Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Фінансові злочини є серйозною проблемою для країни, яка перебуває у стані війни, де економічна стабільність та довіра до фінансової системи є особливо важливими.

Війна породжує вразливість, фінансову нестабільність та хаос суспільства. Що є досить сприятливими умовами для збільшення рівня злочинності. Адже фокус держави та її інституцій направлений на вирішення більш нагальних проблем, пов'язаних з війною, люди є більш вразливі та незахищені.

А відсутність належного контролю за рухом грошових потоків, які надходять від міжнародних партнерів у вигляді фінансової та гуманітарної допомоги, підсилює проблематику фінансових злочинів.

“Фінансові злочини” є досить узагальненим поняттям, до якого можна віднести будь-які незаконні дії з використанням фінансового елементу. Зокрема, ухилення від сплати податків, відмивання грошей отриманих злочинним шляхом, шахрайство, незаконні дії з платіжними картками, електронними грошима. Та особливо прискіпливою залишається увага до корупційних злочинів.

Саме останні вливають на рівень готовності міжнародних партнерів надавати фінансову та військову підтримку Україні для боротьби з ворогом, адже потоки допомоги становлять десятки мільярдів доларів, які не завжди йдуть за своїм цільовим призначенням. А сама ж протидія корупції є важливою умовою для отримання допомоги, зокрема від ЄС, США, МВФ. Крім підриву авторитету, фінансові злочини мають суттєвий вплив на економіку держави, впливають на наповнення державної казни напрочуд необхідним бюджетом.

Тому боротьба держави та правоохоронних органів з фінансовою злочинністю має бути настільки прозорою та ефективною, щоб це в першу чергу спонукало міжнародних партнерів надавати фінансову та військову підтримку, та сприяло економічному потенціалу нашої країни.

То ж які види фінансових злочинів є поширеними, та як з ними зараз борються правоохоронці?

Легалізація (відмивання) майна, одержаного злочинним шляхом.

До легалізації (відмивання) майна, у тому числі грошових коштів, відносяться дії, пов'язані з заволодінням та розпорядженням майном, одержаним злочинним шляхом. У тому числі фінансові операції з цим майном, чи дії, спрямовані на приховування, маскування походження майна.

До легалізації відносяться дії пов'язані з заволодінням та розпорядженням майном (у тому числі грошима) одержаним злочинним шляхом, включаючи фінансові операції з цим майном чи дії спрямовані на приховування його походження.

Саме від таких злочинів у економіку потрапляють «брудні» кошти, а під загрозою може опинитись нормальне функціонування фінансової системи.

Коли гроші є предметом легалізації? Якщо вони одержані заздалегідь і з порушенням кримінального законодавства. Тобто, гроші, одержані внаслідок вчинення злочину, який передував самій легалізації доходів.

Легалізація виражається:

- у вчиненні фінансових операції з незаконно одержаними коштами;

- укладенні угод з такими коштами;

- діях, які вчиняються для приховання/маскування незаконного походження коштів;

- набутті, володінні, використанні коштів, одержаних злочинним шляхом (що передувало легалізації).

До прикладу, до фінансових операцій відноситься купівля чи продаж цінних паперів (інших фінансових активів), переказ грошей з одного на інший рахунок, отримання кредиту чи позики. А до приховування - укладення фіктивних угод про надання кредитів, внесення коштів на банківські рахунки в офшорних зонах (де крім сприятливих податкових умов, зберігається режим фінансової секретності).

Яка статистика розслідувань? За даними ОГП у 2023 році, всього Національна поліція зареєструвала 710 кримінальних проваджень за фактом легалізації (відмивання), вручила за рік 452 підозри та передала 386 обвинувальних акти до суду. Для порівняння за цей же період Бюро економічної безпеки відкрило 116 проваджень, вручило 23 підозри та 9 обвинувальних акти передало до суду. НАБУ зареєструвало 32 провадження, вручило 14 підозри та тільки 5 справ скерувало до суду.

За січень-квітень 2024 Національна поліція вже встигла зареєструвати близько 300 таких проваджень, вручити 224 підозри, скерувати 108 обвинувальних. БЕБ - відкрив 54 провадження, вручив 12 підозр та 8 обвинувальних актів передав до суду. НАБУ - 15 проваджень, з 5 підозрами, але до суду не передало жодної справи.

Нова LIGA360 змінює підходи в роботі з інформацією. Відтепер всі джерела даних в єдиному комплексному продукті: законодавство, судові рішення, аналітика, реєстри, санкційні списки та медіа. Замов індивідуальну презентацію прямо зараз. 

Ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів).

Цей злочин включає умисне ухилення від сплати податків, зборів (обов'язкових платежів), що вчиняється службовими особами суб'єкта господарювання, та особами, які займаються підприємництвом без реєстрації суб'єкта господарювання.

Від цих дій фактично до бюджету чи цільових фондів не надходять грошові кошти, які мали б сплачуватись при прозорій підприємницькій діяльності.

Яким способом вчиняється цей злочин? Це може бути неподання документів щодо обчислення і сплати податків, заниження чи приховування об'єкта оподаткування, неправильне обчислення сум податків і зборів, заниження податкових ставок і т.д.

З якої суми починається ухилення від сплати? У 2024 році, найнижча межа для притягнення до кримінальної відповідальності за ухилення від сплати податків і зборів становить 4 млн. 542 тис. грн.

Яка статистика розслідувань? Профільне БЕБ за минулий рік відкрило майже 700 таких проваджень, вручило 41 підозру, направило до суду 7 обвинувальних актів та 24 клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності.

За січень-квітень цього року зареєстровало 270 проваджень, вручило 13 підозр, та до суду відправили 7 клопотань про звільнення від кримінальної відповідальності.

Чому так багато звільнення від відповідальності? Бо ч. 4 ст. 212 ККУ передбачає, що особа, яка вчинила цей злочин, звільняється від кримінальної відповідальності, якщо до моменту притягнення до кримінальної відповідальності сплатила податки, збори (обов'язкові платежі), і відшкодувала шкоду завдану державі.

Шахрайство.

Шахрайство - це заволодіння чужим майном шляхом обману чи зловживання довірою. А предметом шахрайства здебільшого є гроші.

Фактично жертва “добровільно” передає майно шахраєві, що і відрізняє шахрайство від інших видів злочинів проти власності.

Яка статистика розслідувань? Статистика дає чітке розуміння, що шахрайство є одним із найпоширеніших фінансових злочинів. Тільки з січня по квітень 2024 року, відкрили - 31 тис. проваджень, повідомили - 8,5 тис. особам про підозру і встигли направити до суду - 5 тис. обвинувальних актів.

Для порівняння минулого року поліція зареєструвала 82 тис., вручала більше 18 тис. підозр, і скерувала до суду більше 14 тис. обвинувальних актів.

Незаконні дії з документами на переказ, платіжними картками та іншими засобами доступу до банківських рахунків, електронними грошима

Включають підробку документів на переказ, платіжних карток та інших засобів доступу до банківських рахунків. Фактично від таких дій страждає нормальне функціонування банківської системи та особисті фінансові інтереси потерпілих.

Що є предметом шахрайства? Крім документів на переказ та платіжних карток, до предмету відносяться інші об'єкти, за допомогою яких можливо отримати доступ до банківського рахунку, здійснити фінансові операції з цими коштами (до прикладу, розрахунковий чек).

Якщо результатом використання таких підроблених документів є заволодіння чужими коштами, такі дії додатково кваліфікуються як шахрайство.

Яка статистика розслідувань? Минулого року поліція відкрила 434 провадження, вручила аж 422 підозри, та передала 286 обвинувальних до суду за незаконні дії з документами. Для порівняння БЕБ зареєстрував 29 проваджень, та скерував всього 8 справ до суду.

У січні-квітні 2024 поліція ініціювала 225 досудових розслідувань, вручила 213 підозр та передала 170 обвинувальних актів. БЕБ для якого ця стаття є профільною відкрив всього 12 кримінальних проваджень, вручив 2 підозри, та звернувся з двома клопотаннями про звільнення від кримінальної відповідальності до суду.

Хоча цей вид фінансового злочину не є досить поширеним, проте, очевидно, що банки та інші фінансові установи потребують ефективної системи, яка б справлялась із виявленням підробки та несанкціонованого доступу до фінансів.

Як бачимо, правоохоронна система активно залучена до розслідувань фінансових злочинів, які загалом мають важливий вплив на економічну стабільність та рівень довіри від міжнародних партнерів, і боротьба з такими злочинами під час війни має бути максимально ефективною. У той же час важливо зберігати розумний баланс, без тиску на добросовісний бізнес, зокрема, через нібито ухилення від сплати податків. Адже саме бізнес грає важливу роль у наповненні державного бюджету, і, нажаль, крім боротьби із зовнішнім ворогом, часто стикається із внутрішнім - у вигляді правоохоронців та сфабрикованих справ.

Як бачимо, за статистикою, кричущим серед фінансових злочинів залишається шахрайство. Бо не дивлячись на 14 тис. скерованих справ до суду, залишається ще 68 тис., більшість з яких фактові, і навряд мають перспективу дійти до судового розгляду, і це тільки статистика минулого року.

Тому, робота правоохоронної системи повинна включати не тільки розслідування та притягнення до відповідальності, але й превентивні заходи, спрямовані на попередження фінансових злочинів.

Наталія Баранова, адвокатка практики White-Collar Crime, Compliance & Investigations у Miller Law Firm

Хочеш дізнатися секрети успішної роботи з інформацією? Замов презентацію нової LIGA360. Дані та джерела для всієї команди: топменеджерів, юристів, бухгалтерів, комплаєнс-фахівців і не тільки. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему