Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як спільні дії АРМА та органів прокуратури забезпечуватимуть ефективне управління активами та збереження їх економічної вартості?

12 серпня 2024 року Кабінетом Міністрів України до Верховної Ради України внесений проект Закону України “Про внесення змін до Кримінального процесуального кодексу України та інших законодавчих актів щодо врегулювання порядку інформування прокурорів про виявлення активів, на які може бути накладено арешт у кримінальному провадженні” № 11473 (надалі - проект Закону). 

Метою даного проекту Закону є підвищення прозорості сфери виявлення, розшуку активів, забезпечення ефективної міжвідомчої взаємодії у сфері виявлення, розшуку, управління активами, усунення існуючих неточностей, уніфікації правових норм, що вводяться з метою ефективного правозастосування у сфері виявлення та розшуку активів, а також підвищення ефективності системи розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.  

Відповідно до положень пояснювальної записки до проекту Закону, співпраця та координація зусиль АРМА, органів досудового розслідування та прокуратури не мають системного та оперативного характеру, що уповільнює виявлення, розшук та убезпечення активів, які можуть бути доказом або предметом конфіскації/спеціальної конфіскації від приховування.  

Окрім того, також зазначено, що законодавство не передбачає дієвих механізмів планування перед арештом активів, щодо яких постане питання про передачу їх АРМА, що знижує ефективність заходів з їх подальшого збереження.  

Відтак, даним проектом Закону, Кабінет Міністрів України пропонує внести зміни до законодавства, що регулює відповідні правовідносини, а саме: до Кримінального процесуального кодексу України та до Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів». 

Таким чином, запропоновані зміни до Кримінального процесуального кодексу України передбачають, що під час підготовки клопотання про передачу в управління майна прокурор, слідчий за погодженням із прокурором звертається до АРМА за письмовим роз'ясненням щодо його можливості забезпечення ефективного управління активом та збереження (за можливості - збільшення) його економічної вартості. 

Таке письмове роз'яснення надається АРМА протягом п'яти робочих днів з дня отримання відповідного звернення, форма якого затверджується спільним наказом Офісу Генерального прокурора та Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів. 

Натомість, що стосується Закону України «Про Національне агентство України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів», то положення вищезазначеного проекту Закону передбачають, що обмін інформацією з питань виявлення та розшуку активів між Національним агентством, органами прокуратури та органами досудового розслідування здійснюватиметься відповідно до Положення про електронну захищену систему обміну інформацією між Національним агентством, органами прокуратури та органами досудового розслідування, затвердженого спільним наказом Національного агентства, органів прокуратури та органів досудового розслідування, для оперативного надсилання звернень до Національного агентства та оперативного інформування про виявлені та розшукані активи. 

Передбачається, що запропоновані зміни сприятимуть підвищенню результативності процесів передачі в управління АРМА активів з метою збереження їх економічної вартості, а також процесів запобігання та протидії легалізації коштів, отриманих злочинним шляхом. 

Вся інформація для державних органів - тепер в єдиному продукті LIGA360. Переглядай зв'язки документів з іншими НПА, судовою, аналітичною, довідковою інформацією. Дізнайся більше переваг, замовивши персональну презентацію. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему