Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Інфраструктура для надходження іноземних інвестицій в Україну. Правові механізми Нацбанку

З метою надання іноземним інвесторам прямого доступу до ринкових боргових інструментів (крім державних цінних паперів), спрямованих на відбудову і відновлення України, Національним Банком України (надалі - Національний банк або НБУ), Постановою № 90 від 19.07.2024 року внесені зміни до Положення про провадження депозитарної і клірингової діяльності та забезпечення здійснення розрахунків за правочинами щодо цінних паперів Національним банком України, затвердженого Постановою Правління Національного банку України № 140 від 21 грудня 2017 року. (надалі - Постанова). 

З набранням чинності відповідних змін, а саме з 24 липня 2024 року, розширюється перелік клієнтів та депонентів, яких може обслуговувати Національний банк під час виконання ним функції депозитарної установи.  

Зокрема, відповідно до абз. 4 п.п. 7 п. 13 глави 3 Постанови, рахунок у цінних паперах номінального утримувача відкривається Національним банком під час провадження ним депозитарної діяльності депозитарної установи іноземній фінансовій установі, що відповідає вимогам, установленим законодавством України з питань депозитарної діяльності. Відтак, НБУ зможе відкривати та обслуговувати рахунок в цінних паперах номінального утримувача для іноземної фінансової установи, що відповідає вимогам законодавства України, та рахунок в цінних паперах власника для іноземного депозитарію. 

За повідомленням Національного банку, відкриття рахунку в цінних паперах номінального утримувача для іноземної фінансової установи дасть змогу з'єднати інфраструктуру українського та міжнародного фінансових ринків для забезпечення доступу іноземного капіталу в Україну. Це відкриє шлях для іноземних інвестицій у фінансові інструменти, випущені для відбудови держави. Йдеться, зокрема, про облігації місцевих позик, інфраструктурні облігації, облігації міжнародних фінансових організацій та про інші боргові фінансові інструменти, спрямовані на відновлення України. 

Вищевказані зміни до Постанови є початковим етапом виконання зобов'язань України, які зафіксовані у Меморандумі про економічну та фінансову політику від 17 червня 2024 року, відповідно до якого Україна зафіксувала свою макроекономічну та структурну політику на 2024-2027 роки, зокрема, і щодо інфраструктури ринку капіталу.  

Отож, виходячи з положень вищевказаного Меморандуму, створення механізмів для прямого доступу іноземних інвесторів до ринкових боргових інструментів відбувається в наступні етапи: 

  • На першому етапі Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) ухвалює нормативний документ щодо НБУ, який дозволить НБУ розширити «лінк» НБУ з системою Clearstream до кінця липня 2024 року, щоб полегшити доступ іноземного капіталу до муніципальних облігацій та інших українських боргових інструментів, пов'язаних з відбудовою.  

  • На другому етапі НКЦПФР, Національний депозитарій (НДУ) і НБУ за технічної допомоги МВФ націлені на те, щоб встановити прямий «лінк» між ЦДЦП (Центральний депозитарій цінних паперів) та іноземними ЦДЦП до кінця липня 2025 року, щоб розшири доступ іноземних інвесторів до ширшого спектру інструментів та ринків.  

До кінця серпня 2024 року НБУ, НКЦПФР і Міністерство фінансів запропонують інші заходи, спрямовані на вдосконалення інфраструктури ринку капіталу.   

Внесені до Постанови зміни, як елемент програми України з відновлення фіскальної та досягнення боргової стійкості на довгострокову перспективу, дозволять зберегти макроекономічну та фінансову стабільність в умовах триваючої війни, із одночасною підготовкою підґрунтя для післявоєнного відновлення.  

Нова LIGA360 змінює все! Єдиний продукт для всієї компанії. Виявляє правові, партнерські, фінансові, санкційні, репутаційні ризики. Допомагає приймати аргументовані рішення, використовуючи силу інформації на 360. Замов презентацію для своєї компанії. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему