Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Роль корпоративної служби безпеки при обшуках та слідчих діях

«Відчуття повної безпеки найбільш небезпечно»

З чого ж починати вирішення питання максимального убезпечення бізнесу від активної, не завжди правоохоронної, діяльності державних органів розслідування, особливо у сфері економічної діяльності. У розв'язанні порушеного питання значна роль в компаніях відводиться саме діяльності корпоративної безпеки. Оскільки основна задача цього підрозділу саме і полягає у передбачуваності вірогідних внутрішніх і зовнішніх загроз та ризиків для бізнесу, мінімізація наслідків негативного, зокрема зовнішнього втручання у нормальну життєдіяльність та функціонування компанії.  

Для цього необхідно мати завжди при собі ефективні інструменти та механізми нівелювання психологічного, а не рідкі й фізичного впливу, а фактично тиску при проведенні обшуків та слідчих діях. Такими механізмами є система заходів безпеки, інтегрована у всі підрозділи компанії із застосуванням функцій корпоративної безпеки, насамперед правової та інформаційної. Зокрема, пов'язану із розробленням та реалізацією методик і правил поведінки співробітниками під час взаємодії з правоохоронними органами, розподілом між ними обов'язків та відповідальності, а також своєчасна визначеність щодо залучення до команди ефективних, досвідчених фахівців та спеціалістів різних галузей. Отже, корпоративній службі безпеки необхідно постійно передбачувати можливу загрозу та бути всебічно підготовленими разом із працівниками до візиту слідчих та оперативних працівників з намірами провести обшук чи інші слідчі дії.  

Одним з основних завдань превентивної діяльності корпоративної безпеки щодо захисту бізнесу у взаємодії із юридичними підрозділами та залученням зовнішніх адвокатів є розробка та запровадження корпоративної системи безпеки. Вона має охоплювати прогнозування та визначення основних факторів, передумов проведення слідчих дій. Таких як ведення бізнесу з порушенням закону, наявності господарської діяльності з високим ризиком можливих порушень, наявність конфлікту інтересів, публічної успішності менеджменту, наявність бенефіціарів, економічних зв'язків із рф та рб, а іноді й політичне кон'юнктурне середовище.  

Отримай комплексну інформацію щодо ризиків роботи з контрагентами - у новій LIGA360. Перевіряй 28 ризик-факторів, повне досьє, структуру власності, податкову, судову інформацію, активи та власність, медіаактивність. Замов персональну презентацію менеджера сьогодні. 

Підготовка до можливих зовнішніх втручань і протидії загрозам починається зі розробки локальних нормативних актів, правил, інструкцій, положень та рекомендацій для окремих найбільш вразливих структурних підрозділів, менеджменту компанії, фінансовий департаменту, IT- підрозділів з одночасним інтегруванням цих нормативів в інші департаменти компанії для забезпечення досягнення найбільш ефективної взаємодії.  

Так, служба безпеки та юридичний департамент, із залученням адвокатів можуть спільно виконувати аналіз ризиків, розробляють і реалізують стратегію методів, принципів та практичних дій на випадок надзвичайної ситуації, таких як візит не бажаних гостей з правоохоронних органів.  

Залучення зовнішніх спеціалістів має деякі переваги співпраці у цьому напрямку над варіантом роботи внутрішньої команди. Базовими перевагами зовнішньої команди є об'єктивна оцінка стану справ, виявлення наявних прогалин у корпоративній системі контролю і безпеки, методи та способи їх усунення, неупередженість, всебічний підхід до побудови ефективної системи безпеки. 

Однак, можливі й інші варіанти регламентації принципів та послідовності дій всіх або окремо взятих працівників під час обшуку чи допиту, за обов'язкової умови, що всі норми у сукупності є системні, адаптовані, законні, універсальні, збалансовані, доступні та конкретизовані. 

Окремий аспект - це застосування заходів інформаційної та технічної безпеки, що містить обов'язкову політику зберігання максимально віддалено речей та документів, електронної інформації, які можуть бути в першу чергу «цікаві» правоохоронцям.  

Діяльність корпоративної безпеки включає розробку проектів та контроль за виконанням щодо встановлення та розміщення в приміщеннях, будівлях, підрозділах, де потенційно може проводитись обшук технічних засобів аудіо -відео фіксації, але з розміщенням носієм такої інформації поза межами доступу охочих їх вилучити. Наявність технічних засобів фіксації може вплинути на хід проведення обшуку, оскільки знижується ризик застосування правоохоронцями інструментів забороненого законом впливу та вчинення ними неправомірних дій. Або після проведення обшуку з грубими порушеннями та вилученням товарно-матеріальних цінностей компанії з порушенням дозволу слідчого судді та закону, наявність матеріалів фото - відео фіксації надасть змогу у подальшому здійснювати ефективний захист компанії, добиватись початку кримінальних проваджень вже відносно правоохоронців, подавати позови про відшкодування заподіяної матеріальної шкоди. 

Вжиття заходів з метою мінімізації можливостей для правоохоронців отримання в ході обшуку паролів та ключів від електронних інформаційних систем, вилучення носіїв інформації, комп'ютерної техніки, серверів.  

Одним зі способів зменшення негативних наслідків тих чи інших слідчих дій є завчасно укладений договір з адвокатами про надання правової допомоги. Кращий варіант з декількома адвокатами одночасно або з адвокатським об'єднанням. Адже коли розпочнеться обшук, шукати в цейтноті вільного адвоката, якій зможе відразу виїхати до клієнта буде вже запізно. Крім того, обшуки можуть проводитись одночасно вдома у керівників чи рядових співробітників компанії, так і в самій компанії. Водночас, у адвокатів заздалегідь будуть напоготові представницькі документи, відомі адреси проведення обшуків, зрозумілий імовірний час прибуття для участі в слідчих діях. Повідомлення правоохоронцям про те, що адвокат з повноваженнями вже дорозі доволі часто все ж таки має істотний вплив на їх подальшу поведінку під час обшуку.  

Однак, ключове завдання підрозділів корпоративної безпеки полягає у координації дій та проведення заходів щодо превентивної підготовки персоналу та менеджменту компанії до процесу проведення обшуку з самого почату і до його завершення.  

Так, служба безпеки здійснює інформування та роз'яснення працівникам, особливо з-поміж менеджменту і фінансового сектору компанії та чітко й розуміло попередньо розроблений план дій на випадок обшуку. Працівники мають обов'язково бути ознайомлені із попередньо розробленими локальними нормативними документами згаданими вище, що регламентують послідовність дій кожного працівника та структурного підрозділу перед та під час обушку.  

Тобто, кожен працівник має засвоїти чіткий алгоритм і послідовність власних дій під час обшуку, відтак служба безпеки має підготувати персонал до комунікації з правоохоронцями, забезпечити інформуванням працівників про їх права та обов'язки. При цьому враховувати, що не має необхідності вимагати від всіх працівників знати на пам'ять статті Конституції України та норми КПК України. Так як нерозуміння працівниками компанії суті інструкцій, положень, наказів, що регламентують дії під час обшуку та нерозуміння значення норм закону призведе до зворотного ефекту.  

Один із дієвих варіантів на противагу неправомірним діям правоохоронців під час обшуку є організація проведення для персоналу спільних семінарів, тренінгів, практичних занять із залученням адвоката. Також, організувати проведення імітації обшуку, із детальним розбором, поясненнями етапів його проведення. Рекомендації мають бути конкретні та зрозумілі, а не абстрактні.  

Корпоративна служба безпеки забезпечує розподілення між працівниками обов'язків і ролей під час обшуків, із визначенням своєрідної ієрархії між ним, хто має викликати адвокатів, повідомити керівництво компанії, хто займається видаленням, копіюванням важливих електронних документів, або знаючи наперед «токсичних» документів з носіїв інформації з віддаленим доступом.  

Корпоративна служба безпеки проводить роз'яснювальну роботу серед працівників компанії щодо «гігієни» використання службових, приватних електронних носіїв інформації, їх використання та зберігання даних, зберігання документів компанії та власних речей, довести до відома усіх необхідність дотримання загально відомого принципу «чистого робочого столу».  

Зазвичай завжди першими хто зустрічає правоохоронців, які прибули для проведення обшуку і має з ними комунікацію як раз і є співробітники служби безпеки компанії.  

У такому випадку, перша й основна задача корпоративної служби безпеки це негайний виклик адвокатів, інформування керівництва компанії про приїзд правоохоронців. Крім того, працівники служби безпеки до приїзду адвоката мають здійснити перевірку ухвали слідчого судді про дозвіл на проведення обушку, звернувши увагу на строк її дії та адресу зазначену в рішенні. Також, здійснити перевірку службових посвідчень працівників правоохоронних органів, документів понятих.  

Важливо до початку проведення обшуку обов'язково повідомити старшого слідчого, детектива, прокурора про залучення адвоката, із зазначенням його даних, номера телефону та пред'явити підписаний договір про надання правової допомоги або витяг з нього і просити очікування прибуття представника компанії.  

Після проведення обшуку до питань, що вирішуються, зокрема, за участі службою безпеки компанії відносяться проведення аналізу правомірності проведеного обшуку, підсумовування, які речі та документи вилучили, чи були підстави для їх вилучення, та які наслідки для бізнесу, керівництва компанії має результат обшуку.  

Крім того, корпоративною службою безпеки з'ясовується інформація по кримінальному провадженню в рамках якого проведений обшук, здійснюється аналіз правопорушення та його кваліфікації. Серед питань, які відносяться до компетенції корпоративної служби безпеки належить встановлення репутаційних ризиків для компанії, узгодження з адвокатами позиції захисту та порядку повернення вилученого майна, можливі заходи реагування, зокрема шляхом подання скарг, заяв, підготовка повідомлень чи коментарів у засоби масової інформації, комунікації з журналістами щодо висвітлення у ЗМІ версії розвитку подій за наслідками обушку та висвітлення мотивів його проведення. 

Розповсюджена практика після проведення обшуку вручення правоохоронцями повісток викликів менеджменту та співробітниками компанії для подальшого проведення допиту. Тому, зупинимось на функції корпоративної служби безпеки щодо підготовки до допиту співробітникв компанії в статусі свідків у кримінальному провадженні.  

Отже, підготовка корпоративної служби безпеки до допиту працівників компанії включає такі елементи: попередня консультація, визначення можливого кола питань, що будуть задаватись слідчим, детективом або іншою уповноваженою особою свідку, визначитись із тактикою та стратегією відповідей на запитання, роз'яснення працівникам його прав та обов'язків як свідка.  

Відтак, з урахуванням відомостей, котрі наявні у розпорядженні корпоративної служби безпеки, щодо кримінального провадження, яке розслідується відповідним правоохоронним органом визначити потенційно негативні наслідки такої слідчої дії з урахуванням посади в компанії особи яку планують допитувати.  

Залежно від кваліфікації та відомих обставин кримінального провадження визначається перелік можливих питань, що будуть задаватися свідку, з урахуванням суті провадження та інформації, якою він володіє. 

Окрім цього, служба безпеки має роз'ясняти працівникам компанії, викликаним на допит, що відповіді на поставленні слідчим запитання необхідно давати тільки в межах самого запитання. Деякі свідки під час допиту мають звичку розповідати все, що знають і що тільки здогадуються. А це в своєю чергою викликає у слідчого нові, додаткові запитання, в яких свідок легко може розгубитись, а ще гірше надати слідчому неправдиву інформацію щодо себе або компанії, де він працює, як наслідок така ситуація може спровокувати проведення нових допитів та обшуків. 

Так, корпоративна служба безпеки надає роз'яснення працівникам щодо основних прав свідка під час допиту, таких як: користуватись правовою допомогою адвоката, мати перекладача, за необхідності вносити до протоколу допиту виправлення, доповнення та зауваження. А у випадку якщо слідчий під час допиту вносить в протокол відповіді свідка, що за змістом не відповідає суті наданої інформації, письмово самостійно записати їх власноруч або долучити їх до протоколу. Перед підписанням протоколу допиту уважно ознайомитись з його змістом, а за участі адвоката, підписувати процесуальні документи тільки після їх вивчення представником.  

У будь-якому випадку корпоративна служба безпеки має залучити до надання правової допомоги під час допиту працівників компанії адвоката, який також може взяти участь у підготовці працівника до допиту, та який побудує тактику поведінки з урахуванням особливостей кримінального провадження.  

Таким чином, роль корпоративної служби безпеки під час обшуків та слідчих дій полягає в участі у розробці нормативної бази підприємства із заходів безпеки, їх провадження на всіх рівнях, здійснення координації дій співробітників та структурних підрозділів компанії з питань безпеки, взаємодія з правоохоронними органами, консультування та надання рекомендацій менеджменту та персоналу, вжиття заходів щодо захисту конфіденційної інформації, взаємодія з аутсорсинговими компаніями, із залучення адвокатів та адвокатських компаній. Основою метою такої діяльності є організаця безпеки бізнесу, дотримання прав і інтересів компанії з метою уникнення конфліктів з правоохоронцями під час проведення обшуків та інших слідчих дій за участю співробітників компанії, а також своєчасне та ефективне реагування на порушення закону зі сторони правоохоронних органів.

Вся інформація для твоєї компанії - тепер в єдиному продукті LIGA360. Збільшуй швидкість виявлення бізнес-ризиків: правових, регуляторних, санкційних, репутаційних, судових, фінансових, договірних. Замов презентацію прямо сьогодні. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему