Ця сторінка доступна рідною мовою. Перейти на українську

Чому варто управляти ризиками?

Ризик часто розглядають як міру невизначеності з точки зору ймовірності настання та наслідків подій. У певному сенсі це інструмент, який дозволяє дивитися в невизначене майбутнє. Говорячи про високий ризик, ми, насамперед, маємо на увазі події, які є дуже ймовірними або мають серйозні наслідки, як позитивні, так і негативні. 

Ризики та сфери їх визначення не є ізольованими елементами. Зв'язки та залежності становлять конкретні області «некомпетентності», які самі по собі є джерелом деяких ризиків.   

До прикладу інформаційна безпека, відповідність, кібербезпека, якість, захист персональних даних, безперервність бізнесу - все це підходи, що базуються на загальних стандартах та цілях управління ризиками.  

Сучасний підхід до управління ризиками підприємства (ERM) оієнтований на інтеграцію управління ризиками з існуючими процесами в компанії та визначення майбутніх подій, які можуть мати позитивний або негативний вплив на діяльність компанії.  

Даний підхід передбачає вибір оптимальних рішень, що підвищують цінність компанії. В цілому весь процес впровадження ризик-менеджменту в цьому сенсі зводиться до чотирьох етапів: 

  • Оцінка ризиків та виявлення критичних ризиків 

Оцінка ризиків полягає у виявленні та пріоритезації ризиків в компанії. Оцінка ризиків передбачає визначення суттєвих ризиків та визначення поточних механізмів управління ними для подолання розриву між поточним та цільовим станами. Спектр ризиків, які можуть виникнути в компанії, досить значний і може включати: співпрацю з контрагентами, законодавчі зміни, політичні зміни, форс-мажорні обставини, торговельні ембарго, накладення санкцій тощо. Аналіз відповідних подій повинен включати поточні та майбутні ризики разом із наслідками їх настання та визначати їх вплив на бізнес. 

  • Визначення стандартів управління критичними ризиками 

Цей крок зводиться до визначення шляхів боротьби з критичним ризиком, тобто неприйнятним для компанії. Основна діяльність цього етапу полягає в розробці планів боротьби з таким ризиком, впровадженні та моніторингу того, наскільки прийняті стандарти поведінки наближають компанію до очікуваних значень. Для компаній, які ще системно не управляли ризиками, найкращий спосіб запустити цей процес - зібрати якомога більше операційних, технологічних та організаційних даних. Виходячи з цього, компанія зможе більш точно визначити основні профілі ризиків і встановити атрибути для їх оцінки. Узагальнення таких даних дозволяє більш точно визначити наслідки, оцінити ймовірність реалізації ризику та витрати на вжиття заходів або вартість відмови від вчинення таких дій. 

  • Оцінка управління ризиками підприємства та управління змінами 

На даному етапі враховують економічні та стратегічні припущення компанії. Оцінка методу управління ризиками також полягає у перевірці адекватності вжитих заходів та індикаторів для оцінки ефективності та результативності Результатом даного етапу управління ризиками є підготовка і впровадження змін в тих частинах комплексного управління ризиками, результати яких не відповідають запланованим значенням і є наслідком правових, економічних або внутрішніх змін (злиття, виділення, реструктуризація). Основним результатом цього етапу має стати визначення рекомендацій щодо зміни методу аналізу ризиків та елементів управління ризиками. 

  • Впровадження ІТ-інструментів для підтримки управління ризиками 

Практично кожна дія, яка вживається в рамках управління ризиками, може бути виконана за підтримки IT-рішень. Зокрема, такі інструменти використовуються в процесі ідентифікації та оцінки ризиків, що значно прискорює обсяг робіт, включаючи об`єднання ризиків та їх профілювання. Базовий функціонал інструментів також повинен забезпечувати можливість інтеграції з процесами та стратегією, забезпечуючи таким чином можливість безперервного впровадження змін, що є результатом змін у бізнес-середовищі.  

Отримай комплексну інформацію щодо ризиків роботи з контрагентами - у новій LIGA360. Перевіряй 28 ризик-факторів, повне досьє, структуру власності, податкову, судову інформацію, активи та власність, медіаактивність. Замов персональну презентацію менеджера сьогодні. 

Чому так важливо управляти ризиками? 

Правильно впроваджені механізми управління ризиками є джерелом стратегічних ініціатив для визначення потенціалу зростання компанії та побудови довіри. Усередині вона інтегрує процеси прийняття рішень, передаючи аналіз ризику і здатність приймати і управляти ним на всі рівні компанії. Таким чином, компанія набуває унікальні навички побудови структур, здатних швидко впроваджувати продукти і послуги, здатні максимізувати конкурентний потенціал, і тим самим формувати ринкову або соціальну цінність. 

Відтак, впровадження і ефективне використання системи управління ризиками має для компанії наступні переваги: 

  • захист ключових ресурсів компанії; 

  • захист її іміджу; 

  • ефективне планування (як на стратегічному, так і на оперативному рівні); 

  • свідоме прийняття ризику, пов'язаного з підприємницькою діяльністю; 

  • значне підвищення впевненості при прийнятті рішень і досягненні цілей; 

  • більша довіра акціонерів; 

  • підвищення стійкості компанії до негативних внутрішніх і зовнішніх подій; 

  • ефективне управління кризовими ситуаціями та мінімізація фінансових втрат, що виникають; 

  • планування заздалегідь, щоб уникнути несподіванок; 

  • дотримання правових норм. 

Підсумовуючи, варто додати, що кількість бізнес-ризиків, що виникають під час здійснення господарської діяльності, вимагає адекватних моделей та ІТ-інструментів, щоб зробити компанію стійкою до нових загроз або скористатися можливостями, що виникають. Розуміння ролі ризику в управлінні є першим кроком до управління ним. Наступний крок - усвідомлювати ризики та оцінювати їх вплив на бізнес. Останній етап - ефективне попередження негативних ризиків та використання потенціалу позитивних ризиків.  

Нова LIGA360 змінює все! Єдиний продукт для всієї компанії. Виявляє правові, партнерські, фінансові, санкційні, репутаційні ризики. Допомагає приймати аргументовані рішення, використовуючи силу інформації на 360. Замов презентацію для своєї компанії. 

Підпишіться на розсилку
Щопонеділка отримуйте weekly-digest про ключові події бізнесу
Залиште коментар
Увійдіть, щоб залишити коментар
УВІЙТИ
На цю ж тему