Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Кримінальний комплаєнс-аудит: які ризики шукають інвестори та як готуватися до перевірки

Уявіть, що ви інвестор. Ви обираєте компанію для інвестування не тільки через її привабливу прибутковість, але й через надійність вашого вкладення. Ви хочете бути впевненими, що ваші кошти будуть у безпеці, а інвестиції принесуть обіцяні дивіденди. У світі інвестицій ці два аспекти - прибутковість і безпечність - завжди йдуть рука об руку.  

Прибутковості можна досягти шляхом інвестуванням у відповідні підприємства, які мають інноваційні ідеї, гарну маркетингову стратегію, структуру підприємства тощо. У той же час ця декларативна прибутковість завжди зводиться до безпечності інвестицій. Простою мовою, чи повернуться ці гроші, і чи отримає інвестор дивіденди.  

Безпечність можна забезпечити цілим рядом заходів, і вона часто залежить від зовнішніх факторів. Але що ж робити, щоб переконатися у безпеці інвестицій? Тут на допомогу приходить кримінальний комплаєнс-аудит. За дотримання кримінального комплаєнсу відповідає окрема особа на підприємстві, або підприємство може замовити послуги аудитора. Аудитор частіше за все буде проводити аналіз за широким спектром питань на підприємстві, однак, якщо брати саме кримінальний комплаєнс, то аудитор буде зважати в основному на таке (я брав в аналіз тільки неумисні порушення положень кримінального законодавства, тобто, презюмував, що за консультацією звертається особа, яка веде законну діяльність):  

  • Ведення діяльності без відповідної ліцензії. Перш за все варто зважати на обраний КВЕД підприємства. Якщо підприємство планує запроваджувати новий вид діяльності, то для цього воно має внести відповідний КВЕД та/або отримати ліцензію за необхідності.  

  • Протидія законній господарській діяльності. Кримінальний кодекс УкраїниКК України») містить доволі розпливчасте формулювання того, що є протидією законній господарській діяльності. Зокрема, формулювання «укласти угоду або не виконувати укладену угоду, виконання (невиконання) якої може заподіяти матеріальної шкоди або обмежити законні права чи інтереси того, хто займається господарською діяльністю, поєднана з погрозою насильства над потерпілим або близькими йому особами, пошкодження чи знищення їхнього майна або захоплення цілісного майнового комплексу, його частини, будівель, споруд, земельної ділянки, об'єктів будівництва, інших об'єктів та незаконне припинення або обмеження діяльності на цих об'єктах та обмеження доступу до них». Логіка законодавця є наступною: у випадку незгоди контрагента щодо виконання умов угоди, спробу зобов'язати такого контрагента до виконання ним умов договору можна кваліфікувати за ст. 206 КК України. Ця стаття, як і деякі інші кримінальні правопорушення у сфері господарської діяльності, містять у собі дуже тонку межу між законною діяльністю та незаконною. В умовах поліцейської держави варто мати на увазі, що будь-яку діяльність, яка містить хоч якісь ознаки протиправності (навіть виключно господарської та/або цивільної), можна трактувати як порушення кримінального законодавства. Саме тому у випадку порушення контрагентом умов договору варто проконсультуватися з юристом щодо того, які інструменти доступні в кожному конкретному випадку, та які з них є найбільш ефективними.   

  • Прозорість отримання та виплати коштів. Питання полягає у тому чи не займається підприємство відмиванням коштів і чи не отримує кошти у незаконний спосіб. У цьому аспекті «hand in hand» йде бухгалтерський аудит, оскільки саме за допомогою аналізу бухгалтерії і можна помітити такий ризик.  

  • Незаконне використання творів і об'єктів авторського та суміжних прав. Якщо по-простому, то чи перевірили ви перед використанням торговий знак, найменування, кваліфіковане значення походження товару перед його продажем чи ні. У випадку неперевіреного використання цих об'єктів та спричинення матеріальної шкоди мінімум у розмірі 30 280 грн., то це вже буде кримінальним правопорушенням.  

  • Порушення правил екологічної безпеки. Раніше подача заяви про вчинення особою кримінального правопорушення саме за порушення правил екологічної безпеки було дієвим механізмом «привласнення» чужого бізнесу. Наразі ця проблема вже не є настільки поширеною, що зменшує ймовірність дослідження інвесторами цього аспекту. Однак у той самий час це не має призводити до цілковитого нівелювання відповідних ризиків.  

Наведені вище ризики можна умовно поділити на дві групи: репутаційні та фінансові. Будь-який інвестор не бажає мати репутаційні та фінансові збитки за свої вкладення.  

Для того, щоб підготуватися до перевірки, варто провести внутрішній аудит з ряду питань: 

  • чи підприємство проводить свою діяльність маючи належні дозволи;  

  • чи підприємство не протидіє законній господарській діяльності;  

  • чи дотримується підприємство законодавства щодо запобігання відмивання доходів;  

  • чи дотримується підприємство законодавства щодо екологічної безпеки, авторського права тощо.  

Перелік не є вичерпним, оскільки все залежить від сфері діяльності підприємства, його форми власності, виду тощо. Юрист, поєднавши усі компоненти пазлу, зможе виокремити проблемні питання та ризики у діяльності підприємства.  

Таким чином, будь-який інвестор зважає на два фундаментальні аспекти: прибутковість та безпечність інвестицій. Основними ризиками, на які може звертати увагу інвестор є: чи підприємство проводить свою діяльність маючи належні дозволи; чи підприємство не протидіє законній господарській діяльності; чи дотримується підприємство законодавства щодо запобігання відмивання доходів; чи дотримується підприємство законодавства щодо екологічної безпеки, авторського права тощо. Якісна підготовка до перевірки полягає у проведенні юристом внутрішнього аудиту з метою виявлення кримінальних ризиків для підприємства.  

Отримай комплексну інформацію щодо ризиків роботи з контрагентами - у новій LIGA360. Перевіряй 28 ризик-факторів, повне досьє, структуру власності, податкову, судову інформацію, активи та власність, медіаактивність. Замов персональну презентацію менеджера сьогодні. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему