Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Нові правила боротьби з відмиванням коштів у ЄС: що потрібно знати бізнесу

Як відомо Закон України № 361-IX «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та фінансуванні поширення зброї масового знищення» адаптує українське законодавство до норм четвертої Директиви ЄС 2015/849 і Регламенту ЄС 2015/847, стандартів Групи з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей і фінансуванням тероризму (FATF). А 30 травня 2024 року Рада Європейського Союзу ухвалила пакет нових правил боротьби з відмиванням грошей, до складу якого зокрема увійшла Директива ЄС 2024/1640, що вносить зміни та скасовує вищезгадану Директиву ЄС 2015/849.

Що це означає та які наслідки матиме для українського бізнесу?

Загалом новий пакет нових правил боротьби з відмиванням грошей (AML) та фінансуванням тероризму (CFT) складається з чотирьох законодавчих пропозицій:

1. Регламент ЄС 2024/1620 від 31 травня 2024 року, про створення органу для боротьби з відмиванням коштів та фінансуванням тероризму, що також відомий як AMLA. Цей регламент набирає чинності з 1 липня 2025 року, за винятком окремих положень, які набудуть чинності 26 червня 2024 року та 31 грудня 2025 року.

2. Регламент ЄС 2024/1624 від 31 травня 2024 визначає правила запобігання використанню фінансової системи для відмивання коштів або фінансування тероризму. Регламент вступає в силу 10 липня 2027 року, за винятком нових зобов'язаних суб'єктів, для яких набирає чинності 10 липня 2029 року.

Відповідно до цього регламенту новими зобов'язаними суб'єктами є:

  • Постачальники послуг з криптоактивів

  • Платформи краудфандингу

  • Кредитні посередники для іпотечних та споживчих кредитів, за винятком кредитних та фінансових установ

  • Оператори, які представляють громадян третіх країн для отримання дозволу на проживання в ЄС

  • Торговці предметами розкоші, такими як ювелірні вироби, годинники та розкішні транспортні засоби

  • Професійні футбольні клуби та агенти, коли виконують певні операції

3. Директива ЄС 2024/1640 від 31 травня 2024 встановлює механізми, які держави-члени повинні впровадити для запобігання відмиванню коштів та фінансуванню тероризму у фінансовій системі на національному рівні. Держави-члени повинні імплементувати цю директиву до 10 липня 2027 року.

4. Директива ЄС 2024/1654 від 31 травня 2024, що вносить зміни до Директиви ЄС 2019/1153 та встановлює нові правила для доступу органів влади до реєстрів банківських рахунків і полегшує використання записів про транзакції. Набрала чинності 9 липня 2024. Держави-члени повинні імплементувати цю директиву до 10 липня 2027 року. Мета даної дерективи - створення єдиної точки доступу до інформації з централізованих реєстрів банківських рахунків, що містить дані про те, хто і де володіє яким банківським рахунком.

Цілями даного пакету є посилення співпраці та координації між національними органами, створення для цієї цілі окремого механізму, а також створення єдиного європейського регламенту з AML/CFT, що міг би об'єднати всі правила, які регулюють дану сферу. Тобто здійснити перехід від моделі, яка базувалася виключно на директивах, до моделі, що базується на єдиному регламенті. Також останній цілі сприяє створення Штаб-квартири AMLA - органу ЄС по боротьбі з відмиванням грошей, що буде розташований у Франкфурті-на-Майні, та займатиметься створенням регуляторних технічних стандартів, продимитиме періодичні оцінки кредитних установ та фінансових інститутів. Штаб квартира почне повноцінно функціонувати 1 липня 2025 року.

Європейський парламент також наголошує на тому, що даний пакет забезпечить прямий необмежений доступ до інформації про бенефіціарів, що міститься в національних реєстрах , для журналістів, медіа-професіоналів, організації громадянського суспільства, компетентних та наглядових органів European Parliament: «New EU rules to combat money-laundering adopted».

Вся інформація для твоєї компанії - тепер в єдиному продукті LIGA360. Збільшуй швидкість виявлення бізнес-ризиків: правових, регуляторних, санкційних, репутаційних, судових, фінансових, договірних. Замов презентацію прямо сьогодні.

Які саме зміни вносить Директива ЄС 2024/1640:

  • розширює обов'язки держав-членів щодо впровадження правових рішень, спрямованих на боротьбу з відмиванням коштів та фінансуванням тероризму;

  • надає право державам-членам поширювати застосування AML Регламенту на окремі сектори бізнесу з високим ризиком. Це означає, що перелік зобов'язаних суб'єктів, зазначених у Регламент ЄС 2024/1624, не є вичерпним.

  • зобов'язує держав-членів підтримувати та публікувати статистику всіх дій, вжитих у зв'язку з AML та CFT, та підтримувати єдиний центральний реєстр рахунків, у якому можна буде шукати інформацію щодо рахунку, ідентифікованого за IBAN-номером, включаючи віртуальний IBAN-номер, рахунки цінних паперів та криптоактивів. Окрім того Європейська комісія створить систему взаємопов'язання банківських рахунків (BARIS), яка набере чинності до 10 липня 2029 року, AMLA та наглядові органи держав-членів AML/CFT матимуть доступ до цієї системи.

Чого очікувати українському бізнесу?

По перше, внесення змін до Закон України № 361-IX «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансування тероризму та фінансуванні поширення зброї масового знищення» для приведення його у відповідність з оновленими міжнародними стандартами.

По друге, посилення контролю в AML/CFT сфері, можливе розширення інформації яку потрібно буде надавати в рамках АМЛ перевірок. Розширення переліку суб'єктів фінансового моніторингу. Посилений контроль для учасників ринку віртуальних активів (зокрема крипто активів).

Адаптація українського законодавства до нових європейських стандартів вимагатиме від підприємств не лише внесення коректив у внутрішні процедури, але й підвищення рівня прозорості та контролю. Для успішного впровадження цих змін важливо активно слідкувати за новими вимогами, навчати персонал та забезпечувати ефективну взаємодію з органами нагляду. Оскільки європейський фінансовий ринок стає все більш регульованим, адаптація до нових вимог стане критично важливою для забезпечення конкурентоспроможності та надійності бізнесу на міжнародній арені. Тільки шляхом ретельної підготовки та відповідності новим стандартам можна забезпечити стійкий розвиток і успіх в умовах змінюваного правового середовища.

Марія Чубенко, старша консультантка, напрям трансфертного ціноутворення, KPMG в Україні

Нова LIGA360 змінює все! Замов персональну презентацію для твоєї компанії і твоїх індивідуальних потреб. Гарантуй злагоджену роботу команди в єдиному інформаційному просторі та уникай ризиків.

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему