Сьогодні питання декларування криптовалюти актуальне для двох декларацій: єДекларації та податкової декларації фізособи.
У першому випадку, якщо ви не відобразите або відобразите неповністю інформацію, вам загрожує кримінальна, адміністративна та дисциплінарна відповідальність. Щоправда, це працює тоді, коли ви зобов'язані подати єДекларацію в НАЗК.
Якщо кількість криптовалюти у вас зміниться впродовж року, може постати цілком логічне запитання: а чи задекларували ви таке зменшення вже в податковій Декларації про майновий стан та доходи фізичної особи за результатами року?
Тому спершу пройдемось по єДекларації.
Декларування криптовалют в єДекларації
Визначення крипти на сьогодні наявно в Законі України від 06.12.2019 № 361-IX «Про запобігання та протидію легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення»:
Віртуальний актив - цифрове вираження вартості, яким можна торгувати у цифровому форматі або переказувати і яке може використовуватися для платіжних або інвестиційних цілей.
Розберемо, яку саме інформацію потрібно зазначити в єДекларації.
1. Перш за все, для НАЗК декларування криптовалюти зазначається в розділі нематеріальні активи.
2. По друге, необхідно вказати кількість криптовалюти: у полі «Кількість» зазначається відповідне числове значення, що відповідає кількості наявних монет криптовалюти, так званих токенів (tokens) або коїнів (coins).
Для підтвердження зміни кількості, що відбулася внаслідок сукупності торгових (обмінних) операцій, варто зберігати історію відповідних трансакцій.
3. Крім того, необхідно зазначати дату набуття криптовалюти. Якщо певний вид криптовалюти ви отримали внаслідок кількох трансакцій у різні дати, то в полі «Дата набуття» необхідно зазначити дату останньої трансакції щодо купівлі відповідного активу.
4. Вартість криптовалюти зазначається виключно у гривні. Якщо ви придбали криптовалюту за різні види валют (гривні, долари, євро тощо), то визначення вартості криптовалюти здійснюється в перерахунку на гривні за офіційним курсом НБУ.
5. З цікавого, в декларації зазначається ідентифікатор у системі обігу віртуальних активів (публічна адреса), адже будь-яка криптовалюта, яка належить особі, характеризується наявністю публічної адреси.
Хочете аналізувати законодавство глибше? Побачте повний контекст до кожного НПА - з новою LIGA360! До кожного документи знайдуться пов?язані закони, судова практика та аналітика. Залиште заявку на презентацію.
НАЗК для роз'яснення цієї ситуації використовує такі визначення:
Публічна адреса (Public Address) - це унікальна особиста адреса, яка використовується у блокчейні (розподіленому електронному реєстрі). Вона (як і, наприклад, адреса електронної пошти) може бути опублікована у відкритому доступі (на відміну від закритих ключів). Якщо власник криптогаманця втрачає свій відкритий ключ, його можна відновити, використовуючи закритий (приватний) ключ.
Гаманець криптовалюти, як правило, - спеціальне програмне забезпечення, що інтегроване в біржове, програмне або апаратне середовище, що дає змогу користувачу працювати з блокчейном (розподіленим реєстром) і створювати трансакції або отримувати перекази на свою публічну адресу. Кожен гаманець незалежно від середовища його функціонування містить як приватний, так і публічні ключі (у тому числі й холодні гаманці). Твердження, що криптовалюта зберігається на гаманцях, є некоректним з технічної точки зору, оскільки криптовалюта завжди зберігається в блокчейні (розподіленому електронному реєстрі).
Якщо ви маєте складності з публічною адресою, зверніть увагу на такі рекомендації, як її отримати:
Публічну адресу криптовалюти, що міститься на біржовому або іншому програмному криптогаманці (MetaMask, TrustWallet, Binance тощо), можна отримати шляхом обрання у цьому гаманці відповідної криптовалюти та натискання на кнопку (ярлик) «Receive» / «Виведення» криптовалюти (наприклад, для Binance - у гаманці обрати вкладку «Спот», потім кнопку «Депозит», обрати криптовалюту та мережу). Внаслідок такої послідовності дій з'являється відповідна публічна адреса, яку можна скопіювати для цілей декларування.
6. Також необхідно заповнити поле «Інформація про постачальника послуг, пов'язаних з обігом криптовалюти», а саме зазначити найменування криптовалютної біржі, наприклад Binance, Gate.io, OKEX, Huobi, Exmo, Kuna тощо.
Водночас у цьому полі замість найменування криптовалютної біржі можуть зазначатися:
найменування гаманця криптовалюти (наприклад, MetaMask, Blockchain Wallet, Coinbase Wallet, Trust Wallet тощо) - якщо доступ до криптовалюти забезпечується через криптогаманці, які не є інтегрованими в програмне середовище криптовалютної біржі та є окремим видом програмного забезпечення;
інформація щодо апаратного (холодного) гаманця (Ledger Blue, Ledger Nano S, Trezor тощо) - якщо зберігання криптовалюти в блокчейні (розподіленому реєстрі) забезпечується за допомогою апаратних або так званих «холодних гаманців».
Яка ще інформація може підлягати відображенню внаслідок операцій з криптовалютою у звітному періоді?
7. Отримані від продажу криптовалюти грошові кошти (в національній або іноземній валюті) є доходом для цілей єДекларування та відображаються в розділі 11 декларації «Доходи, у тому числі подарунки».
8. У разі, якщо під час купівлі криптовалюти здійснено разові витрати на суму, що перевищує 50 прожиткових мінімумів (станом на 2024 рік це 151 400 грн), така інформація підлягає відображенню у розділі 14 «Видатки та правочини суб'єкта декларування» єДекларації.
Операції з обміну криптовалюти одного виду на криптовалюту іншого виду у розділі 14 «Видатки та правочини суб'єкта декларування» декларації не підлягают.
Що найцікавіше: усе це на сьогодні декларується, попри той факт, що спеціальне регулювання для криптовалюти в Україні наразі відсутнє.
Декларування криптовалют в податковій Декларації про майновий стан та доходи
У цьому випадку ми пройдемося по останнім роз'ясненням податкової щодо декларування криптовалют: аналізувати будемо 637/ІПК/99-00-24-03-03 від 08.02.2024 р.
Так у консультації податкова звертає увагу на невизначений правовий статус криптовалюти.
Наразі Комітет Верховної Ради України з питань фінансів, податкової та митної політики опрацьовує зміни до Кодексу в частині оподаткування операцій з віртуальними активами.
Таким чином, оскільки Державна податкова служба України у своїй діяльності керується положеннями Кодексу, то регулювання оподаткування діяльності платників податків з віртуальними активами (криптоактивами) можливе лише у разі визначення в Україні правового статусу віртуальних активів (криптоактивів) та внесення відповідних змін до Кодексу.
Разом з тим, відповідно до п. 22.1 ПКУ, об'єктом оподаткування можуть бути майно, товари, дохід (прибуток) або його частина, обороти з реалізації товарів (робіт, послуг), операції з постачання товарів (робіт, послуг) та інші об'єкти, визначені податковим законодавством, з наявністю яких податкове законодавство пов'язує виникнення у платника податкового обов'язку.
Порядок оподаткування доходів фізичних осіб врегульовано пп. 163.1 ПКУ, відповідно до якого об'єктом оподаткування резидента є, зокрема загальний місячний (річний) оподатковуваний дохід та іноземні доходи - це доходи (прибуток), отримані з джерел за межами України.
Водночас оподаткування іноземних доходів встановлено в п. 170.11.1 ПКУ: якщо джерело виплат будь-яких оподатковуваних доходів є іноземним, сума такого доходу включається до загального річного оподатковуваного доходу платника податку - отримувача, який зобов'язаний подати річну податкову декларацію, та оподатковується за ставкою, визначеною п. 167.1 ПКУ, тобто 18%. Такі доходи перераховуються у гривні за валютним курсом НБУ, що діє на момент нарахування (отримання) таких доходів (п. 164.4 ст. 164 Кодексу).
Також визначені доходи оподаткуються військовим збором (п.п. 1.2 п. 161 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу). Ставка ВЗ поки що 1,5%, але, як ми знаємо, планується її підвищення до 5%.
Так, згідно з п.п. 168.2.1 ПКУ, якщо ви отримуєте доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, необхідно включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати податкову декларацію за результатами року, а також сплатити податок і військовий збір з таких доходів.
Податкова декларація подається за звітний рік - до 1 травня наступного року, що настає за звітним.
Хочете знайти практику правозастосування з актуальних питань? Найповнішу інформацію та інструменти legal research надасть LIGA360. Побачте всебічний контекст з різних інформаційних потоків: 1,8 млн НПА та аналітичних матеріалів, 116 млн судових рішень, 300 реєстрів та відкритих джерел. Замовте презентацію для вашої команди.
Враховуючи всі викладені вимоги, УВЕСЬ дохід, отриманий фізичною особою від продажу криптовалюти, включається до загального річного оподатковуваного доходу як іноземний дохід, якщо джерело виплати цього доходу є іноземним, або як інший дохід, якщо виплата доходу здійснюється фізичною особою - резидентом на території України, та оподатковується ПДФО за ставкою 18 % і ВЗ - 1,5%.
Актуально: За результатами дослідження Ukraine Economic Outlook, присвяченого ринку криптовалюти, Україна з 2016 року втратила $48,8 млрд прямих доходів населення та компаній і $10,4 млрд податкових надходжень через відсутність крипторегуляцій. Тобто щорічно держава втрачала $7,0 млрд та $1,5 млрд відповідно.
Як ми бачимо, допоки не буде прийняте відповідне законодавство, ми не отримаємо позиції податкової, яка, по суті, буде єдиноправильною. Натомість кожна наступна ІПК буде містити свої підходи до того, що ж таке криптовалюта та як її реально оподатковувати.
На це запитання вичерпно відповідає Законопроєкт №10225-1, розроблений робочою групою експертів, що були залучені Мінцифрою. Документ містить досить зрозумілий і логічний механізм оподаткування. Так, проєкт передбачає оподаткування віртуальних активів за правилами для цінних паперів та інвестиційного прибутку. До цих правил ми вже звикли при оподаткуванні операцій із купівлі-продажу корпоративних прав та цінних паперів. Тобто, оподаткуванню підлягатиме лише прибуток (дохід - витрати), а база для оподаткування визначатиметься окремо від інших операцій.
Тож проєкт №10225-1 пропонує встановити ставку оподаткування 18 % ПДФО та 1,5 % ВЗ, але лише від прибутку від операції з криптовалютою, а не від усього доходу від продажу.
Марина Томаш, заступниця Голови Комітету АПУ з податкового та митного права, CEO, засновниця Tomash Consulting, податковий консультант