Знання ділових партнерів є не лише юридичною вимогою для компанії, але й основою добре керованого бізнесу. Взаємодія з контрагентами є одним із ключових елементів діяльності компанії, але це набагато складніший процес, ніж може здатися. Вибір компанією контрагента впливає на низку аспектів її діяльності, починаючи від фінансових результатів, своєчасності надання послуг і закінчуючи юридичними та репутаційними наслідками.
Тож виникає питання: як правильно обрати постачальника та/або покупця товарів та/або послуг, якому можна довіряти та налагодити з ним співпрацю? Безумовно, існують кілька рішень, але метод, який максимально мінімізує ризики, це ретельна перевірка контрагента, тобто так званий Due Diligence.
Отож, Due Diligence - це дослідницький процес, метою якого є ретельна перевірка компанії перед прийняттям рішення про початок співпраці, укладення контракту, інвестування тощо. Даний процес спрямований на мінімізацію ризику та розкриття всієї важливої інформації перед прийняттям відповідного рішення про співпрацю. Предметом дослідження можуть бути правові, фінансові, податкові, технологічні, комерційні, операційні питання, питання інтелектуальної власності та нерухомості.
Варто зазначити, що існує кілька типів Due Diligence, кожен з яких має певну мету. Тип дослідження Due Diligence залежить від галузі, в якій працює компанія, виду бізнесу, який вона провадить, а також мети і місця розташування. Найбільш часто проводяться перевірки фінансового, податкового, юридичного та інших типів Due Diligence. Однак що стосується належної перевірки ризиків співпраці з контрагентом, то таке дослідження є відносно новим та передбачає комплексний аналіз широкого спектру факторів, які можуть вплинути на успіх угоди, інвестиції чи подальшої співпраці з відповідним контрагентом.
Належна перевірка ризиків (надалі - Risk Due Diligence) може включати аналіз різних сфер, таких як ринок, галузь, продукти, клієнтська база, право, фінанси, технології тощо. Метою належної перевірки ризиків є виявлення ризиків, які можуть вплинути на успіх транзакції або тривалий період функціонування компанії після укладення угоди.
Обсяг належної перевірки ризиків залежатиме від конкретної інвестиції, операції чи правочину, що розглядається. Наприклад, у разі злиття або поглинання належна перевірка ризиків може включати аналіз фінансової звітності придбаної компанії, юридичних контрактів, дотримання нормативних вимог, екологічних ризиків і потенційних зобов'язань такої компанії.
Виявлення потенційного ризику на ранній стадії процесу належної перевірки дозволяє вжити заходів для зменшення ризику або домовитися про більш вигідні умови угоди.
Перевірте ризики сторін при підписанні угоди! Нова LIGA360 містить найповніше досьє компаній та допоможе перевірити: 29 ризик-факторів, санкційність, наявність боргів, фінансовий стан, репутацію в медіа тощо. Замовте презентацію комплексного рішення LIGA360 для контролю інформаційних ризиків і ухвалення рішень, та відкрийте більше можливостей.
Поряд з належною перевіркою ризиків при здійснені Due Diligence контрагента, компанії варто застосовувати наступні напрямки аналізу:
Юридичний Due Diligence
Юридична перевірка включає перевірку, розуміння та оцінку законності діяльності компанії. Це означає перевірку таких документів, як ключові бізнес-контракти, позики, права інтелектуальної власності та поточні судові розгляди. Юридична перевірка передбачає аналіз та оцінку вразливості контрагента до правового, корпоративного та регуляторного ризику.
Фінансовий Due Diligence
Фінансовий Due Diligence зосереджується на перегляді та оцінці фінансової інформації. Оцінюються операційні процеси, коефіцієнти рентабельності, структура активів і пасивів, грошові потоки, фінансовий менеджмент. Цей процес не лише аналізує минулі фінансові показники організації, а й оцінює її майбутні перспективи на основі існуючого бізнес-плану.
Податковий Due Diligence
Це перевірка правильності податкових розрахунків контрагента у світлі чинного законодавства. Це дослідження допомагає виявити значні ризики та оцінити їх значення. Податкова перевірка зазвичай проводиться разом із фінансовою перевіркою.
Комерційний Due Diligence
Цей напрямок дослідження контрагента вивчає ринкову позицію продуктів і послуг, пропонованих контрагентом, щоб визначити їхній бізнес-потенціал. Сферою інтересів у такому аналізі є як бізнес-середовище, яке включає аналіз ринку, потенційна та існуюча конкуренція, цільові клієнти, так і сам продукт чи послуга. Цей тип аналіу особливо корисний у випадку інноваційних компаній, продукція яких ще не представлена на ринку.
Технологічний Due Diligence
Цей процес є поглибленим аналізом стану суб'єкта господарювання з технічної точки зору, включаючи його продукти або послуги, інфраструктуру та технічну архітектуру, організаційну практику та адекватність ресурсів технології, що розробляється.
Належна перевірка інтелектуальної власності
Комплексна перевірка інтелектуальної власності включає перевірку авторських прав, патентів, торгових марок, комерційної таємниці, ноу-хау та інших елементів інтелектуальної власності, важливих для діяльності компанії. Метою цього аналізу є оцінка цінності інтелектуальної власності, визначення потенційних ризиків і загроз, пов'язаних з такою власністю.
Проведення належної перевірки інтелектуальної власності є важливим етапом у контексті операцій, пов'язаних із передачею або ліцензуванням інтелектуальної власності.
Екологічний Due Diligence
Відповідне дослідження зосереджено на оцінці впливу компанії на навколишнє природне середовище та оцінці екологічного ризику, пов'язаного з бізнесом, оцінці використовуваних технологій з точки зору необхідності здійснення проекологічних інвестицій, аналізі використаних відходів та вторинної сировини.
Санкційний Due Diligence
Санкції торкаються, в тому числі торгівлі товарами та послугами. Уряди та міжнародні органи можуть досить швидко застосовувати заходи до компаній, які працюють з юридичними або фізичними особами, що перебувають під санкціями. Тому оперативне отримання чіткої та актуальної інформації щодо санкцій, введених проти ваших контрагентів, є вкрай важливим для своєчасного виявлення відповідних ризиків. Саме на це націлений санкційний Due Diligence.
Підсумовуючи викладене, варто розуміти, що комплексне дослідження контрагентів компанії та їх середовища не мають порушувати її нормальну життєдіяльність, а є дієвим інструментом в управлінні ризиками, що сприяє збільшенню додаткової вартості компанії.
4 нових режими для розслідування контрагентів - в новій LIGA360. Санкційні зв'язки, родинний бізнес, міжнародний бізнес, зв?язки між двома компаніями. Оцініть зручність миттєвого аналізу бізнес-ризиків, замовивши презентацію LIGA360.