Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Неоформлений працівник. Ризики та їх вартість для роботодавця

Попри наявну державну політику, спрямовану на належне декларування трудових відносин між працівником та роботодавцем, розпочату ще до широкомасштабної війни, ситуація з тіньовою працею в Україні все ж не виглядає достатньо прийнятною, а з повномасштабною війною вона значно погіршилася. Доказом цього є, в тому числі, чергова ініціатива Державної служби України з питань праці спільно з Державною податковою службою України щодо проведення інформаційної кампанії про переваги офіційної зайнятості, а також ризиків і наслідків незадекларованої праці для працівників, роботодавців і держави. Метою даної кампанії є привернення уваги суспільства до важливості укладення трудових договорів, а відповідно  - виконання юридичного обов'язку щодо сплати податків та уникнення розповсюдження неформальної економіки, що наносить невиправну шкоду обороноздатності країни.  

Більше того, відповідні мобілізаційні заходи в Україні сприяли тому, що недобросовісні роботодавці, з метою уникнення мобілізації значної частини власного персоналу вдаються, навіть, до таких ганебних прийомів, як офіційне звільнення працівників, які фактично продовжують працювати в компанії, але вже в “тіні”. За даними  Державної служби України з питань праці, втрати від незадекларованої праці становлять більше 100 млрд грн на рік, які дозволили б на 20 % збільшити видатки на оборону країни. 

Незадекларована робота, або робота в неформальному секторі економіки, є явищем, характерним для всіх ринкових економік. У будь-якій економіці можна знайти суб'єктів - роботодавців, найманих працівників та самозайнятих осіб, які вважають, що вигоди від перебування в тіньовій економіці переважають витрати на легальні трудові відносини. Таке переконання, однак, може бути ілюзорним. Вигоди, переважно фінансові, виходять на перший план, оскільки їх легко піддати кількісній оцінці, до того ж вони є майже визначеними і негайними. 

Витрати набагато менш помітні, оскільки їх виникнення, як правило, не є визначеним, часто відтермінованим і, як наслідок, їх важко оцінити кількісно. Порівняння відчутних вигод з невизначеним ризиком понесення витрат змушує компанії, які живуть сьогоднішнім днем, дивитися на те, що вони мають тут і зараз, і не перейматися власним майбутнім.  

На рішення роботодавця про використання незадекларованої праці впливає низка факторів, які складаються у своєрідний розрахунок вигод і витрат. Роботодавець працевлаштовує працівника на незадекларованій основі, якщо він вважає, що вигоди від цього перевищують витрати. 

Роботодавець, який дивиться лише на поточні доходи та витрати бізнесу і не думає про свою компанію в довгостроковій перспективі, може недооцінити ті витрати, що пов'язані з працевлаштуванням незадекларованих працівників, які можуть стати наслідком  зниження здатності компанії до розвитку та накладення штрафних санкцій за такі дії. Важливо, що вигоди роботодавець отримує негайно, в той час як витрати є невизначеними і відкладаються у часі.  

Монітор дані про власну компанію з новою LIGA360. Дивись на досьє компанії очима партнерів, конкурентів та перевіряючих органів. Аналізуй згадки в медіа, інтернет-ЗМІ, соціальних мережах, участь в судових справах. Дізнайся більше переваг, замовивши персональну презентацію. 

Однак недобросовісні роботодавці свідомо йдуть на відповідні неетичні кроки,  не завжди усвідомлюючи всі ризики, пов'язані з використанням незадекларованої праці. До таких ризиків відносяться: 

  • Недобросовісна конкуренція на ринку; 

  • низька продуктивність праці через відсутність мотивації у працівників; 

  • Плинність кадрів, що виражається у відсутності лояльності працівників до компанії, що призводить до низької якості роботи та ризику раптової втрати працівників, а в довгостроковій перспективі - до низької якості продукції та послуг, що надаються, і, як наслідок, до зменшення кількості замовлень та збитків; 

  • поганий імідж роботодавця серед потенційних ділових партнерів, що призводить до обмеження можливостей співпраці з партнерами, які дбають про довіру до себе та своїх контрагентів і відповідають певним стандартам; 

  • низький рівень довіри серед шукачів роботи, що призводить до проблем з набором нових працівників; 

  • труднощі з отриманням кредиту та розвитком бізнесу; 

  • відсутність можливостей для професійного розвитку працівників; 

  • відсутність доступу до іноземних ринків; 

  • рівень якості продукції, що в довгостроковій перспективі не може бути покращений; 

  • фінансові наслідки за порушення законодавства. 

Варто зазначити, що станом на сьогоднішній день, розміри фінансових санкцій за використання незадекларованої праці є досить суттєві.  

Вид порушення  

Санкція  

Кодекс законів про працю України, ст. 265

Фактичний допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту) 

Попередження - для платників єдиного податку 1-3 груп; 

10 мінімальних заробітних плат (80 000 грн.) за кожного працівника - для всіх інших. 

Виплата заробітної плати без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків 

10 мінімальних заробітних плат (80 000 грн.) за кожного працівника - для всіх інших 

Оформлення працівника на неповний робочий час при його повній зайнятості  

10 мінімальних заробітних плат (80 000 грн.) за кожного працівника - для всіх інших 

Недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов'язків, передбачених законодавством про військовий обов'язок і військову службу, про альтернативну (невійськову) службу та про мобілізацію   

4 мінімальних заробітних плат (32 000 грн.) за кожного працівника.  

Недопущення до перевірки з питань виявлення вищезазначених порушень або  створення перешкод у її проведенні   

16 мінімальних заробітних плат (128 000 грн.) 

Недопущення до перевірки з питань додержання законодавства про працю або перешкоджання у її проведенні  

3 мінімальних заробітних плат (24 000 грн.) 

 

Перевищення встановленої допустимої кількості трудових договорів з нефіксованим робочим часом або ведення недостовірного обліку робочого часу працівника, який працює за трудовим договором з нефіксованим робочим часом, тосовно фактично виконуваної ним роботи 

3 мінімальних заробітних плат (24 000 грн.) за кожного працівника. 

Кодекс України про адміністративні правопорушення, ст. 41

Допуск працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту); 

Допуск до роботи іноземця або особу без громадянства на умовах трудового договору (контракту) без дозволу на застосування їхньої праці. 

Від 8500 до 17 000 грн.; 

Від 17 000 до 34 000 грн. - при повторному порушенні протягом року 

  

Кодекс України про адміністративні правопорушення, ст. 188-6 

Недопущення інспектора праці до перевірки або невиконання його законних вимог щодо усунення порушень законодавства про працю 

Від 850 до 1700 грн. 

 

Вся інформація для твоєї компанії - тепер в єдиному продукті LIGA360. Збільшуй швидкість виявлення бізнес-ризиків: правових, регуляторних, санкційних, репутаційних, судових, фінансових, договірних. Замов презентацію прямо сьогодні. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему