Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Ключові види ризику підприємницької діяльності

Підприємці в процесі здійснення власної господарської діяльності стикаються з безліччю загроз, які різняться між собою за місцем і часом виникнення, сукупністю факторів (зовнішніх і внутрішніх), що впливають на їх рівень, а значить, і способом їх аналізу і методами управління. Дуже часто між ними існують певні зв'язки, які можуть сприяти як посиленню загроз, так і їх пом'якшенню. Це ускладнює прийняття рішень про те, як оптимізувати ризики, і вимагає глибокого аналізу різних типів небезпек з точки зору їх причин.  

Кожна загроза стає потенційним джерелом певного ризику і з метою продуктивного управління ними їх класифікують в окремі групи. В цілому ефективність процесу управління ризиками значною мірою залежить від його класифікації, що забезпечує передумови для ефективного застосування відповідних методів і прийомів управління ризиками. 

Існує безліч підходів до класифікації ризиків, які зазвичай визначаються цілями і припущеннями. До найважливіших критеріїв класифікації ризиків належать: 

  • час, тривалість і частота виникнення; 

  • основні фактори, що спричинили ризик; 

  • сфера походження факторів ризиків; 

  • спосіб їх обліку; 

  • характер наслідків; 

  • розмір збитків. 

Класифікація ризику також може залежати від виду підприємницької діяльності. До прикладу, комерційні операції за кордоном можуть супроводжуватися економічними, політичними, торгівельними, соціальними ризиками, а також піддаватися впливу форс-мажорних обставин. Комерційний ризик також поділяється на: ринковий, продуктовий, якісний, дистрибуційний, контрактний, ціновий, валютний, транспортний, рекламний та операційний ризики. 

Окремо варто відзначити, що найбільша кількість класифікацій ризиків пов'язана з банківським сектором. Це пов'язано з його унікальною роллю як для економіки, так і для його клієнтів (індивідуальних та інституційних). З одного боку, це посередник, який надає тимчасово вільні грошові кошти: на здійснення інвестицій, завдяки яким розвивається економіка; для задоволення потреб споживачів у придбанні нерухомості та інших товарів і послуг. З іншого боку, банк є довіреною установою, яка зберігає заощадження приватних домогосподарств та обслуговує поточну діяльність суб'єктів господарювання.  

У зв'язку з цим, розглянемо основні види ризиків, з якими доводиться стикатися кожному господарюючому суб'єкту і які впливають на його фінансові результати. Серед них, можна виділити наступні: 

  • Технологічні. Пов'язані з використанням машин та обладнання (технології) у підприємницькій діяльності. 

  • Систематичні. Це зовнішні ризики, які неможливо контролювати. Їх джерелом можуть бути зміна процентних ставок і коливання валютних курсів, зниження купівельної спроможності, ринкові тенденції тощо. 

  • Специфічні. Вони характерні для конкретного проекту/ініціативи, рішення організатора даного проекту чи ініціативи. Це внутрішні ризики, які можна частково контролювати. 

  • Соціальні. Безпосередньо пов'язані з життям, здоров'ям і працездатністю співробітників компанії, а також їх особистісними характеристиками і умовами праці. 

  • Екологічні. Пов'язані з впливом господарської діяльності на навколишнє природне середовище, в тому числі на людину, флору і фауну (забруднення навколишнього середовища - ґрунту, води, повітря, небезпечні фактори - запах, вібрації, світлове і звукове забруднення). 

  • Економічні. Ризики втрат (матеріальних, фінансових, часових тощо)  господарської діяльності, що виникають в результаті впливу зовнішніх і внутрішніх факторів. 

  • Фінансові. Ризики втрати коштів через, в тому числі, неправильно розміщені капітальні вкладення, втрату купівельної спроможності, зміну валютних курсів або процентних ставок.  

  • Чисті ризики. Настають тоді, коли єдиною альтернативою поточному стану є поява втрат. Це може бути ризик втрати майна в результаті його псування або поганої організації роботи в процесі ведення господарської діяльності. 

  • Спекулятивні. Характеризуються тим, що можуть включати в себе як збитки, так і додатковий прибуток по відношенню до очікуваних результатів. Часто вони є наслідком навмисних дій третіх осіб. 

  • Ринкові. Несприятливий розвиток ринку цін на сировину, матеріали, коливання валютних курсів, акцій, процентних ставок тощо.  

  • Інвестиційні. Виникають тоді, коли кошти вкладаються в нові об'єкти з метою отримання прибутку. Розрізняють систематичні і несистематичні ризики; ризик реальних і фінансових вкладень. 

  • Транспортні. Перевезення, пов'язані з втратами, спричиненими перевезенням товарів морським, річковим, повітряним або наземним транспортом. 

  • Правові. Пов'язані з понесенням збитків або забороною діяльності у разі недотримання законодавства або обходу нормативно- правових актів.   

  • Операційні ризики. Пов'язані із поточним функціонуванням компанії в короткостроковій перспективі. 

  • Стратегічні ризики. Пов'язані із функціонуванням компанії у довгостроковій перспективі та прийняття довгострокових рішень. 

Після виявлення видів ризиків, важливо виділити найбільш важливі фактори ризику,  які можуть вплинути на компанію. Тому власники і керівники компаній повинні орієнтуватися як на позитивні фактори ризику (що полягають у використанні ризику в підприємницькій діяльності: визначення, класифікації, управління можливостями), так і на негативні (що пов'язані з матеріалізацією відповідних загроз). 

Відтак, ефективне управління ризиками дає можливість усувати або зменшувати найбільші та найпоширеніші загрози, а також правильно реагувати на зміни та використовувати наявні можливості для їх мінімізації.  

Вся інформація для твоєї компанії - тепер в єдиному продукті LIGA360. Збільшуй швидкість виявлення бізнес-ризиків: правових, регуляторних, санкційних, репутаційних, судових, фінансових, договірних. Замов презентацію прямо сьогодні. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему