Безумовним є те, що в епоху відкритих економічних кордонів та можливостей, розвитку інформаційних технологій та особливо в період дії режиму воєнного стану в Україні, управління ризиками є невід'ємною частиною системи управління підприємством, що значною мірою гарантує його безвідмовність та економічну продуктивність.
Під управлінням ризиками слід розуміти систематичний процес виявлення, ідентифікації, оцінки, моніторингу та контролю ризиків з метою розроблення та реалізації управлінських рішень, спрямованих на попередження настання ризиків, їх зменшення і подолання наслідків їх впливу.
На етапі перевірки вже існуючих механізмів управління ризиками на підприємстві, включаючи відповідні процедури, а також аналізу ризиків має виникати питання, що саме потрібно підприємству у сфері комплаєнсу. З указаною метою необхідно сформувати звіт, що буде містити резюме, яке “підсвічує” найбільш чутливі та термінові моменти, які необхідно врегулювати на підприємстві та, відповідно, підготувати спеціальні засоби і процедури .
На етапі аналізу ризиків, можна виокремити наступні механізми або процедури, якими варто управляти підприємству або які потребують управління, у зв'язку з юридичними зобов'язаннями.
Корпоративне право:
- Кодекс етики;
- організаційна схема;
- регламент Правління;
- організаційна структура підприємства;
- контроль органів управління;
- збір, перевірка, обіг та зберігання інформації та документації;
- конфлікт інтересів;
- роль управлінського персоналу;
- контроль підрозділів (осіб, які здійснюють нагляд за дотриманням вимог);
Договірне право:
- Перевірка контрагентів;
- антикорупційна процедура (прийом подарунків або інших благ);
- трудове право;
- протидія відмиванню коштів та фінансуванню тероризму;
- оподаткування;
- персональні дані та кібербезпека;
- аудит;
- банкрутство;
- акцизні або митні збори.
Впровадження процедур за вищевказаними напрямками спрямоване на захист підприємства від порушень, а не на перешкоджання його функціонуванню. Тому до цього переліку слід ставитися як до пропозиції, яка підлягатиме відповідним змінам залежно від ризиків, що виникають на підприємстві.
У контексті здійснення необхідних процедур ключовою є функція комплаєнс-офіцера, який все частіше призначається на підприємствах.
Слід визнати, що в більшості випадків це відбувається на підприємствах зі складною структурою та з іноземним капіталом, але у зв'язку із наближенням України до Європейського Союзу та імплементацією законодавчих норм до норм ЄС, це може стати сферою інтересів для значно ширшої групи компаній та підприємств.
Як ефективніше виконувати комплаєнс-процедури для бізнесу? З новим рішенням LIGA360. Контролюйте дотримання вимог законодавства, здійснюйте due dilligence та AML/KYC перевірки, моніторте репутацію вашої компанії та партнерів. Дізнайтеся більше переваг за посиланням.
Комплаєнс-офіцер - це професія, яка не регулюється законодавством. Ця функція може по-різному реалізовуватися в організаційній структурі підприємства. У випадку більш складних структур (наприклад, компанія з іноземним капіталом) найчастіше призначається так званий Chief Compliance Officer (Головний спеціаліст з комплаєнсу), який виконує центральні дії та координує завдання місцевих комплаєнс-офіцерів, призначених у дочірніх підприємствах.
Функція комплаєнс-офіцера є міждисциплінарною. Важливо, щоб відповідні особи володіли як знаннями, так і відповідними компетенціями в структурі підприємства. Бажано, щоб комплаєнс-офіцер володів знаннями про функціонування підприємства, а також про законодавство та економічні питання. Він повинен знати, в рамках яких правил він здійснює свою діяльність. Оскільки порушення, про які часто повідомляють, можуть мати характер порушення норм законодавства.
Як уже згадувалося, позиція комплаєнс-офіцера в структурі компанії є досить важливою. Його незалежність має бути гарантована, оскільки це є необхідною умовою для проведення ефективних внутрішніх розслідувань. Як правило, комплаєнс-офіцер звітує про вжиті дії перед керівництвом підприємства, зокрема перед Правлінням та/або Наглядовою Радою. Саме управлінський персонал несе основну відповідальність за те, щоб діяльність компанії відповідала законодавству.
Однак у своїй повсякденній роботі комплаєнс-офіцер також повинен мати легітимність, щоб мати можливість отримати конкретні документи або вимагати пояснень працівників чи посадових осіб.
Серед іншого, можна виділити основні компетенції комплаєнс-офіцера:
здійснення діяльності, пов'язаної із впровадженням системи комплаєнс-менеджменту на підприємстві (включаючи аналіз ризиків);
отримання повідомлень про порушення;
проведення внутрішніх розслідувань у зв'язку з повідомленням про порушення;
звітування керівництву про вжиті дії та наслідки проведеного провадження (або узгодження пропозицій щодо вжитих заходів);
проведення заходів у сфері поширення обізнаності про комплаєнс серед працівників.
Форма та обсяг компетенції комплаєнс-офіцера залежить від структури та розміру конкретного підприємства. В умовах правового середовища, що динамічно змінюється, призначення комплаєнс-офіцера, безсумнівно, ставатиме все більш поширеним в українському бізнес-середовищі.
Перевіряєте відповідність вимогам регуляторів? Спробуйте LIGA360. У нашій найповнішій базі документів ви зможете знайти усі чинні норми Податкової, Нацбанку та інших держорганів. Дізнайтеся більше переваг за посиланням.