Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Податкові накладні та їх блокування в Україні - тренди 2024

Сьогодні український бізнес переживає важкі часи. Окрім того, що підприємці щодня борються з наслідками агресії зовнішнього ворога, бізнесу доводиться долати й внутрішні виклики. Мова йде про посилення тиску на бізнес, а саме блокування податкових накладних. 

Блокування податкових накладних - одна з основних проблем, на яку скаржаться українські підприємці у сфері адміністрування податків. У липні цього року податківці заблокували 262 тис. податкових накладних на 4,5 млрд грн, що на 10% більше ніж у червні. Загалом за 7 місяців 2024 року було заблоковано 1,4 млн ПН/РК. 

Податкова накладна - один з основних документів у системі оподаткування 

Податкові накладні (ПН) є одним з основних документів у системі оподаткування України, який використовується для обліку ПДВ (податку на додану вартість) і звітності перед податковими органами. Цей інструмент є комерційним для підприємців та органів влади, після чого він забезпечує прозорість бізнес-операцій та належне адміністрування податків. Однак система блокування податкових накладних, яка впроваджена для запобігання шахрайству з ПДВ, має значний резонанс серед бізнес-спільноти. 

Блокування податкових накладних: суть питання 

Блокування податкових накладних - це процес, при якому податкова служба може тимчасово або остаточно припинити реєстрацію ПН в Єдиному реєстрі податкових накладень (ЄРПН), якщо виникає підозра на шахрайство або інше порушення. 

Блокування податкових накладних відбувається під час проходження автоматизованого моніторингу, який визначений Постановою КМУ № 1165 від 01.12.2019 р. «Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної та розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». Під час моніторингу податкова накладна аналізується на відповідність певним критеріям: 

  • наявність підстав для безумовної реєстрації податкової накладної; 

  • відповідність платника критеріям ризиковості платника ПДВ; 

  • перевірка на ризиковість вчиненої господарської операції, що слугувала підставою для виписки податкової накладної; 

  • наявність достатньої кількості матеріально-технічної бази чи трудових ресурсів; 

  • дослідження наявності позитивної податкової історії тощо. 

Зазвичай, реєстрація податкової накладної зупиняється через відповідність платника податку критеріям ризиковості або через те, що вчинена господарська операція, на думку податкового органу, має ознаки ризиковості. Такими ознаками можуть вважатись невідповідність вхідної та вихідної номенклатури придбаних та проданих товарів, реалізація товару в значно більшій кількості, ніж придбання, або реалізація по необґрунтовано завищеним чи заниженим цінам, допущення технічних помилок при складанні податкової накладної. 

Хочете знайти практику правозастосування з актуальних питань? Найповнішу інформацію та інструменти legal research надасть LIGA360. Побачте всебічний контекст з різних інформаційних потоків: 1,8 млн НПА та аналітичних матеріалів, 116 млн судових рішень, 300 реєстрів та відкритих джерел. Замовте презентацію для вашої команди.

Процес розблокування податкової накладної 

Якщо реєстрація податкової накладної була зупинена, необхідно ретельно підготуватись до подання Повідомлення на розблокування податкової накладної, оскільки від якості підготовки цього документу напряму залежить результат його розгляду. 

До Повідомлення потрібно надати письмові пояснення та документи, визначені у Наказі Мінфіну № 520 від 12.12.2019 р. «Про затвердження Порядку прийняття рішень про реєстрацію або відмову в реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних». До таких документів, зокрема, відносяться: 

  • договори з контрагентами та додатки до них; 

  • первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження/розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти прийняття-передання товарів (робіт, послуг); 

  • розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; 

  • документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; 

  • інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі. 

Які негативні наслідки для бізнесу 

1. Накладення штрафу за порушення строків реєстрації в ЄРПН податкових накладних / розрахунків-коригування. Розмір штрафу може становити аж до 25% суми ПДВ незареєстрованої накладної. 

2. Блокування ПН/РК не впливає на податкові зобов'язання платника податку, який склав ПН/РК та подав їх на реєстрацію. Зобов'язання перед бюджетом у нього виникають, і він повинен їх виконати незалежно від факту реєстрації. 

3. Контрагент-покупець не може сформувати податковий кредит за заблокованими накладними та може притримати остаточний розрахунок (не платити 20% - суми ПДВ за заблокованими накладними) за постачений товар чи надані послуги. Тобто бізнес несе прямі фінансові втрати, оскільки не може зменшити суму свого зобов'язання перед бюджетом. Як наслідок, такий контрагент може розірвати відносини з постачальником на майбутнє. 

4. Деякі договори з контрагентами містять штрафні санкції, які постачальник товарів чи послуг повинен сплатити на користь покупця в разі нереєстрації чи несвоєчасної реєстрації ПН чи РК. Тобто покупець може додатково стягнути штрафні санкції з постачальника. 

5. Невжиття заходів із «розблокування» ПН/РК може мати наслідком віднесення платника податків до категорії ризикових. Це матиме два негативні наслідки: (1) «блокування» всіх без винятку ПН/РК на майбутнє та (2) репутаційні втрати й неможливість конкурувати з іншими постачальниками. Покупці надаватимуть перевагу співпраці з іншими компаніями, які можуть безперешкодно реєструвати податкові накладні. 

6. Вимивається обіговий капітал підприємства, який воно могло би використовувати на розвиток бізнесу. 

7. Колосальні витрати часу бізнесу, який змушений боротися з вітряними млинами замість того, щоб витрачати цей час на розвиток справи. Як похідний наслідок - перенавантаження судової системи, яка змушена розглядати позови про скасування рішень податкової. 

Тренди та зміни у 2024 році 

13 травня 2024 року Кабмін вніс зміни до Постанови №1165 щодо зупинення реєстрації податкових накладних. Це рішення було ухвалене на виконання Закону №3603-IX щодо вдосконалення онлайн-комунікації з платниками податків, оскільки з 16 червня цього року набрала чинності норма про надання можливості платникам податків взаємодіяти з контролюючим органом у режимі відеоконференції. 

Змін зазнали, зокрема, повноваження Комісії центрального рівня: вона розглядатиме скарги на рішення комісій регіонального рівня в разі виявлення бажання платником податку надати усні пояснення особисто або через свого представника в режимі відеоконференції. 

Крім того, наприкінці травня аудит системи моніторингу ризиків і критеріїв для блокування податкових накладних та процедур і критеріїв їх розблокування Кабінет Міністрів доручив провести впродовж 6 місяців Міністерству фінансів, Державній аудиторській службі та Державній податковій службі. 

Андрій Шабельніков, голова Комітету НААУ з питань інвестиційної діяльності та приватизації, керуючий партнер АО "Evrika Law"

Хочете отримувати експертну аналітику з гарячих бізнес-питань? В LIGA360 є матеріали для всієї команди: для юристів, бухгалтерів, комплаєнс-фахівців та керівників. Побачте всі переваги роботи в комплексній інформаційно-аналітичній платформі LIGA360, замовивши персональну презентацію. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему