Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Як створити та впровадити систему управління ризиками на підприємстві?

Для чого успішно функціонуючому підприємству управляти ризиками своєї діяльності та ще й робити це системно? Управління ризиками у зв'язку з військовими діями на території України, управління ризиками постачальників перед обличчям великих проблем, управління ризиками контрагентів в умовах раптових змін, питання, пов'язані з матеріалізацією ризиків, в тому числі щодо труднощів в підборі працівників, управління іміджем підприємства, а також вірогідність співпраці з підсанкційними контрагентами та ринками тощо. Всі ці вище перелічені питання нерозривно пов'язані із теперішнім сьогоденням кожного господарюючого в Україні суб'єкта.  

Саме тому, кожному підприємству бажано мати план управління ризиками, щоб уникнути, серед іншого: стагнації, зниження конкурентоспроможності і навіть банкрутства.  

Говорячи про систему управління ризиками на підприємстві, слід, серед іншого, взяти до уваги: фактори ризику, методи його ідентифікації та методи управління ризиками, при цьому характер і специфіка підприємства дуже важливі. Деякі підприємства мають власні методології управління ризиками, натомість інші тільки розробляють їх або навіть не підозрюють, що вони їм потрібні.   

Що таке управління ризиками на підприємстві? 

Управління ризиками - це прийняття рішень і реалізація дій, які ведуть до досягнення підприємством прийнятного рівня ризику. Мета полягає не лише в контролі ризику та прогнозуванні його наслідків, а й у забезпеченні безперервності бізнесу, стабільних фінансових результатів та створенні умов для подальшого розвитку. 

Якщо ж говорити про процес управління ризиками, то він включає в себе чотири етапи:  

  • ідентифікація ризиків; 

  • вимірювання ризику; 

  • управління ризиками; 

  • моніторинг і контроль ризиків.  

Задля широкого розуміння мети управління ризиками, підприємство має визначити, як певний ризик впливає на стратегію компанії, виділити фактори ризику та їх наслідки, реєструвати ризики та їх категорії, і, перш за все, постійно контролювати ризик. Система управління ризиками також повинна включати план впровадження коригувальних дій у разі виявлення загрози.  

Вся інформація для твоєї компанії - тепер в єдиному продукті LIGA360. Збільшуй швидкість виявлення бізнес-ризиків: правових, регуляторних, санкційних, репутаційних, судових, фінансових, договірних. Замов презентацію прямо сьогодні. 

Впровадження системи управління ризиками   

Управління ризиками передбачає свідомий підхід до майбутніх подій, настання яких є невизначеним і які можуть вплинути на досягнення підприємством власних господарських цілей. 

Впровадження системи управління ризиками разом зі сталим процесом управління знаннями доводить високу зрілість менеджменту та працівників підприємства. Результатом впровадження системи є формування у людей звички готуватися до невідомого, що перебачає планування діяльності та доповнення цих планів завданнями, які допомагають зменшити ймовірність або наслідки майбутніх подій в умовах невизначеності. 

Варто відзначити те, що впровадження системи управління ризиками є доцільним лише тоді, коли підприємство керується конкретними цілями. 

Впровадження даної системи, в першу чергу, передбачає визначення ролі ризик-менеджера на підприємстві та застосування інструментів ідентифікації, оцінки та реагування на ризики, включаючи: 

  • створення політики з управління ризиками; 

  • узгодження питань володіння ризиками для організаційних підрозділів підприємства; 

  • визначення ризику (необхідно визначити саму проблему, тобто ризик і фактори, які можуть вплинути на його виникнення); 

  • узгодження з власниками ризиків режиму та методів управління ризиками; 

  • зв'язування циклу моніторингу ризиків з оцінкою організаційних підрозділів; 

  • створення шаблонів документів та адаптація ІТ-інструментів; 

  • первинна ідентифікація та оцінка ризиків власниками ризиків - Реєстр ризиків; 

  • створення процедури управління ризиками на підприємстві; 

  • підготовка ризик-менеджера до моніторингу системи. 

Впровадження системи управління ризиками базується на формулі участі та співпраці між ризик-менеджером і командою, призначеною керівництвом підприємства для впровадження цієї системи.  

Реалізація цього роцесу включає в себе чотири етапи, кожен з яких завершується рішенням керівництва:  

  • 1 етап -  Розробка концепції функціонування системи. 

  • 2 етап - Впровадження системних засобів. 

  • 3 етап - Тестування системи. 

  • 4 етап - Впровадження системи (процедура, аудит і контроль системи, навчання).   

Отже, підсумовуючи викладене, варто відзначити, що в комплексному управлінні ризиками, основна увага приділяється інтеграції управління ризиками з існуючими процесами підприємства та визначенню майбутніх подій. Важливо, що управління ризиками - це процес, який змінюється з часом. Це означає, що необхідно реагувати на мінливі ринкові, політичні та внутрішні чинники, через які з часом змінюється ступінь окремих груп ризику. 

Безперечно, бізнес, котрий впроваджує систему управління ризиками у власну внутрішню структуру має деякі переваги, серед яких наступні: 

  • більша гнучкість в процесі адаптації до нових ситуацій і підходу до змін; 

  • більш швидке та ефективне прийняття стратегічних рішень; 

  • мінімізація впливу ризику на підприємство; 

  • легше прогнозування деяких загроз та, як наслідок, простіший процес адаптації до них, у випадку їх виникнення;  

  • краще використання ресурсів.   

Таким чином, із застосуванням системи управління ризиками, підприємство отримує унікальні навички для створення структур, що здатні швидко впроваджувати продукти та послуги, максимізувати конкурентоспроможний потенціал і, таким чином, створювати ринкову чи соціальну цінність. 

Отримай комплексну інформацію щодо ризиків роботи з контрагентами - у новій LIGA360. Перевіряй 28 ризик-факторів, повне досьє, структуру власності, податкову, судову інформацію, активи та власність, медіаактивність. Замов персональну презентацію менеджера сьогодні. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему