Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Експорт біометану в Україні

Президент України підписав закон, який має стати першим кроком до розблокування експорту біометану

26 березня 2024 року на підписання Президенту направили проєкт Закону про внесення змін до Митного кодексу України щодо митного оформлення біометану. Закон передбачає розробку положень, які мають створити умови для забезпечення експорту біометану.

Після двох місяців розгляду Президент підписав Закон "Про внесення змін до Митного кодексу України та інших законів України щодо особливостей здійснення митного контролю та митного оформлення окремих категорій товарів." (надалі «Закон»)

Що передбачає цей Закон та які його наслідки для галузі?

Трохи історії

До прийняття змін до Митного кодексу України, законодавче регулювання митного оформлення експорту біометану було відсутнє.

З 4 березня 2022 року, у зв'язку з початком повномасштабного вторгнення, Україна заборонила експорт природного газу. Оскільки біометан, за своїми характеристиками схожий з природним газом, Енергетична Митниця кваліфікувала трубопровідний біометан як природний газ. Як наслідок, заборона поширилася і на експорт біометану. Для врегулювання цього питання було необхідно прийняти низку законодавчих змін, зокрема до:

1. Митного кодексу України

2. Наказу Міністерства Фінансів України №448 від 20.04.2015 "Про затвердження Переліку товарів, митне оформлення яких здійснюється Енергетичною митницею Державної митної служби України"

3. Наказу Міністерства Фінансів України № 629 від 30.05.2012 "Про митні формальності на трубопровідному транспорті та лініях електропередачі"

Що прийняли

Першим і важливим кроком для розблокування експорту є прийняття змін Митного кодексу України щодо регулювання порядку митного контролю та митного оформлення біометану.

Зокрема, згідно з прийнятими змінами для здійснення митного оформлення обсягів біометану, що був вироблений на території України, та переміщується трубопровідним транспортом через митний кордон України, декларант має подати:

1. Періодичну митну декларацію, яка містить відомості про номер облікового запису виробника біометану в реєстрі біометану

2. Додаткову митну декларацію, яка містить відомості про гарантію походження біометану

Згідно з положеннями Митного кодексу України та постанови Кабінету Міністрів України від 21 травня 2012 р. № 450 "Про Питання, пов'язані із застосуванням митних декларацій", періодична декларація подається для декларування товарів, переміщення яких планується з періодичністю не рідше ніж два рази протягом строку її дії. Такі товари можуть бути переміщені через митний кордон України після оформлення митним органом періодичної митної декларації.

Додаткова декларація має бути подана до 15 числа місяця, наступного за місяцем переміщення товарів через митний кордон України за періодичною митною декларацією.

Закон визначає, що експортувати біометан можуть лише його виробники, які мають обліковий запис у реєстрі біометану. Такий реєстр має бути підключено до Єдиної бази даних Європейського Союзу для біопалива, (Union Database for Biofuels space (Union database), де будуть фіксуватися всі біопалива, рідкі й газоподібні.

Над створенням реєстру біометану та його приєднанням до Union database працює Держенергоефективності. Після його створення митне оформлення біометану буде здійснюватися на основі гарантій походження. Водночас зараз складно оцінити, скільки часу може зайняти створення реєстру та його підключення до Union database.

У зв'язку з цим, нові зміни передбачають, що до того, як реєстр біометану України приєднається до Union database, та доки Європейський Союз не визнає гарантії походження біометану, видані в Україні, пропуск через митний кордон України та/або випуск у митний режим експорту обсягів біометану може здійснюватися без надання відомостей про номер облікового запису виробника біометану в реєстрі біометану та гарантії походження біометану, за умови подання декларантом для здійснення митного оформлення:

1. Сертифіката відповідності критеріям сталості біометану - документу з додатками, який має видаватися за міжнародною схемою сертифікації незалежним аудитором та підтверджує результати проведення незалежного аудиту об'єкта виробництва біометану

2. Доказу сталості біометану щодо відповідних обсягів біометану (Proof of Sustainability) - товаросупровідного документа, який має бути видано відповідно до міжнародної схеми сертифікації, сформованого сертифікованим виробником біометану, що містить інформацію про кількість сталого біометану, який вироблено за певний період.

Закон також визначив, як можна розв'язати питання з небалансами біометану. Як вже було зазначено вище, для митного оформлення декларанти мають подавати періодичну та додаткову декларацію. Якщо раптом, у періодичній декларації декларант вказав більший обсяг біометану, ніж зміг виробити для експорту, це може створити небаланс, і оператору газотранспортної системи не залишиться нічого іншого, як використати із системи природний газ, зараз заборонений для експорту.

Для цього додали норму, яка визначає, що поки діють рішення, ухвалені Кабінетом Міністрів України згідно з Законом України "Про зовнішньоекономічну діяльність", які забороняють експорт або встановлюють квоти на експорт товарів за кодом УКТ ЗЕД 2711 21 00 00 (газ природній), експорт біометану, може здійснюватися тільки за обсягами, які були накопичені в газосховищах України на кінець попереднього місяця перед експортом.

Простіше кажучи, виробники біометану мають закачувати біометан в підземне сховище протягом місяця, перш ніж подавати його на експорт. Таким чином, законодавець розв'язав питання щодо можливості виробниками контролювати кількості виробленого та поданого на експорт біометану.

Що далі

Прийняття цих змін безумовно є дуже важливим кроком, але попереду ще багато роботи. Щоб забезпечити фактичний експорт біометану має бути прийнято ще низку змін до підзаконних нормативних актів, зокрема:

Сподіваємося, нам не доведеться довго чекати на прийняття відповідних змін, адже, Україна має великий потенціал для розвитку цієї галузі.

Нова LIGA360 змінює підходи в роботі з інформацією. Відтепер всі джерела даних в єдиному комплексному продукті: законодавство, судові рішення, аналітика, реєстри, санкційні списки та медіа. Замов індивідуальну презентацію прямо зараз. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему