17 та 18 квітня 2024 року Європейською комісією опубліковані висновки за результатами засідання Європейської ради, на якому лідери ЄС обговорили важливість зміцнення конкурентоспроможності Європейського Союзу та його Єдиного ринку. Вони також обговорили Близький Схід, Україну та Туреччину.
У світлі майбутніх європейських виборів, Європейська рада підкреслює рішучість Союзу та його держав-членів уважно відстежувати та стримувати будь-які ризики, пов'язані з дезінформацією, у тому числі за допомогою штучного інтелекту, а також іноземними інформаційними маніпуляціями та втручанням у виборчі процеси.
Коротко про висновки Комісії
На тлі військової агресії Росії проти України, Європейська рада рішуче засуджує триваючі повітряні та ракетні атаки Росії на цивільне населення, цивільну та критичну інфраструктуру України, включаючи посилення ударів по енергетичному сектору. Європейська рада також вітає прогрес у виконанні пропозицій щодо спрямування надзвичайних надходжень, що випливають із знерухомлених активів Росії, на користь України та закликає до їх якнайшвидшого прийняття.
В той же час, як зазначено у висновках, військова підтримка надаватиметься з повною повагою до політики безпеки та оборони окремих держав-членів та з урахуванням інтересів безпеки та оборони всіх держав-членів.
Перед обличчям нової геополітичної реальності та дедалі складніших викликів, Європейський Союз прагне діяти рішуче, щоб забезпечити свою довгострокову конкурентоспроможність, процвітання та лідерство на світовій арені, а також зміцнити свій стратегічний суверенітет.
Європейська Рада забезпечить інтегрований підхід у всіх сферах політики для підвищення продуктивності та сталого зростання в усій Європі, побудови надійної, інноваційної та стійкої економіки та просування унікальної соціально-економічної моделі Європи, яка сприятиме конкурентному переходу Союзу до цифрового суверенітету у самовизначений та відкритий спосіб, та до кліматичної нейтральності.
У світлі геополітичної напруженості та більш рішучих політичних заходів, вжитих міжнародними партнерами та конкурентами, особливо щодо субсидій, а також довгострокової продуктивності та технологічних і демографічних тенденцій, Європа потребує зміни політики, спираючись на сво конкурентні сильні сторони.
Як ефективніше виконувати комплаєнс-процедури для бізнесу? З рішенням LIGA360. Контролюйте дотримання вимог законодавства, здійснюйте due dilligence та AML/KYC перевірки, моніторте репутацію вашої компанії та партнерів. Дізнайтеся більше переваг за посиланням.
Можливості та перспективи нової угоди про європейську конкурентоспроможність:
Створення рівних умов як на глобальному рівні, так і в рамках єдиного ринку
Створення умов, які дозволять європейським операторам скористатися можливостями кліматично нейтральної, цифрової та циркулярної економіки, використовуючи збалансований та комплексний підхід. Політика згуртованості відіграє ключову роль у зменшенні нерівності та стимулюванні довгострокового сталого зростання.
Зменшення залежності у чутливих секторах (енергетика, критично важлива сировина, напівпровідники, охорона здоров'я, цифрові технології, продовольство, хімічна промисловість, біотехнології та космос).
Інвестиції в ключові стратегічні сектори та інфраструктуру вимагають поєднання державного та приватного фінансування, що працюють разом. Поглиблення Союзу ринків капіталу є ключем до розблокування приватного капіталу.
Розблокування приватного капіталу
Дане відкриє доступ європейських компаній до більш диверсифікованого фінансування за нижчими витратами, а також допоможе спрямувати внутрішні заощадження та мобілізувати значний обсяг приватних інвестицій, необхідних для вирішення викликів, зокрема зеленого та цифрового переходу та потреб європейської оборонної промисловості.
Ключові дії, що спрямовані на поглиблення конкурентоспроможності ЄС
Для реалізації нової угоди про європейську конкурентоспроможність, Європейська Рада закликає рішуче та швидко розпочати роботу над наступними ключовими діями:
1. Покращення доступу до капіталу для європейських компаній
Доступ до капіталу має вирішальне значення для вирішення майбутніх проблем. З указаною метою, необхідно здійснити наступні заходи:
знизити витрати компаній на ринки капіталу та інвесторів;
посилити та вирівняти нагляд за найважливішими гравцями;
дати передбачуваність інвесторам у таких темах, як неплатоспроможність
2. Зниження витрат на енергоносії
Запровадження ще більшого зниження вартості енергоносіїв є необхідною умовою для підвищення конкурентоспроможності компаній ЄС. Незважаючи на досягнення цінових рівнів, аналогічних тим, що були до агресії Росії проти України, вони залишаються структурно занадто високими. У зв'язку з подальшим нарощуванням потужностей для виробництва чистої енергії в ЄС, ціни структурно знизяться.
3. Підвищення кваліфікації працівників
Необхідним завданням є навчання якомога більшої кількості молодих безробітних працівників робочих кваліфікацій. Покращення умов доступу жінок до ринку праці, а також легальна міграція мають стати пріорітетом у цьому напрямку.
4. Зміцнення торгівлі з рештою світу
Справедлива та відкрита торгівля є ключем до конкурентоспроможності ЄС, оскільки значна частка процвітання походить від торговельних угод. Завдяки торговельній угоді між ЄС та Канадою (CETA) минулого року європейські виробники змогли експортувати агропродовольчу продукцію на €4,5 млрд, що на 53% більше, ніж до угоди. Також було вжито понад 170 заходів торговельного захисту, завдяки чому були усунені ризики, пов'язані з вільною торгівлею.
Окрім того, окремим завданням для ЄС є розвиток єдиного оборонного ринку, особливо з огляду на вторгнення Росії в Україну, яке показало, наскільки важливо мати конкурентоспроможну та надійну європейську оборонну промисловість. Дане дозволить оптимізувати масштаби та ефективність, покращити обороноздатність, підвищити оперативну сумісність збройних сил у державах-членах. Саме тому, Європейською комісією розпочата робота, спрямована на переозброєння держав-членів, в тому числі, шляхом промислової кооперації. Але це лише перші кроки у значній потребі і у значно більшій роботі в майбутньому.
LIGA360 дозволяє перевіряти компанії у світових санкційних списках, зокрема країн ЄС та США, а також санкційних списках України (РНБОУ, АМКУ). Спробуйте інструмент для перевірки токсичних бізнес-зв'язків прямо зараз. Більше про можливості LIGA360 для контролю compliance ризиків - за посиланням.