Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Посилення доброчесності, прозорості та підзвітності в Європейському Союзі. Мета та перспективи

25 квітня 2024 року депутати Європарламенту схвалили угоду між вісьмома інституціями та органами ЄС щодо створення нового органу з метою посилення доброчесності, прозорості та підзвітності у прийнятті європейських рішень.

Відповідні домовленості були досягнуті між Європарламентом, Радою, Комісією, Судом ЄС, Європейським центральним банком, Європейською рахунковою палатою, Європейським економічним і соціальним комітетом та Європейським комітетом регіонів.

Ухвалений документ передбачає створення спільного Органу етичних стандартів в ЄС (надалі - Орган). Передумовою для ухвалення відповідного рішення щодо необхідності створення такого Органу стали рекомендації Європарламенту для європейських інституцій від 16 вересня 2021 року (надалі - Рекомендації). Відповідно до яких, новий орган з питань етики повинен мати можливість ініціювати розслідування щодо можливих конфліктів інтересів або справ про «обертові двері» (термін "обертові двері" відноситься до переміщення працівників високого рівня від робочих місць у державному секторі до робочих місць приватного сектора і навпаки. Ідея полягає в тому, що між двома секторами існують поворотні двері, оскільки багато законодавців і регуляторів стають лобістами та консультантами для галузей, які вони колись регулювали, а деякі керівники приватних галузей або лобісти отримують державні призначення, що стосуються колишніх приватних посад) для комісарів, депутатів Європарламенту та персоналу. До того ж, відповідно до згаданих Рекомендацій, даний Орган має бути наділений слідчими та консультативними повноваженнями.

Основними функціями, якими буде наділений створений у майбутньому орган є:

  • розроблення, оновлення та тлумачення загальних мінімальних стандартів етичної поведінки;

  • публікація звітів про те, як ці стандарти були відображені у внутрішніх правилах кожної сторони, що підписала вищезгаданий документ;

  • проводити розслідування за власною ініціативою та видавати рекомендації щодо санкцій;

  • проводити розслідування можливих конфліктів інтересів або справ, пов'язаних з «обертовими дверима» за участю комісарів, депутатів Європарламенту та персоналу установ-учасниць, на основі інформації від третіх сторін, таких як журналісти, неурядові організації, інформатори або європейський омбудсмен, забезпечуючи анонімність, якщо це доречно;

  • допомагати Комітету Європарламенту з правових питань в оцінці можливих конфліктів інтересів уповноважених до слухань;

  • доповнювати право Європарламенту за відповідним запитом;

  • співпрацювати з національними органами влади та іншими компетентними органами та агентствами ЄС, такими як OLAF та EPPO;

  • підвищувати обізнаність та надавати рекомендації, а також виконувати комплаєнс та консультативну роль із можливістю видавати рекомендації.

Що стосується структури та функціонування Органу, то інституції, що приєдналися до відповідної угоди про його створення будуть представлені одним уповноваженим членом, а посада Голови Органу буде змінюватися щороку між інституціями. Його роботу підтримуватимуть п'ять незалежних експертів, які будуть також доступні для консультацій з установами та інституціями-учасниками щодо стандартизованих письмових декларацій. До компетенції незалежних експертів також будуть відноситися розгляд декларацій про фінансові інтереси уповноважених.

Текст містить позиції Європарламенту щодо положень про фінансування, критерії призначення експертів на основі консенсусу, існуючі правові шляхи збору інформації Органом, а також модальності роботи незалежних експертів.

До того ж він встановлює для Органу необхідність бути взірцем, публікуючи свою інформацію, пов'язану з діяльністю у форматі відкритих даних, доступному для громадян, захищаючи при цьому приватність відповідних осіб у належній мірі та презумпцію невинуватості.

Окрім того, депутати Європарламенту наголошують на необхідності визначити, як буде визначатися мандат віце-президента (і його заступника), який представляє Парламент, а також запровадити механізми підзвітності (які повинні включати Комітет з конституційних питань), щоб гарантувати, що депутати Європарламенту матимуть право голосу при розробці стандартів, які будуть обов'язковими для них.

Підсумовуючи вищевикладене, варто зазначити про те, що метою створення та належного функціонування Органу, що буде забезпечувати повне та послідовне впровадження етичних стандартів у всіх інституціях ЄС є гарантування того, що публічні рішення приймаються з огляду на спільне благо та довіру громадян до інституцій ЄС.

Як ефективніше виконувати комплаєнс-процедури для бізнесу? З рішенням LIGA360. Контролюйте дотримання вимог законодавства, здійснюйте due dilligence та AML/KYC перевірки, моніторте репутацію вашої компанії та партнерів. Дізнайтеся більше переваг за посиланням.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему