Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

ФОП виїхав за кордон: податки, звітність

Дійсно з початком повномасштабного вторгнення російської федерації чимало українських підприємців з міркувань безпеки виїхали за кордон. Опинившись на новому місці в них виникає чи мало питань зокрема і щодо продовження здійснення своєї підприємницької діяльності. 

В даному контексті слід зазначити, що сам факт виїзду громадянина України за кордон не передбачає заборони ведення ним підприємницької діяльності на території України. Це більше пов'язано із специфікою послуг, які надає ФОП.

Наприклад, якщо у вас є магазин, де працюють наймані працівники, то, виїхавши до іншої країни, ви можете реорганізувати роботу магазину з урахуванням своєї відсутності та продовжити отримувати прибуток на території України. Також, якщо ви здійснюєте надання онлайн послуг, для вас також не буде суттєвою проблемою продовжити свою діяльність навіть з іншої країни. 

Ключовим в даному питанні є те, що ФОП зареєстрований в Україні, а дохід від підприємницької діяльності надходить на рахунки, відкриті в українських банках.  

За вказаних умов діяльність ФОП повністю регулюється українським законодавством, а сам ФОП залишається платником податків нашої країни. 

Слід звернути увагу, що згідно п.п. 16.1.2-16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний:  

  • вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів;  

  • подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; 

  • сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи. 

Тобто, навіть за умови перебування за кордоном, якщо ви не подавали заяву на припинення реєстрації ФОП, ви маєте сплачувати податки та подавати звітність у встановленому законом порядку. Станом на зараз цілком налагоджена процедура ведення податкової звітності через Електронний кабінет платника податків, тому це можна робити дистанційно. 

Однак, якщо ви тривалий час перебуваєте за кордоном, то можете набути статус резидента іншої країни. У такому разі виникає питання подвійного оподаткування отриманого доходу в Україні та країні вашого перебування.  

З метою вирішення даного питання між Україною та іншими державами діють міжнародні двосторонні конвенції (угоди) про уникнення подвійного оподаткування. Станом на зараз вже укладено такі угоди з 71 різними країнами світу, перелік яких визначений в Листі Міністерства закордонних справ України від 10.11.2003, №72/16-612/1-4311.

За змістом ці угоди між собою досить подібні і передбачають, що прибуток підприємства Договірної  Держави оподатковується тільки  у  цій  Державі,  якщо  тільки це підприємство не здійснює підприємницьку  діяльність  в  другій  Договірній  Державі  через розташоване  в  ній  постійне  представництво. 

Тому діє загальне правило оподаткування доходу за місцем його отримання. Якщо діяльність ФОП здійснюється в Україні, де отримується відповідний прибуток то і податки з нього мають сплачуватися також тут.  

У свою чергу, сплата податків з доходу отриманого від діяльності в іншій країні так само як і подання звітності здійснюється за законодавством цієї країни. 

Отже, якщо ви зареєстровані як ФОП в Україні та виїхали за кордон, то попри організаційні складнощі щодо перебудови бізнесу на дистанційний режим (якщо це можливо), ви маєте змогу продовжити свою діяльність. У такому разі, сплата податків та ведення звітності можуть бути здійснені онлайн через Електронний кабінет платника податків та інші сервіси електронного документообігу. Окремо раджу сформувати нотаріальну довіреність на особу, яка перебуває в Україні та зможе представляти ваші інтереси в державних органах та інших підприємствах, установах та організаціях для вирішення питань пов'язаних з діяльністю вашого ФОП. 

Проте якщо ж специфіка послуг, які ви надаєте як ФОП не передбачає можливості організації дистанційної роботи та продовжувати підприємницьку діяльність в Україні ви не плануєте, буде доцільно подати заяву про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи-підприємця за для уникнення додаткового податкового навантаження. 

Монітор дані про власну компанію з новою LIGA360. Дивись на досьє компанії очима партнерів, конкурентів та перевіряючих органів. Аналізуй згадки в медіа, інтернет-ЗМІ, соціальних мережах, участь в судових справах. Дізнайся більше переваг, замовивши персональну презентацію. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему