Чи не здається дивним, що сучасний бізнес повинен боятися не тільки економічних ризиків, але й необґрунтованих звинувачень від правоохоронних органів? Здавалося, що в правовій-демократичній державі це питання навіть не мало б стати предметом обговорення, проте тенденція останніх років все частіше змушує нас надати відповідь на це риторичне питання.
Реалії сьогодення свідчать, що кожне підприємство стикається з труднощами, і менеджери прагнуть ефективно ними управляти.
Чи не найсерйознішою проблемою для підприємства є кримінальні ризики, які виникають ще на етапі його створення і супроводжують весь час його роботи.
Серед них:
необґрунтовані підозри;
надумані звинувачення у шахрайстві і вимаганні;
несанкціоновані обшуки та допити.
Це лише деякі з кримінально-правових ризиків, з якими може зіткнутися сучасний бізнес.
Як професійний правник, я не можу не звернути увагу, на факти порушення кримінальних проваджень, проти адвокатів і юристів підприємств, особливо така тенденція набула попиту після появи нових правоохоронних органів.
Сучасна система правоохоронних органів сягає рівня абсурду за якого навіть професійна порада адвоката або юриста може вважатися співучастю у злочині та розцінюватися як «юридичне прикриття злочинної діяльності».
У цій статті я не лише опишу згадані вище ризики, а і запропоную методи їх контролю, які нівелюють негативні наслідки та мінімізують фінансові видатки підприємства.
Чи не найрозповсюдженішим ризиком та таким, що є збірним поняттям є «тиск правоохоронної системи».
Це далеко не новий ризик для бізнесу, однак від початку війни він дещо трансформувався через ряд нових законодавчих змін.
Передусім цей ризик стосується власників і орендарів приміщень торговельних центрів, павільйонів, складів зберігання продукції - бенефіціарні власники яких, на думку правоохоронних органів, можуть бути пов'язані з веденням бізнесу в на території російської федерації.
З часу введення воєнного стану, законодавство зазнало суттєвих змін. Так з 15.03.2022 набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо встановлення кримінальної відповідальності за колабораційну діяльність», який доповнив Кримінальний кодекс України (надалі - КК України) статтею 111-1 «Колабораційна діяльність».
Пізніше, 23.04.2022, набув чинності Закон України «Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо удосконалення відповідальності за колабораційну діяльність та особливостей застосування запобіжних заходів за вчинення злочинів проти основ національної та громадської безпеки», яким КК України було доповнено статтею 111-2 «Пособництво державі-агресору».
Отримуй актуальну інформацію для збереження бізнесу в умовах війни. Нормативно-правова інформація, щоденні оновлення документів, аналітичних статей та рекомендацій від LIGA ZAKON. Читай за посиланням.
Безсумнівно, ці статті є надзвичайно важливими в умовах війни, оскільки вони сприяють притягненню до відповідальності тих, хто займається колабораційною діяльністю або підтримує державу-агресора. Для зняття численної кількості майбутніх питань відразу зазначу, що юридична компанія «Міллер» безкомпромісна до країни, що вторглася на нашу територію, і до всіх, хто з нею співпрацює.
Потрібно повністю унеможливити сплату українським бізнесом будь-яких податків, зборів на користь держави-агресора, бенефіціарів-росіян та можливої поставки товарів та послуг на російський ринок в т.ч., якщо це відбувається не напряму. Для цього потрібно аналізувати структуру, корпоративний склад, діяльність контрагентів, навіть звертати увагу на публічні висловлювання та позицію компанії або осіб - такі дії не лише захищають бізнес від можливих негативних наслідків з боку закону, а й вибудовують екологічне, відповідальне ставлення до українського бізнесу, формують економічну безпеку нашої держави та не сприяють ворогу в реаліях війни.
Однак серед численної кількості кримінальних проваджень є такі, що мають сумнівний характер та проявом жорсткого тиску на бізнес.
Непоодинокими випадками, є порушення правоохоронними органами кримінальних справ проти бенефіціарів юридичних осіб, зокрема за частиною 4 статті 111-1 КК України, в обґрунтовування звинувачень та ключовими аргументами сторони обвинувачення є аргументи і докази такої діяльності стосуються періоду з 2014 року по 24.02.2022.
Ми не вважаємо, що війна почалася лише у 2022 році. Однак, коли силові структури використовують аргументи, що суперечать закону, це показує, що вони свідомо ігнорують принцип права, який забороняє зворотну дію законів (частина 1 статті 58 Конституції України).
Розглянувши, більш ширший перелік підприємств, то в категорію ризиків потрапляє абсолютно кожне підприємство. Так з-поміж наших реальних кейсів, наведу декілька прикладів, що стали «аргументом» для силовиків, розпочати кримінальне переслідування щодо топменеджерів:
участь підприємства у державній закупівлі: "силовики говорять - заволодіння майном";
оптимізація оподаткування: "силовики говорять - ухилення від сплати податків";
отримали законне судове рішення у господарському суді: "силовики говорять - шахрайські дії та введення в оману судові органи";
банкрутство суб'єкта господарювання: "силовики говорять - і заволодіння майном і ухилення від сплати податків і шахрайські дії".
Словом, ведення підприємницької діяльності, це один суцільний ризик та у своїй діяльності силові структури керуються принципом «є суб'єкт, справу намалюємо».
Одним з найчастіших методів тиску з боку силовиків є проведення обшуків, так званих «маски шоу». Причому обшуки не обмежується виключно офісом підприємства, силовики не гребують: складськими приміщеннями, житлом, автомобілями топ-менеджменту підприємства.
Безумовно така процедура, є «малоприємною» та створює додатковий стрес для бізнесу та має психологічний вплив на власників і керівництво компанії.
Пам'ятайте: у разі обшуку першою і єдиною вразою від вас має звучати «Я маю право на адвоката, прошу Вас дочекатися його приїзду та після продовжити обшук». Ця проста фраза має бути донесена до відома кожному працівнику підприємства. Ретельна та якісна робота професійного адвоката мінімізує негативні наслідки обшуку та захистить ваший бізнес від протиправних дій силовиків.
Продовженням обшуків є допити: топменеджменту, власників бізнесу, бухгалтерів, юристів та будь-якого працівника, що бути мати інтерес в силового органу.
Пам'ятайте:
без ретельної підготовки та розуміння суті вашого виклику на допит не можна;
ви маєте право перенести дату та час допиту - використайте отриманий час із користю;
без адвоката на допит не можна;
на допиті діє одне просте правило «язик мій ворог».
Наступним етапом є арешт нерухомого та рухомого майна, банківських рахунків та корпоративних прав. Такими діями силові структури фактично блокують діяльність підприємства та використовують це фактор, як важіль впливу, змушуючи бізнес надавати свідчення в неіснуючому злочині.
Пам'ятайте:
домовленості із силовиками не працюють, лише судовий порядок скасування арешту майна;
арешт майна, це лише тимчасове явище за якого ви у більшості випадків уповноважені користуватися такою річчю.
Завершальним штрихом, є повідомлення про підозру топменеджменту та ініціювання взяття під варту із визначенням захмарної суми застави.
Пам'ятайте:
у вас є право на адвоката, скористайся ним. Ця проста порада, мінімізує ризики та вбереже вашу ділову репутацію на ринку. Тому захищайте свій дотримуючись рекомендацій та консультуючись з професійними адвокатами.
Сучасні реалії, свідчать, що ваший бізнес може зіткнутися з необґрунтованими підозрами, але ви можете цього уникнути, дотримуючись наших рекомендацій, які допоможуть «тримати руку на пульсі»:
проведення періодичної комплексної юридичної діагностики щодо наявності потенційних кримінальних проваджень, арештів і заборон у відкритих державних реєстрах та базах даних;
у випадку підтвердження наявності кримінальних проваджень, арештів і заборон, рекомендуємо обрати ефективну тактику захисту та заручитися додатковою підтримкою Ради бізнес-омбудсмена України та провідних бізнес-асоціацій;
необхідно заздалегідь, залучити кваліфікованих адвокатів, які унеможливлять порушення ваших прав та інтересів під час: обшуків, допитів чи арештів майна.
проведення за участі професійних-практикуючих адвокатів, тренінгів зі співробітниками щодо їх поведінки під час проведення обшуку чи допиту;
регулярне проведення внутрішнього та зовнішнього аудиту діяльності, причому метою, цього має бути не покарання винного працівника або ж цілої ланки підприємства, а виявлення та усунення проблемного моменту.
Впровадження цих порад, допоможе виявити проблемні моменти на ранніх етапах та як наслідок мінімізую ризики кримінального переслідування.
Насамкінець зауважмо, що слідство розпочинається із здогадок силовиків у яких відсутні реальні докази на підтвердження висунутої теорії тому у разі кримінального переслідування згадайте одне міліцейське прислів'я: «щиросердечне зізнання пом'якшує покарання, однак збільшує строк ув'язнення». Тому захищайте свій бізнес, дотримуючись рекомендацій та консультуючись з професійними адвокатами - це ваше конституційне право!
Павло Гончаренко, молодший юрист практики White-Collar Crime, Compliance & Investigations у Miller Law Firm
Спробуйте LIGA360 PRO - рішення нового покоління для пошуку й аналізу інформації. Знаходьте відповіді, консультації експертів та алгоритми дій для вашої сфери діяльності. Більше переваг за посиланням.