими ринками.

На думку фахівців BDO в Україні, впровадження нових гарантій походження для електроенергії, виробленої з відновлюваних джерел енергії, є значним кроком вперед для України в забезпеченні сталого розвитку та зеленої енергетики. Це не тільки сприяє підвищенню прозорості та контролю в цій сфері, але й відкриває нові можливості для економічного зростання через експортний потенціал і підвищення конкурентоспроможності українських товарів на міжнародному рівні.

Оновлене законодавство, яке розширює сферу застосування гарантій походження до ширшого спектра технологій і джерел відновлюваної енергії, разом з введенням детальніше регульованого реєстру гарантій, забезпечує кращий контроль, зменшення екологічного впливу та сприяння використанню чистих технологій. Впровадження концепції екологічної цінності електроенергії є особливо важливим для залучення інвестицій в зелені проєкти та підвищення екологічної обізнаності споживачів.

Зміни в законодавстві, що регулює видачу та обіг гарантій походження, відображають стратегічні напрями розвитку України в контексті європейської інтеграції та прагнення до сталого енергетичного майбутнього.

На думку фахівців BDO в Україні, це демонструє відданість України міжнародним зобов'язанням у сфері клімату та енергетики, а також її прагнення зміцнити енергетичну безпеку та незалежність через розвиток відновлюваних джерел енергії.

Як енергетичному бізнесу управляти ризиками? Спробуйте корпоративне рішення LIGA360. Законодавство й моніторинг змін енергоринку, перевірка контрагентів з України та Великої Британії, відповіді експертів щодо ліцензій, перевірок, мита і податків. Докладніше. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему