Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Ризики ведення підприємницької діяльності з-за кордону

Через війну багато наших підприємців, які й не планували переїзд, опинились за кордоном. Частина з них продовжує вести бізнес в Україні та тим самим підтримують і місцевих працівників, і сплачують податки в Україні. Які ж можуть бути ризики від такої діяльності? Я опишу в загальних рисах, адже у кожного бізнесу і в кожній країні є свої особливості, які потрібно вивчати окремо.

По-перше, ризики фізично втратити бізнес. Від того, що ваш заступник на місці ведення бізнесу не вирішить зробити «клон» вашого бізнесу, зхантити ваших кращих працівників та увести клієнтів, не застрахований ніхто. Але неможливість фізичної присутності власника поруч із «змовниками» суттєво полегшує їм неблагородну справу. Договори про неконкуренцію та про нерозголошення комерційної таємниці - поки ще не надто широко застосовуються в бізнесі (окрім, звісно, it сфери чи іншої висококонкурентної).

Пов'язаний ризик, це втрата контролю за бізнес-процесами. Як не всі люди можуть контролювати віддалено, так і не у всіх бізнесах можна «тримати руку на пульсі» через зум. Тому можна бачити негативні процеси у звітності, але не розуміти, що ж насправді відбувається: чи дійсно впав попит в умовах війни або вплинула відсутність електрики, або ж проблема у працівниках, які самовільно скоротили собі робочий час в половину?

По-друге, податкові ризики. Причому в цій ситуації мова йде, як про податки в Україні, так і в країні перебування. Поки ви є громадянином України та маєте тісний економічний зв'язок з нею (бізнес в Україні), ви є резидентом для нашої податкової й маєте платити усі податки, що і раніше. Якщо ви ще й стали працювати закордоном, наприклад, також підприємницькою діяльністю, то ви будете платити податки місцеві, а в Україні подати звіт щодо іноземного доходу. Задля уникнення подвійного оподаткування та зменшення податку на доходи фізосіб, можна звернутись до місцевої закордонної податкової, щоб отримати довідку про сплату податків закордоном. Ця довідка разом з декларацією про майновий стан та доходи подана до рідної української податкової допоможе зменшити розмір ПДФО. Але це все не стосується військового збору, він має бути сплачений в Україні.

В будь-якому випадку розширення бізнесу чи відкриття нового за кордоном потребує додаткового податкового консультування, не варто цим нехтувати, щоб не мати проблем із законодавством країни перебування.

Третій ризик, це недобросовісність контрагентів, які знаючи, що власник за кордоном можуть вдаватись до затримки платежів чи свідомого накопичення боргів. Можливо, не кожному малому бізнесу потрібен юрист в штаті компанії, але варто наперед подумати про юридичний захист і ваших представників в судах. Це додасть оперативності у вашій реакції на проблеми, які можуть виникнути.

Ну та останній ризик, це кадри. Не ті, що згадуються на початку. Хоча називаймо людей людьми. Їх можуть мобілізувати, вони можуть також виїхати за кордон, можуть загинути від обстрілу або потрапити в окупацію. Бережіть своїх людей, забезпечте укриттям, підтримуйте у важкі часи та платіть конкурентну заробітну плату. Демографічна криза та війна роблять кожного працівника цінним, адже не факт, що буде ким його замінити.

Вся інформація для твоєї компанії - тепер в єдиному продукті LIGA360. Збільшуй швидкість виявлення бізнес-ризиків: правових, регуляторних, санкційних, репутаційних, судових, фінансових, договірних. Замов презентацію прямо сьогодні.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему