Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Еволюція прозорості: як ESG дані змінюють бізнес Новини компаній

Сьогодні банки в країнах Європейського Союзу запитують у клієнтів широкий спектр ESG даних для оцінки екологічних, соціальних та управлінських ризиків, а також для забезпечення відповідності сталим фінансовим стандартам. Основні категорії ESG даних, про які банки запитують у клієнтів, включають: споживання води, енергії (електроенергії, газу, палива), обсяги викидів парникових газів, методи збереження та очищення води, утилізації і переробки відходів. Щодо соціальних даних, то вони передбачають інформацію про трудові умови, охорону здоров'я на робочих місцях та права працівників, дотримання прав людини у всьому ланцюгу постачання, корпоративне управління тощо. 

Чи є ESG дані в Україні? 

Райффайзен Банк Україна вже другий рік поспіль активно співпрацює з клієнтами щодо збору нефінансових даних. Українські компанії мають ESG дані, і більшість з них вже опікується їхньою систематизацією, бо сьогодні нефінансові показники є важливим фактором у комунікації з партнерами й інвесторами. Безумовно, попереду ще багато роботи, але бізнес в Україні робить вже перші впевнені кроки в цьому напрямку. На прикладі українських компаній-експортерів ми вже спостерігаємо інтеграцію ESG даних та принципів у свою основну діяльність. 

Звітність ESG стає обов'язковою для компаній, які експортують свою продукцію до Європейського Союзу. Переглянута Директива ЄС про корпоративну звітність про сталий розвиток (CSRD) вимагає від великих компаній, а також малих і середніх підприємств у ланцюзі постачання звітувати про показники ESG з 2024 року. 

Тому клієнти-експортери вже надають дані ESG своїм партнерам із ЄС. Компанії з сильною практикою ESG, як правило, мають вищі обсяги експорту, оскільки ESG сприяє інноваціям і конкурентоспроможності. Переважна більшість покупців, особливо на розвинених ринках, вимагають від постачальників виконання певних критеріїв сталого розвитку. Відповідно, експортери, які надають прозорі ESG дані, мають більше шансів захищати, підтримувати та укріплювати ділові відносини і мають перевагу над конкурентами. 

До того ж, дотримання ESG стандартів допомагає знижувати екологічні та соціальні ризики, пов'язані з діяльністю компанії. Це може включати зменшення ймовірності штрафів, судових позовів, екологічних аварій та репутаційних втрат. 

Надаючи ESG дані, експортери розширяють свій доступ на нові ринки, створюють міцну репутацію, досягають ефективності операцій і забезпечують довгострокову стабільність, вигідно позиціонуючи себе на світовому ринку.   

Навіщо банки запитують ESG дані? 

Ці дані допомагають банкам оцінювати ESG-ризики при прийнятті рішення про фінансування та інвестування, а також забезпечувати відповідність власних інвестицій регуляторним вимогам і стандартам сталого розвитку, визначати, чи компанія несе користь суспільству та чи не завдає шкоди навколишньому середовищу.  

Найповніші досьє компаній - в LIGA360. Перевірка по біьше ніж 55 санкційним спискам, 300 реєстрам та відкритим джерелам, моніторинг по 120 тис. Медіаджерелам та пошук по 116 млн судовим рішенням. Контролюйте всі види ризиків та загроз! Залиште заявку на персональну презентацію продукту. 

Вже на сьогодні ESG дані враховуються банком при оцінці кредитоспроможності клієнтів і ризиків інвестування: Райффайзен Банк Україна при розгляді кредитних проєктів оцінює: ризик галузі, в якій клієнт працює, вплив основної діяльності компанії на довкілля та суспільство, екологічні та соціальні ризики проєкту, який фінансується. 

Тобто робиться така собі 3-мірна оцінка. При наданні клієнтом якісних і точних даних банк має можливість прорахувати індивідуальний ESG-рейтинг відповідного бізнесу клієнта, який у більшості випадків може бути більш презентативним за галузевий показник і мати перевагу при прийнятті рішення не тільки банком, а й зовнішніми інвесторами та партнерами. Якщо ж даних по компанії немає, банк керується середньогалузевими показниками, які враховують ситуацію в галузі в країні в цілому. 

Крім того, важливо зазначити, що банк як суб'єкт господарювання також має враховувати екологічний та соціальний вплив своєї діяльності, зокрема викиди парникових газів. Особливу увагу банки повинні приділяти викидам Scope 3, які включають непрямі викиди, що виникають від діяльності їхніх клієнтів та постачальників, а не від власних операцій банку. Тому банки і запитують ESG дані.     

Як збираються ESG дані? 

Банки з іноземним капіталом вже сьогодні стикаються з жорсткими вимогами до звітності, що вимагає від них розкриття інформації про ризики ESG. Райффайзен Банк використовує кілька методів для збору ESG даних. 

По-перше, ми застосовуємо внутрішні системи оцінки, маємо власні процедури та опитувальники для клієнтів, які потім завантажуємо в систему, і маємо можливість бачити динаміку рік до року та робити власну аналітику. 

По-друге, ми дуже тісно спілкуємося з клієнтами, разом навчаємося і підвищуємо обізнаність з приводу нефінансової звітності. 

По-третє, ми також користуємося зовнішніми джерелами - це звіти про сталий розвиток клієнтів, екологічні аудити, аналітичні платформи. Додатково звертаємося до неурядових організацій та зовнішніх експертів для отримання необхідних даних про екологічні практики та ризики. 

Не лише міжнародна корпорація, а й невелика фірма може втратити інвесторів, партнерів та клієнтів, якщо не буде дотримуватися ESG принципів, піклуватися про захист довкілля, створювати сприятливі соціальні умови для співробітників та піклуватись про клієнтів. Разом з LIGA360 ви зможете в режимі реального часу моніторити згадки про вашу компанію - та контролювати репутаційні загрози. 

Як відсутність ESG даних впливає сьогодні на можливість отримання кредиту? 

На сьогодні відсутність ESG-даних все ще не є стоп-фактором для отримання кредиту, але ми наближаємося до моменту, що без прозорих і якісних ESG-даних компаніям буде все важче отримати доступ до фінансування. 

Вже сьогодні ми оцінюємо можливі ризики при реалізації інвестиційних проєктів, робимо аналіз впливу діяльності позичальника на довкілля і суспільство, адже це впливає на репутацію банку.   

До того ж є чіткі вимоги і критерії від міжнародних фінансових інституцій щодо сталого фінансування, які повинні виконуватися банками в Україні, якщо вони мають намір брати участь у спільних програмах та ініціативах.  

Необхідно зазначити, що Україна сьогодні переживає важкі часи, тому Райффайзен Банк прийняв для себе стратегію бути поруч з клієнтами і підтримувати їх на перехідному (transition) шляху до «озеленення» та сталої моделі ведення бізнесу.   

Чому ESG-дані важливі для інвесторів та компаній?

Попит інвесторів на ESG рейтинги стрімко зростає. Ми бачимо, що керівництво великих компаній уже зараз вимагає від своїх інвестиційних команд враховувати ESG дні у своїх рішеннях.  

Компанії готують та публікують звіти зі сталого розвитку, наповнюють корпоративну звітність інформацією про виконання певних критеріїв. Адже разом з фінансовими показниками нефінансова стабільність та стійкість робить компанію більш привабливою для інвесторів. 

Це означає, що для залучення інвестицій нам всім потрібно багато працювати на різних рівнях - від великих корпорацій до малого бізнесу.  

4 нових режими для розслідування контрагентів - в новій LIGA360. Санкційні зв?язки, родинний бізнес, міжнародний бізнес, зв?язки між двома компаніями. Оцініть зручність миттєвого аналізу бізнес-ризиків, замовивши презентацію LIGA360. 

Які основні виклики у зборі та використанні ESG-даних? 

Поки що не існує єдиного уніфікованого стандарту для ESG-звітува

ння, що призводить до непослідовних показників й ускладнює порівняння даних між компаніями. Дані в компанії часто фрагментовані й розділені по різних відділах і системах, що також ускладнює збір і консолідацію. 

Також часто постає питання якості, прозорості та надійності даних, бо звітують компанії з обмеженим аудитом або перевіркою. Багатьом компаніям бракує відповідних систем, робочих процесів, спеціалістів і досвіду для ефективного збору, та аналізу ESG даних. 

Ну і не можна відкидати витрати на інтеграцію - впровадження систем для управління відповідними даними потребує додаткових інвестицій як на рівні підприємств, так і банківських установ. 

Регуляція з боку держави знаходиться на етапі розробки та впровадження, що додає труднощів у створенні узгоджених звітів.  

Як малим підприємствам успішно впроваджувати ESG звітність? 

Ми радимо почати з малого та зосередитись на кількох ключових показниках, які найбільше стосуються їх бізнесу та зацікавлених сторін. Це може включати відстеження викидів, управління відходами, використання води, різноманітність співробітників або конфіденційність даних. 

Крім того, допоможе регулярна комунікація із зацікавленими сторонами, включно із співробітниками, інвесторами, місцевими громадськими групами, банками, щоб зрозуміти їхні виклики з ESG і потреби в даних. 

Майбутнє ESG даних обіцяє бути більш прозорим, стандартизованим та інтегрованим у бізнес-практики. Посилюється міжнародне співробітництво щодо створення стандартів та регуляцій в області ESG.  А нещодавно прийняті закони ЄС, наприклад, CBAM (Carbon Border Adjustment Mechanism) - механізм вуглецевого коригування - створює стимули для компаній з металургійної, хімічної та енергетичної галузей, зокрема українських експортерів, вже зараз розкривати ESG дані своєї діяльності. Більш того, питання управління нефінансовими показниками в найближчому майбутньому посяде почесне місце поруч з показниками прибутковості та ефективності. 

Здійсніть миттєвий аналіз бізнесу по 29 факторам ризику 

  • ймовірний зв?язок з рф/рб, Іраном, Північною Кореєю;  

  • ведення діяльності на окупованих територіях;  

  • приналежність до "чорного" або "сірого" списку FATF;  

  • банкрутство та борги. 

Дізнайся більше переваг LIGA360, замовивши презентацію. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему