Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Несподівані і надзвичайні надходження від знерухомлених російських активів. Механізм їх передачі Україні

26 липня 2024 року Європейський Союз (надалі - ЄС) надав на підтримку України перший платіж у розмірі 1,5 млрд євро, отриманих від знерухомлених російських активів. Ці несподівані і надзвичайні доходи, отримані операторами ЄС і утримувані центральними депозитаріями цінних паперів (CSD) від знерухомлених російських суверенних активів.  

У зв'язку зі знерухомленням активів і резервів Центрального банку Росії на балансах центральних депозитаріїв цінних паперів (CSD) накопичуються несподівані і надзвичайні залишки грошових коштів, що призводить до несподіваних і надзвичайних доходів. Ці доходи не обов'язково повинні надаватися Центральному банку Росії за застосовними правилами, навіть після припинення заборони на транзакції (знерухомлення). Вони не є суверенними активами. 

 Тож тепер ці гроші будуть спрямовані для підтримки військового потенціалу України, а також для підтримки відбудови країни через: 

  •  Європейський фонд миру (надалі - EPF) - позабюджетний інструмент, який посилює здатність ЄС діяти як глобальний постачальник безпеки. Він був створений у березні 2021 року для збереження миру, запобігання конфліктам та зміцнення міжнародної безпеки. EPF фінансує дії Спільної зовнішньої та безпекової політики з військовими та оборонними наслідками, які посилять здатність ЄС запобігати конфліктам, розбудовувати мир та зміцнювати міжнародну безпеку. Вона охоплює розширений спектр військових місій та операцій ЄС і дозволяє ЄС підтримувати партнерів на глобальному рівні, як на двосторонньому рівні, так і через міжнародні чи регіональні організації. 

Через EPF ЄС має можливість надавати військову техніку для підвищення безпеки та обороноздатності своїх партнерів. На додаток до навчання, що проводиться для партнерів, EPF також дозволяє ЄС надавати обладнання за умови дотримання суворих гарантій та механізмів контролю. 

EPF знаходиться на передовій у підтримці спроможностей та стійкості Збройних Сил України у захисті територіальної цілісності та суверенітету України, а також у захисті цивільного населення від триваючої російської військової агресії. У рамках EPF затверджено загальну суму в розмірі 6,1 млрд євро для надання військової підтримки Збройним силам України.  

Адміністратором заходів допомоги через свою Службу зовнішньополітичних інструментів виступає Європейська комісія. Комісія також виступає в якості бухгалтера та внутрішнього аудитора для заходів допомоги через Генеральну дирекцію з питань бюджету та Службу внутрішнього аудиту відповідно. Адміністратор відповідає за фінансову реалізацію заходів допомоги.  

  • Фонд для України - це спеціальний інструмент, який дозволить ЄС надати Україні до 50 мільярдів євро стабільної та передбачуваної фінансової підтримки протягом 2024-2027 років. 

Механізм підкреслює зобов'язання ЄС підтримувати Україну в умовах триваючої агресивної війни Росії та на її шляху до членства в ЄС. 

Цілями даного механізму є: 

  • Підтримка відновлення, відбудови та модернізації України; 

  • Підтримка потреб у фінансуванні України, щоб уряд міг безперебійно надавати державні послуги; 

  • Мобілізувати інвестиції в приватний сектор України для швидкого економічного відновлення та відбудови; 

  • Підтримати Україну у проведенні реформ, необхідних на її шляху до вступу до ЄС; 

  • Підтримати ширше українське суспільство, допомагаючи подолати соціальні наслідки війни. 

Щоб фінансувати кредити для України, Європейський Союз до кінця 2027 року залучить на фінансовому ринку 33 мільярди євро шляхом випуску облігацій ЄС через єдину стратегію фінансування.   

Гранти фінансуватимуться з річного бюджету ЄС за новим спеціальним інструментом під назвою «Резерв для України». Цей інструмент залучатиметься щороку як частина річної бюджетної процедури, щоб врахувати успіхи, які робить Україна у втіленні реформ та використанні інвестицій. 

Для отримання підтримки Україна має втілити свій план відновлення й реформ, а також зберегти:  

  • демократичні механізми, зокрема багатопартійну парламентську систему;  

  • верховенство права;  

  • права людини, зокрема права осіб, що належать до меншин. 

90% фінансового внеску від надзвичайних надходжень спрямовується до Європейського фонду миру (EPF), а 10% - до Українського фонду для підтримки  військових потреб України та її потреб у відбудові відповідно. 

За інформацією Європейської комісії, саме через вищезазначені два механізми, несподівані і надзвичайні надходження від знерухомлених російських активів повною мірою використовуються на користь України. Саме така модель передачі даних активів гарантує, що доходи витрачаються на зміцнення військової спроможності та відбудову відповідно до надійних правил управління фінансами. 

Хочете знайти практику правозастосування з актуальних питань? Найповнішу інформацію та інструменти legal research надасть LIGA360. Побачте всебічний контекст з різних інформаційних потоків: 1,8 млн НПА та аналітичних матеріалів, 116 млн судових рішень, 300 реєстрів та відкритих джерел. Замовте презентацію для вашої команди. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему