Днями Європейська комісія внесла Пропозицію щодо створення Механізму співробітництва у сфері позик для України та надання виняткової макрофінансової допомоги Україні від 20.09.2024 № 52024PC0426, що складається з Механізму співпраці в рамках кредитів для України на суму до 45 мільярдів євро та виняткового кредиту макрофінансової допомоги (МФД) у розмірі до 35 мільярдів євро.
Цей пакет використовує надзвичайні прибутки від знерухомлених російських активів та вперше буде застосований структуровано і в такому масштабі серед кредиторів ЄС та G7, забезпечуючи довгострокову, стабільну фінансову підтримку для відновлення та стійкості України.
Щодо Механізму кредитного співробітництва в Україні
У рамках санкцій, запроваджених ЄС проти Російської Федерації у відповідь на її військову агресію в Україні, активи Центрального банку Росії, що належать фінансовим установам у державах-членах, були знерухомлені з лютого 2022 року. Активи, що зберігаються в ЄС, вартістю приблизно 210 мільярдів євро, становлять більшість таких знерухомлених активів у всьому світі.
Заборона операцій з цими активами породжує надзвичайне та несподіване накопичення грошових коштів на балансах центральних депозитаріїв цінних паперів. Якщо говорити про рівень відсоткових ставок, то надзвичайні надходження оцінюються в 4-5 млрд євро на рік.
Ці несподівані та надзвичайні доходи не є суверенними активами і не повинні надаватися Центральному банку Росії за застосовними правилами навіть після закінчення знерухомлення. Оскільки вони є наслідком впровадження обмежувальних заходів, центральні депозитарії цінних паперів не можуть розраховувати на отримання від них вигоди.
У зв'язку з цим, Єврокомісія пропонує створити Механізм співпраці у сфері кредитів для України, який підтримуватиме ЄС та партнерів по G7 у видачі Україні кредитів на суму до 45 мільярдів євро.
Погашення кредитів підтримуватиметься за рахунок надходжень від майбутніх потоків надзвичайних прибутків, що випливають із знерухомлених активів Росії в ЄС, а також буде відкритим для інших джерел, включаючи надзвичайні доходи, отримані в інших відповідних юрисдикціях.
Механізм співробітництва у сфері позик для України виплачуватиме ці отримані суми на регулярній основі, щоб Україна могла покрити основну суму та відсотки за прийнятними кредитами для ЄС та інших кредиторів G7 на пропорційній основі відповідно до основної суми кожної позики.
Залишковий ризик несе кожен кредитор за своїми відповідними кредитами. У кредитній угоді з Україною буде уточнено, що після виплати компенсацій агресором ці кошти забезпечать погашення кредитів Україною. Оскільки кредити підкріплені доходами від знерухомлених російських активів, вони не збільшать борговий тягар України.
Для введення в дію Механізму співробітництва у сфері позик для України необхідно скоригувати розподіл суми, що сплачується центральними депозитаріями цінних паперів. Комісія та Високий представник готують правові пропозиції щодо впровадження актів, що змінюють розподіл коштів. Крім того, з метою згладжування платіжного профілю всієї бюджетної підтримки ЄС Україні, графік платежів Українського фонду може бути змінений. Єврокомісія здійснює моніторинг загального рівня фінансової підтримки України та може підготувати пропозицію щодо внесення змін до цього графіка платежів у разі необхідності.
Разом з тим, Європейська комісія наголошує на необхідності до кінця жовтня 2024 року продемонструвати колективні зобов'язань G7 у формі таких кредитів та прийняти відповідні пропозиції, щоб кредит ЄС міг бути виданий до кінця 2024 року для майбутніх виплат траншами та дозволив використовувати вже надану гарантію запасу.
Окрім вищевказаного, як внесок ЄС у ці кредити в рамках ініціативи G7 «Надзвичайні позики для прискорення доходів для України» (ERA), Єврокомісія пропонує винятковий кредит MFA у розмірі до 35 мільярдів євро. Ця фінансова підтримка має вирішальне значення для задоволення нагальних бюджетних потреб України, які значно зросли в умовах посилення та тривалості російської агресії, у тому числі в рамках механізму розширеного фінансування МВФ. Решту покритої суми кредиту мають надати інші партнери G7.
В той же час, відповідно до положень вищезазначеної Пропозиції Єврокомісії, передумовою надання виняткової макрофінансової допомоги має бути продовження Україною підтримки та поваги ефективних демократичних механізмів, включаючи багатопартійну парламентську систему та верховенство права, а також гарантування поваги до прав людини, включаючи права осіб, які належать до меншин.
Перед набуттям чинності Пропозиції, вона потребує схвалення Європейським парламентом та кваліфікованою більшістю держав-членів ЄС у Раді .
За інформацією Єврокомісії, з огляду на терміновість Пропозиції, Комісія працюватиме пліч-о-пліч зі співзаконодавцями, щоб забезпечити швидке її прийняття.
Найповніше досьє контрагентів - в новій LIGA360. Понад 55 санкційних списків, 300 реєстрів та відкритих джерел, 120 тис. медіаджерел, 116 млн судових рішень. Контролюйте всі види ризиків та загрози! Залиште заявку на персональну презентацію.