Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Комплаєнс офіцер - наглядач чи радник для бізнесу?

Комплаєнс охоплює низку аспектів діяльності компанії, зосереджуючись, зокрема, на забезпеченні дотримання зовнішніх нормативних актів і внутрішніх політик та процедур, управлінні ризиками, та перевірці і звітності про потенційні загрози. Слід розуміти, що кінцеві завдання з комплаєнсу, в першу чергу, залежать від потреб і ситуації конкретної компанії. 

Складне та динамічне правове середовище передбачає необхідність довірити це завдання спеціалісту, який забезпечить належну роботу системи управління комплаєнс. Саме таким спеціалістом є комплаєнс офіцер, який відповідає за впровадження та функціонування системи комплаєнс в компанії.  

Отож, комплаєнс-офіцер - це фахівець, завданням якого є мінімізація ризиків компанії, що здійснює власну діяльність всупереч положенням законодавства, а також правилам і практикам, що використовуються в компанії. Особа на цій посаді також забезпечує відповідність здійснюваної діяльності нормативним документам, прийнятим етичним і соціальним стандартам. Відповідальний за комплаєнс також супроводжує навчання працівників компанії щодо юридичної відповідальності за виконання певних дій або утримання від них. 

Впровадження комплаєнс процедур іноді може викликати певне занепокоєння у компаній, які раніше не стикалися з подібними термінами та не мали відповідного досвіду. Важливо, що ця функція вже є обов'язковою у банківській сфері, а нещодавно запроваджена і для податкових органів. Про функціонування системи управління податковими ризиками (комплаєнс-ризиками) у Державній податковій службі ми  вже розповідали в матеріалі: “Управління комплаєнс-ризиками в ДПС: новий експериментальний проєкт від Уряду”.  

Отримай комплексну інформацію щодо ризиків роботи з контрагентами - у новій LIGA360. Перевіряй 28 ризик-факторів, повне досьє, структуру власності, податкову, судову інформацію, активи та власність, медіаактивність. Замов персональну презентацію менеджера сьогодні. 

Поряд з банківським сектором та окремими органами державної влади та управління, приватні компанії також все частіше впроваджують деякі інструменти комплаєнсу, адаптуючи їх до своїх потреб і можливостей. Це важливо, оскільки комплаєнс має бути схожим на добре підібраний костюм - створений для потреб конкретного користувача. Зрештою, кожна компанія має щось, що робить її особливою - її специфіку, організаційну культуру, унікальну групу зацікавлених осіб або унікальне правове середовище, в якому вона працює. 

Коли з'являється комплаєнс-офіцер, зазвичай виникають питання: це якийсь новий контроль? Чи хтось, хто завалить компанію купою додаткових процедур? Ще один юрист? Поміж тим, комплаєнс-офіцер - це, перш за все, радник бізнесу. Той, хто знає і розуміє суть функціонування компанії і власними діями підтримує її довгострокове благополуччя.  

Відповідальний за комплаєнс також займається захистом компанії від негативних наслідків порушення стандартів та процедур. Відповідний спеціаліст може виміряти ризик певних подій або явищ і вжити превентивних заходів. Наразі ця функція еволюціонує - від традиційних регуляторних та слідчих завдань до життєво важливого ділового партнера, який працює над підвищенням ефективності та довіри до компанії. У час, коли бренд або добра репутація компанії - це основний її капітал, дотримання правових норм вже не є досить достатнім. 

Комплаєнс є частиною захисту іміджу не лише сьогодні, але й у майбутньому. Те, як застосовуються закони, формує репутацію компанії, іноді накладаючи на неї певний відбиток. Тим часом, довіра - це цінність, яку потрібно дуже довго будувати, і яку найлегше втратити. 

Комплаєнс-офіцер допомагає бізнесу краще функціонувати. Він визначає та фіксує ризики, передбачає певні тенденції та явища. Спираючись на знання всіх сфер діяльності компанії, даний фахівець допомагає підтримувати розумні дії та зупиняти ті, які є сумнівними з юридичної чи етичної точки зору. Він має у своєму розпорядженні власні інструменти та методи, йому слід надати найвищий рівень незалежності та організаційної підтримки, щоб його дії не були просто фасадом, а мали реальне застосування. 

Дане пов'язано з тим, що комплаєнс-система забезпечує не лише процедурну ефективність, але й безпеку для зацікавлених сторін компанії. Однак важливо зберегти свободу прийняття ділових рішень у такому складному середовищі. Цієї мети можна досягти, впровадивши систему комплаєнс-менеджменту та довіривши її людям, які зроблять її ефективною в усіх аспектах діяльності компанії. Тому відповідні комплаєнс функції цінуються компаніями, все більше з яких визнають необхідність їх впровадження.  

Вся інформація для твоєї компанії - тепер в єдиному продукті LIGA360. Збільшуй швидкість виявлення бізнес-ризиків: правових, регуляторних, санкційних, репутаційних, судових, фінансових, договірних. Замов презентацію прямо сьогодні. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему