Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Ідентифікація рівнів ризику при співпраці з РЕР

Відповідно до чинного законодавства України, кожен зобов'язаний суб'єкт первинного фінансового моніторингу (надалі - СПФМ або зобов`язаний суб`єкт) повинен виконувати дії, спрямовані на запобігання відмиванню коштів, отриманих злочинним шляхом, серед іншого і здійснювати верифікацію нових (потенційних) клієнтів. Відповідні дії полягають на необхідності збору визначеної інформації про клієнта та отримання від нього конкретних документів. Одним із обов'язкових заходів у рамках процедури знайомства з клієнтом є визначення того, чи має клієнт або фактичний його бенефіціар статус політично значущої особи або являється членом сім`ї такої особи, чи її близького оточення. Якщо відповідна особа має такий статус, зобов'язаний суб'єкт повинен застосувати посилені заходи фінансового моніторингу щодо такої особи. 

Щодо РЕР  

Політично значущі особи (Politically exposed persons, надалі - РЕР) складають унікальну групу клієнтів, які можуть проявляти особливу схильність до корупційних проявів. Хоча наявність відповідного статусу жодним чином не свідчить про зв'язок такої особи з кримінальним середовищем, але до економічних відносин, що склалися з нею, безсумнівно, повинні висуватися спеціальні превентивні вимоги. 

Визначення політично значущої особи міститься в основному антикорупційному Законі України "Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення” (надалі - Закон), яким визначено, що РЕР є  фізична особа, яка є національним, іноземним публічним діячем та діячем, який виконує публічні функції в міжнародних організаціях.  

Державна служба фінансового моніторингу України у своїх Методичних рекомендаціях щодо виявлення та ідентифікації публічних діячів та забезпечення проведення їх фінансових операцій, звертається до рекомендацій FATF (Міжнародна група з протидії відмиванню брудних грошей) у визначенні політично значущої особи як "індивіда якому доручено/було доручено виконувати видатну публічну функцію". 

FATF визнає, що через свій статус і вплив багато високопосадовців займають позиції, які надають можливість для легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, і вчинення злочинів, зокрема, пов'язаних з корупцією. Вони включають в себе корупцію і хабарництво, а також здійснення діяльності, пов'язаної з фінансуванням тероризму. 

Визначення FATF так само, як і визначення українського законодавства, відносно публічних діячів, поділяє їх на міжнародних (іноземних), національних та публічних діячів міжнародних організацій.  

Іноземними публічними діячами є особи, на яких було покладено важливу державну функцію у чужій країні, наприклад глави держав або урядів, великі політики, урядовці судових або військових установ, керівники державних корпорацій, видатні діячі політичних партій. 

Національними публічними діячами є особи, на яких було покладено важливу державну функцію у своїй країні, наприклад глави держав або урядів, великі політики, урядовці судових або військових установ, керівники державних корпорацій, видатні діячі політичних партій. 

В українському законодавстві (п. 37 ч. 1 ст. 1 Закону) міститься досить значний перелік фізичних осіб, які виконують або виконували в Україні визначні публічні функції, а відтак вказане дає підстави вважати, що при визначенні рівня корупції в державі приділяється увага пріоритетним заходам, що здійснюються з метою запобігання корупційним діянням публічно значущих осіб.  

РЕР міжнародних організацій є особи, яким довірені або були довірені важливі функції міжнародною організацією, та відносяться до членів вищого керівництва або осіб, на яких були покладені еквівалентні функції, тобто директорів, заступників директорів і членів правління або еквівалентним посадам. 

Членами сім'ї є фізичні особи, які пов'язані з РЕР безпосередньо (кровна спорідненість) або шлюбом, або схожими (цивільними) формами партнерства. Рекомендаціями FATF не визначено, кого можна вважати «членами сім'ї» РЕР, оскільки це залежить в певній мірі від соціально-економічних і культурних особливостей тієї країни, звідки РЕР. Виявлення таких осіб - це проблема, оскільки розуміння того, хто є членом сім'ї постійно змінюється.  

Пов'язаними особами є особи, що пов'язані з РЕР відповідно до особистих (соціальних) або ділових (професійних) зв'язків. 

Міжнародні стандарти включають в даному визначенні: 

  • партнерів поза сім'єю (наприклад подруг, друзів, коханок/коханців);  

  • видних членів однієї і тієї ж політичної партії, громадської організації, трудового союзу; 

  • ділових партнерів або колег, особливо тих, що поділяють бенефіціарну власність над юридичними особами з РЕР; 

  • осіб, які в іншому випадку пов'язані (наприклад, шляхом спільного членства в компанії); 

  • осіб, які за наявності особистих відносин (соціальних, економічних і культурних умов) можуть відігравати певну роль у відносинах із РЕР. 

4 нових режими для розслідування контрагентів - в новій LIGA360. Санкційні зв'язки, родинний бізнес, міжнародний бізнес, зв'язки між двома компаніями. Оцініть зручність миттєвого аналізу бізнес-ризиків, замовивши презентацію LIGA360. 

Щодо ризиків у співпраці з РЕР 

Ключем до ефективного контролю ділових відносин з РЕР для СПФМ є постійне використання підходу на основі ризику і жорсткого застосовування принципу «знай свого клієнта», викладеного у Рекомендаціях FATF та примітках до них. 

Міжнародні стандарти та найкращі практики вказують, щоб заходи щодо забезпечення належної перевірки застосовувались до кожної РЕР, будь то клієнт або фактичний власник, або бенефіціар банківського переказу, страхового полісу, трасту і т. д. Вищезазначені заходи також повинні застосовуватися до його/її безпосередніх членів сім'ї та близьких осіб, проте визначатись індивідуально юрисдикцією. 

Відповідно до ч. 1 ст. 7 Закону, СПФМ зобов'язаний у своїй діяльності застосовувати ризик-орієнтований підхід, враховуючи відповідні критерії ризику, зокрема, пов'язані з його клієнтами: 

  • географічним розташуванням держави реєстрації клієнта або установи, через яку він здійснює передачу (отримання) активів; 

  • видом товарів та послуг, що клієнт отримує від суб'єкта первинного фінансового моніторингу; 

  • способом надання (отримання) послуг. 

Ризик-орієнтований підхід має бути пропорційний характеру та масштабу діяльності суб'єкта первинного фінансового моніторингу.  

СПФМ важливо усвідомлювати рівень ризику, який несе їх клієнт, тому що це може визначити, наскільки пильну увагу слід приділяти вказаному клієнту в рамках підходу, заснованому на оцінці ризику. 

Через ризики, які пов'язані з РЕР, рекомендації FATF вимагають застосування додаткових заходів належної перевірки та посиленої уваги до ділових відносин з РЕР. Ці вимоги носять превентивний характер і не повинні тлумачитися як підтвердження, що всі політично значущі особи залучені в злочинну діяльність. 

У міжнародній практиці зазвичай використовують наступні ступені ризику, які може принести РЕР, в залежності від посади або виконуваних функцій: 

  • На першому рівні РЕР з високим ступенем ризику (глава держави та уряду, члени уряду на національному або регіональному рівнях, керівники судової системи, правоохоронних органів або збройних сил або високопосадовці центральних банків та політичних партій); 

  • Другий рівень РЕР передбачає середній ступінь ризику (сюди входять високопосадовці військових та релігійних груп, вищі комісари, консули та посли, а також високопосадовці державних служб); 

  • РЕР з середнім ступенем ризику третього рівня (виконавчі органи державних організацій та підприємств - члени Ради директорів, Правління тощо); 

  • На четвертому рівні РЕР з низьким ступенем ризику (посадові особи міжнародних або наднаціональних організацій, мери та члени міських та районних рад належать до посадових осіб з найменшим ризком).   

Підсумовуючи викладене, варто зазначити про те, що чітке дотримання національного законодавства, міжнародних рекомендацій та регламентів, а також ефективна реалізація підходу, який заснований на оцінці ризиків, дозволяє збалансовано інтегрувати людський фактор та інформаційні технології в процес ідентифікації та здійснення верифікації РЕР.  

Отримай комплексну інформацію щодо ризиків роботи з контрагентами - у новій LIGA360. Перевіряй 28 ризик-факторів, повне досьє, структуру власності, податкову, судову інформацію, активи та власність, медіаактивність. Замов персональну презентацію менеджера сьогодні. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему