Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Первинний інструктаж на робочому місці. Чому не варто ризикувати роботодавцю та працівнику?

Правильно організоване робоче середовище є не лише юридичним обов'язком кожного роботодавця, але й основою для забезпечення безпечних умов праці, оптимізації робочих процесів, підвищення їх ефективності та створення позитивного іміджу компанії в цілому.     

Ознайомлення нових співробітників з правилами охорони праці та порядком здійснення ними їхніх посадових обов`язків, а також регулярне нагадування відповідних правил вже існуючим працівникам допомагає істотно мінімізувати ризик нещасних випадків, професійних захворювань та інших, непередбачуваних наслідків, як для роботодавця, так і для працівника.  

Варто зазначити про те, що з правової точки зору, трудове законодавство наголошує нам на тому, що основою для початку роботи працівника є його ознайомлення та інформування про місце виконання посадових обов`язків, права та обов`язки працівника, умови праці, проходження інструктажу з охорони та гігієни праці, пожежної безпеки тощо. 

Відповідні вимоги до роботодавця закріплені в положеннях наступних профільних нормативно-правових документів: 

Отож, виходячи з узагальнених положень вищезазначених нормативно-правових актів, новоприйнятий працівник підприємства має пройти первинне навчання перед тим, як приступити до виконання своїх посадових обов'язків. Таке навчання варто поділити на два етапи - загальний інструктаж та інструктаж безпосередньо на робочому місці.  

Що стосується загального інструктажу, то зазвичай його проводить особа, відповідальна за охорону праці на підприємстві.     

Довідка: 

Відповідно до ст. 15 ЗУ “Про охорону праці”, на підприємстві з кількістю працюючих 50 і більше осіб роботодавець створює службу охорони праці відповідно до типового положення, що затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони праці. 

На підприємстві з кількістю працюючих менше 50 осіб функції служби охорони праці можуть виконувати в порядку сумісництва особи, які мають відповідну підготовку. 

На підприємстві з кількістю працюючих менше 20 осіб для виконання функцій служби охорони праці можуть залучатися сторонні спеціалісти на договірних засадах, які мають відповідну підготовку. 

Загальний інструктаж спрямований на підвищення обізнаності працівника з питань, що стосуються охорони праці. Проінструктований працівник отримує знання про те, яким чином виконувати свої обов'язки, мінімізуючи настання нещасних випадків на виробництві, дбаючи про власне здоров'я та здоров'я своїх колег. Окрім того, працівник набуває знань про основи пожежної безпеки, принципів безпечної евакуації, а також її здійснення та надання першої медичної допомоги, а також правил поведінки, у разі виникнення аварії.  

Інструктаж працівника, що проводиться безпосередньо на робочому місці, здійснюється призначеною роботодавцем особою. Такою особою також може бути безпосередній керівник або ж сам роботодавець, який має відповідні знання у цій галузі. Під час даного інструктажу, працівник знайомиться з усіма правилами та особливостями безпечного та правильного здійснення своїх посадових обов'язків. 

Варто також зазначити про те, що виходячи зі змісту Наказу № 15 від 26.01.2005 року, представник роботодавця, що відповідальний за охорону праці на підприємстві повинен зробити відповідний запис про проведення первинного інструктажу в журналі реєстрації інструктажів з питань охорони праці на робочому місці.  

Уникайте помилок кадрового обліку і ризиків для компанії. З LIGA360 ви завжди матимете під рукою потрібні ситуації щодо нарахування і виплати відпускних, лікарняних, трудових змін воєнного стану. Замовте презентацію для себе, та дізнайтеся більше переваг. 

Переходячи до ризиків, пов'язаних з ігноруванням або нехтуванням учасниками трудових відносин вимог законодавства з питань охорони праці, особливу увагу слід звернути на відповідальність та наслідки такої бездіяльності для будь-якої зі сторін правовідносин. 

Безумовно, роботодавець несе правову відповідальність за недотримання законодавства з охорони праці. Зокрема, відповідно до ст. 44 Закону України «Про охорону праці», за порушення законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці, створення перешкод у діяльності посадових осіб органів державного нагляду за охороною праці винні особи притягаються до дисциплінарної, адміністративної, матеріальної, кримінальної відповідальності згідно із законом.  

Притягнення до адміністративної відповідальності здійснюється відповідно до Кодексу України про адміністративні правопорушення, в тому числі, але не обмежуючись: 

  • частина 5 статті 41 КУАП передбачає відповідальність за порушення вимог законодавчих та інших нормативних актів про охорону праці, крім порушення, передбаченого частиною шостою цієї статті; 

  • частина 6 статті 41 КУАП передбачає відповідальність за порушення встановленого порядку повідомлення (надання інформації) центральному органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, про нещасний випадок на виробництві; 

  • статтею 188-4 КУАП передбачено відповідальність за невиконання законних вимог органів спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з нагляду за охороною праці. 

Щодо кримінальної відповідальності, то вона передбачена Кримінальним Кодексом України, зокрема: 

  • Стаття 271. Порушення вимог законодавства про охорону праці. 

  • Стаття 272. Порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою. 

В той же час, найбільші ризики несе особа, яка виконує власні посадові обов'язки, не пройшовши відповідний інструктаж. Такий працівник не володіє достатнім обсягом знань щодо безпечного виконання посадових обов'язків, що, в свою чергу, підвищує ризик нещасного випадку, загрози здоров`ю, зменшення продуктивності праці та як наслідок - може призвести до фінансових та інших збитків підприємства. 

Актуальні кадрові питання-2024 - у новій LIGA360. Військовий облік, бронювання працівників, нестандартні кейси при нарахуванні й виплаті відпускних, лікарняних тощо. Замовте презентацію прямо зараз. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему