Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Операційний ризик як індикатор "здорового" розвитку компанії

За останні декілька десятиліть поступовий інтерес до ризик орієнтованого підходу в управлінні компанією зазнав надзвичайного зросту та досяг свого апогею в нинішньому нестабільному періоді. Еволюції даного явища сприяли низка наступних причин: глобалізація світової економіки, терористичні атаки, екологічні катастрофи, банкрутства відомих світових компаній, масовані кібератаки, крах великих відомих банків, періодичні фінансові кризи, стихійні лиха пандемії, війни тощо.

Процес ефективного управління ризиками дозволяє компаніям, що зацікавлені у власному успішному розвитку усунути або зменшити найбільші та найпоширеніші ризики, а також адекватно реагувати на зміни, в міру їх виникнення, та використовувати наявні можливості для їх мінімізації.

Нижче мова піде саме про операційний ризик, як один із бізнес-ризиків, що доповнює всі інші ризики, на які наражається компанія. Він зосереджений на пошуку відповіді на питання, як використовувати ресурси в організаційному циклі для досягнення поставленої господарської мети.

Операційний ризик поєднує в собі організаційні ризики та ризики, пов'язані з глобалізацією, швидкими технічними змінами, інноваціями, аутсорсингом та людським фактором. Відсутність контролю над операційним ризиком через неадекватну або неефективну організацію роботи, відсутність взаємозв'язку між організаційною структурою та операційною стратегією або, навіть, поверхневе ставлення до контрольних функцій може призвести до фінансових труднощів або навіть до банкрутства компанії.

Даний ризик, як жоден інший, є багатогранним і може впливати на всі процеси та сфери діяльності компанії, а його джерела можуть бути пов'язані як із зовнішнім середовищем, так і з внутрішніми процесами компанії. Операційний ризик оцінює знання, досвід, відповідальність менеджерів, їх здатність приймати виважені рішення, їхню обізнаність у функціонуванні компанії, а також дотримання процедур, узгодженість та якість документації, дотримання законодавства, в тому числі готовність та стійкість компанії до подій із зовнішнього середовища.

Операційний ризик - це також загрози, які можуть призвести до вимірних фінансових втрат компанії через відсутність контролю, невдалі або неправильні фінансові розрахунки, неправильну оцінку фінансових інструментів, непрацюючі або несвоєчасно впроваджені системи та інструменти. Це може призвести до фінансових втрат через матеріалізацію подій, що відбуваються в компанії.

Це також може бути потенційна нездатність внутрішніх операційних процесів компанії оптимізувати повернення інвестованого капіталу. Ці ризики можна розділити на чотири фундаментальні категорії:

  • Ризики взаємовідносин з бізнес-спільнотою:

- відносини з клієнтами (наприклад, скарги, судові позови);

- відносини з акціонерами;

- відносини з регулятором;

- відносини з третіми сторонами (наприклад, прес-релізи).

  • Кадрові ризики:

- кваліфікація працівників;

- навмисна чи ненавмисна шкода;

- наявність персоналу, практика працевлаштування, культура праці тощо;

- організація управління.

  • Технологічні ризики:

- ефективність інформаційних та комунікаційних систем;

- технологічна належність обладнання;

- постачання ключових послуг (наприклад, електроенергії, телекомунікацій тощо).

  • Матеріальні та випадкові ризики, стихійні лиха.

Джерелами операційного ризику можуть бути:

1. Внутрішнє та зовнішнє шахрайство;

2. порушення правил охорони праці та безпеки;

3. збитки, що завдані матеріальним активам компанії;

4. збої в роботі інформаційних систем компанії;

5. збої в роботі технічних (не пов'язаних з інформаційними технологіями) систем;

6. недоброзичливість та недостатня компетентність персоналу компанії;

7. відсутність резервів кадрів та плинність кадрів;

8. недостатня функціональність та брак матеріальних ресурсів;

9. недостатній або погано організований функціональний контроль.

Узагальнюючи викладене, можна дійти висновку, що здатність компаній управляти, зокрема, операційним ризиком є фундаментальною ознакою їхньої конкурентної позиції на ринку та можливостей зростання. В той же час, в епоху глобалізації та розвитку інформаційних технологій, і доступу до відповідних інструментів, управління операційним ризиком в компанії не обов'язково має бути дуже складним та витратним процесом.

Отримай комплексну інформацію щодо ризиків роботи з контрагентами - у новій LIGA360. Перевіряй 28 ризик-факторів, повне досьє, структуру власності, податкову, судову інформацію, активи та власність, медіаактивність. Замов персональну презентацію менеджера сьогодні. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему