Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Зникли кошти з банківської картки: куди та як звертатися

16.11, 10 червня 2024
737
0

Напевно, кожен хоч раз у житті стикався з ситуацією, коли з банківської картки зникали кошти, тобто з шахрайством. Шахрайство завжди було поширеним правопорушенням, яке особливо стало популярним під час війни та розвитку технологій.

Злочинці з кожним днем покращують свої здібності, створюють все нові й нові «схеми», використовують новітні технології. Через це шахрайські операції стали досить швидкими, а для потерпілого відлік часу може йти на хвилини. Саме тому, щоб захистити свої права та гроші, варто знати куди та як звертатися. Ба більше, у народі кажуть «знання людині - що крила пташині».

Далі ми опишемо гайд, який стане в пригоді тоді, коли шахраї заволоділи вашими коштами, а також що зробити, щоб не допустити таких прикритих ситуацій.

Зникли гроші з картки: що робимо та куди звертаємося?

Крок 1. Блокуємо банківську картку.

Коли ви виявили, що хтось розпоряджається коштами з вашої банківської картки, то спершу треба її заблокувати. Зробити це можна декількома способами:

  • звернувшись до фізичного відділення вашого банку;

  • використавши офіційні застосунки онлайн-банкінгу (наприклад, мобільний додаток Приват24 чи Raiffeisen Online);

  • використавши офіційний сайт банку;

  • подзвонивши на гарячу лінію банку (як правило, номер гарячої лінії можна знайти на звороті банківської картки).

Крок 2. Повідомляємо банк про зниклі кошти.

Опісля того, як ви заблокували картку варто повідомити служби підтримки банку про факт незаконного списання коштів та подати заяву на їх повернення. Тоді банк розпочне внутрішнє розслідування, за результатами якого ви детальніше дізнаєтесь про злочинну операцію та те, чи банк поверне вам гроші.

Це підтверджується і законодавством. Відповідно до статті 1073 Цивільного кодексу України у разі безпідставного списання грошових коштів банком з рахунка клієнта банк повинен негайно після виявлення порушення зарахувати відповідну суму на рахунок клієнта. У частині 2 статті 86 Закону України «Про платіжні послуги» зазначено, що надавачі платіжних послуг (якими є банки) несуть відповідальність за виконання помилкової та неакцептованої платіжної операції, тобто такої операції на яку ви не давали згоду. Норма частини 10 та 12 статті 86 Закону України «Про платіжні послуги» визначає цю відповідальність, а саме те, що банк має повернути кошти на ваш рахунок.

Крок 3. Звертаємося до банку щодо надання інформації про незаконну операцію.

Також варто звернутися до банку із запитом про надання інформації щодо незаконної операції. Це можна зробити як письмово, так і через додаток банку. Достатньо отримати деталізовану квитанцію або виписку.

Ця інформація буде корисною як доказ для подачі заяви в поліцію, що складатиме наш наступний крок.

Крок 4. Повідомляємо правоохоронні органи про шахрайські дії.

Чекати на результати банківської перевірки можна, але немає впевненості у тому, що банк прийме рішення на вашу користь. Банк може обґрунтувати відмову тим, що списання коштів відбулося не з вини банку, а, наприклад, через ваші власні дії.

Тому, варто відразу додатково звернутись в полицю із заявою про вчинення злочину.

Це можна зробити декількома способами на вибір:

  • написати заяву безпосередньо у відділку поліції;

  • направити заяву поштою у відділ поліції за вашим місцем реєстрації;

  • подзвонивши на гарячу лінію кіберполіції: 0-800-505-170;

В заяві варто вказати ваші данні, детально описати ситуацію та відому інформацію та прикласти отриману від банку квитанцію чи виписку (їх варто засвідчити власним підписом).

LIGA360 LEGAL SOLUTION - аналіз законодавства й практика правозастосування для кожного фахівця. Знайдіть нормативні документи, досліджуйте правові питання та звіряйтеся з експертами. Дізнайтеся більше переваг за посиланням 

Крок 5. Повернаємо кошти через суд.

Для повернення коштів одного тільки притягнення винних до кримінальної відповідальності бракуватиме, а тим паче це процес довгий і далеко не завжди успішний.

Тому, у випадку значних збитків варто додатково звернутись з цивільним позовом про повернення безпідставно отриманих коштів. Позов варто подавати до особи, на користь кого було перераховано кошти.

Якщо всіх особистих данних на момент звернення до суду у вас не має, варто відразу попросити суд витребувати необхідну інформацію з банку (оскільки це банківська таємниця).

Після позитивного розгляду справи в суді, рішення підлягатиме примусовому виконанню з особи, яка отримала кошти.

«Вишенька на торті»: що ж робити, щоб не стати жертвою шахрая?

Всі ми знаємо, що з електронними пристроями варто бути обережними, що існує безліч небезпек, а шахраї не сплять, придумуючи все нові й нові методи незаконного збагачення. Але мало хто задумується, що небезпека знаходиться не десь там далеко, а зовсім поруч і те, що про неї варто пам'ятати. Саме тому Національний банк України випустив «Рекомендації держателям платіжних карток», основні положення з нашими коментарями яких ми наводимо нижче.

По-перше, банк ніколи не здійснює запити та не телефонує своїм клієнтам щодо перевірки реквізитів платіжної картки або уточнення персональних даних. Якщо ж таке сталося, то зв'яжіться з банком та повідомте про таку ситуацію.

По-друге, ніколи та нікому не розголошуйте номер своєї картки, ПІН та CVV-код (у тому числі працівникам банку та касирам). Ці номери краще запам'ятати, але точно не зберігати їх на смартфоні чи планшеті, не передавати їх електронними засобами зв'язку.

По-третє, не варто переходити за різними сумнівними посиланнями, оплачувати на них товари. Сайти, на яких здійснюються фінансові операції, краще перевіряти. Як правило, справжні сайти мають абревіатуру «https://», а також позначку, що онлайн-покупки є захищеними (наприклад, Verified by Visa та MasterCard SecureCode). До того ж на таких сайтах необхідно уникати зберігання ваших даних (наприклад, пароля).

По-четверте, на банківській картці варто встановити добовий ліміт на суму та кількість фінансових операцій, та увімкнути послугу оповіщення про проведені операції. Цей спосіб безпеки не дасть зняти більше коштів, аніж зазначено в ліміті, а сам ліміт дасть додатковий час на те, щоб виявити шахрайські дії та заблокувати картку. Також можна щомісяця отримувати від банку виписку за рахунком. Це допоможе контролювати стан цього рахунку, раніше виявляти невідповідності та, як наслідок, раніше звернутися щодо їх усунення.

Як висновок, можна зазначити, що краще бути обізнаним щодо безпеки використання своїх банківських карток, аніж потім звертитись до цієї статті щоб повернути свої гроші.

Демчук Олександр, радник EVERLEGAL

Ванін Юрій, молодший юрист EVERLEGAL

Спробуйте LIGA360 PRO - рішення нового покоління для пошуку й аналізу інформації. Знаходьте відповіді, консультації експертів та алгоритми дій для вашої сфери діяльності. Більше переваг за посиланням.   

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему